Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tucker Carlson - Rozhovor s Vladimírem Putinem, část 2

11. 2. 2024

Tucker Carlson - Rozhovor s Vladimírem Putinem, část 2

(Plné znění)

T.Carlson: Vy si to nepamatujete?

V.Putin: Ne, proč bych si měl všechno pamatovat? Mám své vlastní záležitosti. Máme vnitropolitické záležitosti.

T.Carlson: Ale on financuje válku, kterou vy vedete.

V.Putin: Ano, financuje, ale když jsem s ním mluvil, bylo to samozřejmě před tou speciální vojenskou operací, tak jsem mu tehdy řekl – nebudu zacházet do podrobností, to nikdy nedělám – ale řekl jsem mu tehdy: Myslím si, že děláte obrovskou chybu historického rozsahu, když podporujete všechno, co se tam děje, na Ukrajině, když odstrkujete Rusko. Řekl jsem mu to – mimochodem, řekl jsem mu to opakovaně. Myslím, že to bude správné – tady se zastavím.

T.Carlson: Co řekl?

V.Putin: Zeptejte se ho, prosím. Pro vás je to snadné: jste občan Spojených států, jděte a zeptejte se ho. Není korektní, abych náš rozhovor komentoval.

T.Carlson: Ale od té doby – od února 2022 – jste s ním nemluvil?

V.Putin: Ne, nemluvili jsme spolu. Ale máme určité kontakty. Mimochodem, vzpomínáte si, co jsem vám říkal o svém návrhu spolupracovat na systému protiraketové obrany?

T.Carlson: Ano.

V.Putin: Můžete se zeptat všech – všichni jsou díkybohu živí a zdraví. Bývalá prezidentka Condoleezza [Riceová] je živá a zdravá, a myslím, že pan Gates a dnešní ředitel Ústřední zpravodajské služby pan Burns – ten byl tehdy velvyslancem v Rusku, myslím, že velmi úspěšný velvyslanec. Ti všichni jsou svědky těchto rozhovorů. Zeptejte se jich.

Totéž tady: pokud vás zajímá, co mi řekl pan prezident Biden, zeptejte se ho. V každém případě jsme s ním na toto téma hovořili.

T.Carlson: Já tomu rozumím velmi dobře, ale zvenčí, pro vnějšího pozorovatele, se zdá, že to všechno může vést k situaci, kdy se celý svět ocitne na pokraji války, možná dokonce jaderného úderu. Proč nezavoláte Bidenovi a neřeknete: pojďme ten problém nějak vyřešit.

V.Putin: Co je třeba řešit? Všechno je velmi jednoduché. Opakuji, máme kontakty prostřednictvím různých agentur. Řeknu vám, co v této věci říkáme a co přinášíme vedení USA: pokud chcete skutečně zastavit nepřátelské akce, musíte zastavit dodávky zbraní – vše skončí během několika týdnů, to je vše, a pak můžete vyjednat nějaké podmínky, než to uděláte – zastavte.

Co je jednodušší než tohle? Proč bych mu měl volat? O čem mám mluvit nebo o co mám prosit? „Chystáte se dodat na Ukrajinu takové a takové zbraně? Ach, já se bojím, já se bojím, prosím, nedělejte to.“ A tak jsem si říkal, že to není pravda. O čem by se mělo mluvit?

T.Carlson: Myslíte si, že se NATO obává, že by to všechno mohlo přerůst v globální válku nebo dokonce jaderný konflikt?

V.Putin: V každém případě o tom mluví a snaží se své obyvatelstvo vystrašit imaginární ruskou hrozbou. To je zřejmý fakt. A myslící lidé – ne obyčejní lidé, ale myslící lidé, analytici, ti, kteří se zabývají skutečnou politikou, prostě chytří lidé – dobře chápou, že je to falešné. Ruská hrozba je nafingovaná.

T.Carlson: Máte na mysli hrozbu ruské invaze například do Polska nebo Lotyšska? Dovedete si představit scénář, že pošlete ruská vojska do Polska?

V.Putin: Pouze v jednom případě: pokud dojde k útoku na Rusko z Polska. Proč? Protože v Polsku ani v Lotyšsku nemáme žádné zájmy – nikde. Proč bychom to dělali? Prostě nemáme žádné zájmy. Jen hrozby.

T.Carlson: Argument – myslím, že to dobře víte – je tento: ano, napadl Ukrajinu, má územní nároky po celém kontinentu. Říkáte jednoznačně, že žádné takové územní nároky nemáte?

V.Putin: To je naprosto nemožné. Nemusíte být žádným analytikem: je v rozporu se zdravým rozumem, abyste se zapojil do nějaké globální války. A globální válka by přivedla celé lidstvo na pokraj zkázy. To je zřejmé.

Existují samozřejmě prostředky odstrašení. Celou dobu všechny strašíme: zítra Rusko použije taktické jaderné zbraně, zítra použije tohle – ne, pozítří. No a co, jsou to jen strašení obyčejných lidí, aby se z amerických a evropských daňových poplatníků vytáhly další peníze na konfrontaci s Ruskem na ukrajinském válečném divadle. Cílem je co nejvíce oslabit Rusko.

T.Carlson: Jeden z vysoce postavených senátorů – myslím, že Chuck Schumer, včera řekl: musíme pokračovat ve financování Ukrajiny, jinak nakonec budou muset američtí vojáci bojovat na Ukrajině místo na Ukrajině. Jak takové prohlášení hodnotíte?

V.Putin: Je to provokace, a to laciná provokace. Nerozumím tomu, proč mají američtí vojáci bojovat na Ukrajině. Jsou tam žoldáci ze Spojených států. Většina žoldáků je z Polska, na druhém místě jsou žoldáci ze Spojených států a na třetím místě jsou žoldáci z Gruzie. Pokud má někdo chuť poslat tam regulérní vojáky, určitě to lidstvo přivede na pokraj velmi vážného, globálního konfliktu. To je zřejmé.

Mají to Spojené státy zapotřebí? Proč? Tisíce kilometrů od národního území! To nemáte nic lepšího na práci? Máte problémy na hranicích, problémy s migrací, problémy se státním dluhem – více než 33 bilionů dolarů. Když nemáte nic na práci, musíte bojovat na Ukrajině?

Nebylo by lepší jednat s Ruskem? Domluvit se, už s pochopením situace, jaká je dnes, s pochopením, že Rusko bude bojovat za své zájmy až do konce, a s tímto pochopením se vrátit ke zdravému rozumu, začít se chovat k naší zemi a jejím zájmům s respektem a hledat nějaká řešení? Zdá se mi, že to je mnohem chytřejší a racionálnější.

T.Carlson: Kdo vyhodil do povětří Nord Stream?

V.Putin: Samozřejmě vy. (Smích.)

T.Carlson: Já jsem měl ten den hodně práce. Já jsem Nord Stream nevyhodil do povětří.

V.Putin: Vy osobně možná máte alibi, ale CIA [CIA] takové alibi nemá.

T.Carlson: Máte důkazy, že to udělalo NATO nebo CIA?

V.Putin: Víte, nebudu zabíhat do podrobností, ale vždycky se v takových případech říká: hledejte někoho, kdo má zájem. Ale v tomto případě bychom měli hledat nejen někoho, kdo má zájem, ale také někoho, kdo to může udělat. Protože zájemců může být mnoho, ale ne všichni mohou vylézt na dno Baltského moře a provést tento výbuch. Tyto dvě složky musí být propojeny: kdo má zájem a kdo to může udělat.

T.Carlson: Ale já tomu tak úplně nerozumím. Jedná se o největší akt průmyslového terorismu v dějinách a navíc o největší únik CO2 do atmosféry. Ale vzhledem k tomu, že máte důkazy a vaše zpravodajské služby, proč takové důkazy nepředložíte a nevyhrajete tuto propagandistickou válku?

V.Putin: Je velmi obtížné porazit Spojené státy v propagandistické válce, protože Spojené státy ovládají všechna světová média a mnoho evropských médií. Konečnými příjemci největších evropských médií jsou americké nadace. Copak to nevíte? Takže je možné se do této práce zapojit, ale je to, jak se říká, dražší. Můžeme jen odhalit naše informační zdroje, a nedosáhneme výsledků. Celému světu je jasné, co se stalo, a dokonce o tom přímo mluví američtí analytici. Je to pravda.

T.Carlson: Ano, ale je tu otázka – pracoval jste v Německu, je to dobře známo a Němci jasně chápou, že to udělali jejich partneři z NATO, samozřejmě to zasáhlo německou ekonomiku – tak proč Němci nic neříkají? To mě mate: proč Němci k této otázce nic neřekli?

V.Putin: Mě to také překvapuje. Ale dnešní německé vedení se neřídí národními zájmy, nýbrž zájmy kolektivního Západu, jinak je těžké vysvětlit logiku jejich jednání či nečinnosti. Nejde přece jen o Nord Stream-1, který byl vyhozen do povětří. „Nord Stream – 2“ byl poškozen, ale jedna trubka je živá a zdravá a může být použita k dodávkám plynu do Evropy, ale Německo ji neotevře. Jsme připraveni, prosím.

Existuje ještě jedna trasa přes Polsko, nazvaná Jamal-Evropa, která může také přenášet velký tok. Polsko ji uzavřelo, ale Polsko bere peníze od Němců, dostává peníze z celoevropských fondů a Německo je hlavním dárcem těchto celoevropských fondů. Německo Polsko do jisté míry živí. A oni tu cestu do Německa uzavřeli. Proč? Tomu nerozumím.

Ukrajina, kam Němci dodávají zbraně a dávají peníze. Druhým sponzorem po Spojených státech, pokud jde o finanční pomoc Ukrajině, je Německo. Přes Ukrajinu vedou dvě plynové trasy. Jednu trasu prostě Ukrajinci uzavřeli. Otevřete druhou trasu a, prosím, získávejte plyn z Ruska. Oni ji neotevřou.

Proč Němci neřeknou: „Poslouchejte, kluci, my vám dáváme peníze a zbraně. Odšroubujte ventil, prosím, pusťte nám plyn z Ruska. Kupujeme zkapalněný plyn v Evropě za předražené ceny, snižuje to naši konkurenceschopnost a ekonomiku jako celek na nulu. Chcete, abychom vám dávali peníze? Nechte nás normálně existovat, nechte naši ekonomiku vydělávat, my vám dáme peníze odtud“. Ne, to nechtějí. Proč ne? Zeptejte se jich. (Bouchne do stolu.) Co je tady, co je v jejich hlavách, je stejné. Ti lidé tam jsou velmi neschopní.

T.Carlson: Možná se teď svět dělí na dvě polokoule: jedna polokoule s levnou energií, druhá polokoule bez energie.

Chci se zeptat: svět je nyní multipolární – můžete popsat aliance, bloky, kdo je podle vás na čí straně?

V.Putin: Podívejte, vy jste řekl, že svět je rozdělen na dvě polokoule. Hlava je rozdělena na dvě hemisféry: jedna odpovídá za jednu sféru činnosti, druhá je kreativnější a tak dále. Ale pořád je to jedna hlava. Je třeba, aby svět byl jednotný, aby bezpečnost byla společná, a ne určená pro „zlatou miliardu“. A pak – teprve pak – bude svět stabilní, udržitelný a předvídatelný. Do té doby, dokud bude hlava rozdělena na dvě části, je to nemoc, vážná nemoc. Svět prochází tímto obdobím těžké nemoci.

Ale zdá se mi, že díky poctivé žurnalistice – oni [novináři] jsou jako lékaři – se to možná podaří nějak spojit.

T.Carlson: Dovolte mi uvést příklad. Americký dolar v mnoha ohledech sjednotil celý svět. Myslíte si, že dolar jako rezervní měna zanikne? Jak změnily sankce místo dolaru ve světě?

V.Putin: Víte, to je jedna z nejhrubších strategických chyb politického vedení Spojených států – používat dolar jako nástroj zahraničněpolitického boje. Dolar je základem moci USA. Myslím, že to všichni velmi dobře chápou: ať natisknete kolik chcete dolarů, létají po celém světě. Inflace v USA je minimální: myslím, že činí tři procenta, asi 3,4 procenta, což je pro USA naprosto přijatelné. A samozřejmě tisknou donekonečna. Co říká dluh 33 bilionů? Je to problém.

Nicméně je to hlavní zbraň pro udržení moci USA ve světě. Jakmile se politické vedení rozhodlo použít dolar jako nástroj politického boje, zasadilo této americké moci ránu. Nechci používat žádné nespisovné výrazy, ale je to hloupost a obrovská chyba.

Podívejte se, co se děje ve světě. Dokonce i u spojenců USA se teď dolarové rezervy zmenšují. Všichni se dívají na to, co se děje, a hledají způsoby, jak se chránit. Ale pokud USA uplatňují restriktivní opatření vůči některým zemím, jako je omezení plateb, zmrazení držby a tak dále, je to obrovský poplach a signál pro celý svět.

Co se děje v naší zemi? Do roku 2022 se zhruba 80 % zúčtování v ruském zahraničním obchodě provádělo v dolarech a eurech. Ve stejné době tvořily dolary asi 50 procent našich zúčtování se třetími zeměmi a nyní, myslím, zbývá jen 13 procent. Ale my jsme používání dolaru nezakázali, nesnažili jsme se o to. USA se rozhodly omezit naše vypořádání v dolarech. Myslím si, že je to naprostá pitomost, víte, z hlediska zájmů samotných Spojených států, daňových poplatníků Spojených států. Protože je to rána pro americkou ekonomiku, podkopává to moc Spojených států ve světě.

Mimochodem, vypořádání v jüanech činilo asi tři procenta. Nyní vypořádáváme 34 procent v rublech a přibližně stejnou částku, 34 procent a něco, v jüanech.

Proč to Spojené státy udělaly? Mohu si to vysvětlit pouze arogancí. Asi si myslely, že se všechno zhroutí, ale nic se nezhroutilo. Navíc, podívejte se, ostatní země, včetně zemí produkujících ropu, začínají mluvit a dělat věci, platí za prodej ropy v jüanech. Uvědomujete si, že se to děje, nebo ne? Uvědomuje si to někdo ve Spojených státech? Co děláte? Odřezáváte se... Zeptejte se všech odborníků, zeptejte se každého inteligentního a myslícího člověka ve Spojených státech: co je pro Spojené státy dolar? Sami ho zabíjíte.

T.Carlson: Myslím, že to je opravdu spravedlivé hodnocení.

Další otázka. Možná jste vyměnili jednu koloniální mocnost za druhou, ale spíše jemnou? Může se stát, že dnes hrozí, že v BRICS převládne ta laskavější koloniální mocnost, Čína? Je to podle vás dobré pro suverenitu? Znepokojuje vás to?

V.Putin: Těchto strašidelných historek jsme si dobře vědomi. Je to strašák. S Čínou sousedíme. Sousedy si nevybíráte, stejně jako si nevybíráte své blízké příbuzné. Máme s nimi společnou hranici dlouhou tisíce kilometrů. To je první věc.

Za druhé, jsme zvyklí žít spolu po staletí.

Za třetí – filozofie čínské zahraniční politiky je neagresivní, čínské zahraničněpolitické myšlení vždy hledá – hledá kompromis, a to vidíme.

Další bod je tento. Stále se nám říká, a vy jste se teď pokusil toto strašení podat v mírnější formě, ale přesto je to stejné strašení: objem spolupráce s Čínou roste. Tempo růstu spolupráce Číny s Evropou je větší a vyšší než tempo růstu spolupráce Ruské federace s Čínou. Zeptejte se Evropanů: nemají strach? Možná se bojí, to nevím, ale snaží se za každou cenu vstoupit na čínský trh, zejména když se potýkají s ekonomickými problémy. A čínské společnosti zkoumají evropský trh.

Není v USA přítomno málo čínských podniků? Ano, politická rozhodnutí jsou taková, že se snaží omezit spolupráci s Čínou. Pane Tuckere, ke své vlastní škodě, děláte to ke své vlastní škodě: omezováním spolupráce s Čínou si škodíte. Jedná se o citlivou oblast a neexistuje jednoduché lineární řešení, stejně jako v případě dolaru.

Proto si před uvalením jakýchkoli nelegitimních sankcí – nelegitimních z hlediska Charty OSN – musíte vše dobře rozmyslet. Myslím si, že ti, kdo rozhodují, s tím mají problémy.

T.Carlson: Před chvílí jste řekl, že svět by byl dnes mnohem lepší, kdyby neexistovaly dvě konkurenční aliance – aliance, které si navzájem konkurují. Možná, že dnešní americká administrativa, jak říkáte, jak se domníváte, je proti vám, ale možná, že příští administrativa Spojených států, vláda po Joe Bidenovi, bude chtít vyjít vstříc vám a vy budete chtít vyjít vstříc jim? Nebo to nehraje roli?

V.Putin: Já vám to teď řeknu.

Ale abych dokončil předchozí otázku. Máme 200 miliard dolarů, stanovili jsme si s kolegou, přítelem, s prezidentem Si Ťin-pchingem cíl, že letos bychom měli dosáhnout 200 miliard dolarů v obchodu s Čínou. A tento cíl jsme překročili. Podle našich údajů je to už 230 miliard dolarů a podle čínských statistik je to 240 miliard dolarů, pokud počítáte všechno v dolarech, máme obchodní obrat s Čínou.

A velmi důležitá věc: náš obchodní obrat je vyrovnaný a vzájemně se doplňuje v oblasti špičkových technologií, v energetice a ve vědeckém výzkumu. Je to velmi vyvážené.

A pokud jde o BRICS jako celek – Rusko se od letošního roku stalo předsednickou zemí BRICS – země BRICS se rozvíjejí velmi rychlým tempem.

Podívejte se, Bůh mi pomáhej, jestli si to dobře pamatuji, ale v roce 1992 byl podíl zemí G7 na světové ekonomice, myslím, 47 procent, a v roce 2022 klesl někam, myslím, na 30 a něco. Podíl zemí BRICS v roce 1992 činil pouze 16 procent a nyní je nad úrovní G7. A to nesouvisí s žádnými událostmi na Ukrajině. Trendy ve vývoji světa a světové ekonomiky jsou takové, jak jsem právě řekl, a to je nevyhnutelné. Bude se to dít i nadále: jako když vychází slunce, nemůžete tomu zabránit, musíte se tomu přizpůsobit.

Jak se přizpůsobují Spojené státy? Silou: sankcemi, nátlakem, bombardováním, použitím ozbrojených sil. Souvisí to s arogancí. Lidé ve vaší politické elitě nechápou, že svět se mění podle objektivních okolností a že je třeba přijímat správná rozhodnutí kompetentně, včas, včas, abyste si udrželi svou úroveň, promiňte, i když někdo chce úroveň dominance. Takové hrubé jednání, a to i ve vztahu k Rusku, řekněme, k jiným zemím, vede k opačnému výsledku. To je zřejmý fakt, dnes už se to stalo zřejmým.

Právě jste se mě zeptal: přijde jiný vůdce a něco změní? Nejde o vůdce, nejde o osobnost konkrétního člověka. Měl jsem velmi dobré vztahy, řekněme, s Bushem. Vím, že ve Státech byl prezentován jako nějaký venkovský kluk, který toho moc neví. Ujišťuji vás, že tomu tak není. Myslím si, že udělal spoustu chyb i ve vztahu k Rusku. Říkal jsem vám o roce 2008 a o rozhodnutí v Bukurešti otevřít dveře do NATO Ukrajině a tak dále. Bylo to za jeho vlády, kdy tlačil na Evropany.

Ale obecně, v lidské rovině, jsem s ním měl velmi dobré a dobré vztahy. Není horší než kterýkoli jiný americký nebo ruský nebo evropský politik. Ujišťuji vás, že chápal, co dělá, stejně jako ostatní. S Trumpem jsem měl také takový osobní vztah.

Není to o osobnosti vůdce – je to o náladě elit. Pokud americkou společnost ovládne myšlenka dominance za každou cenu a s použitím síly, nic se nezmění – bude to jen horší. Pokud si však nakonec uvědomí, že svět se mění v důsledku objektivních okolností a je třeba se jim včas přizpůsobit a využít výhod, které USA mají i dnes, pak se možná něco změní.

Podívejte se, čínská ekonomika se stala první ekonomikou na světě z hlediska parity kupní síly, z hlediska objemu už dávno předstihla USA. Pak USA, pak Indie, jeden a půl miliardy lidí, pak Japonsko a na pátém místě je Rusko. Rusko se v loňském roce stalo první ekonomikou v Evropě, a to navzdory všem sankcím a omezením. Je to z vašeho pohledu normální? Sankce, omezení, nemožnost vypořádání v dolarech, odpojení od SWIFT, sankce proti našim lodím převážejícím ropu, sankce proti letadlům – sankce na všechno a všude. Nejvíce sankcí na světě je uplatňováno proti Rusku. A my jsme se za tu dobu stali první evropskou ekonomikou.

Nástroje, které USA používají, nefungují. Musíme se zamyslet nad tím, co dělat. Pokud si to uvědomí vládnoucí elity, pak ano, pak první člověk ve státě bude jednat v očekávání toho, co od něj očekávají voliči a lidé, kteří rozhodují na různých úrovních. Pak se možná něco změní.

T.Carlson: Popisujete dva různé systémy, říkáte, že vůdce jedná v zájmu voličů, ale zároveň některá rozhodnutí činí vládnoucí vrstvy. Vedete zemi již mnoho let, kdo podle vás se svými zkušenostmi v Americe rozhoduje?

V.Putin: To nevím. Amerika je složitá země, tak konzervativní na jedné straně a rychle se měnící na straně druhé. Není pro nás snadné se v ní vyznat.

Kdo rozhoduje ve volbách? Jak tomu rozumět, když každý stát má vlastní legislativu, každý stát se reguluje sám, někdo může být vyloučen z voleb na úrovni státu. Je to dvoustupňový volební systém, je pro nás velmi obtížné se v něm vyznat. Samozřejmě jsou tu dvě dominantní strany: republikáni a demokraté. A v rámci tohoto stranického systému jsou centra, která rozhodují, která připravují rozhodnutí.

Pak se podívejte, proč se podle mého názoru po rozpadu Sovětského svazu prováděla tak chybná, hrubá, naprosto neodůvodněná politika nátlaku na Rusko? Vždyť je to politika nátlaku. Rozšíření NATO, podpora separatistů na Kavkaze, vytvoření systému protiraketové obrany – to všechno jsou prvky nátlaku. Tlak, tlak, tlak... Pak byla Ukrajina zatažena do NATO. To všechno je tlak, tlak, tlak. Proč?

Myslím, že mimo jiné proto, že byly vytvořeny nadměrné výrobní kapacity. Během boje proti Sovětskému svazu bylo na Sovětský svaz navázáno mnoho center a specialistů, kteří nemohli dělat nic jiného. Zdálo se jim, přesvědčovali politické vedení: je třeba dál bušit do Ruska, snažit se ho rozbít, vytvořit na tomto území několik kvazistátních útvarů a podmanit si je v rozdělené podobě, využít jejich souhrnný potenciál pro budoucí boj s Čínou. To je chyba, včetně nadměrného potenciálu těch, kteří pracovali na konfrontaci se Sovětským svazem. Je třeba se toho zbavit – musí se objevit nové, svěží síly, lidé, kteří se dívají do budoucnosti a chápou, co se ve světě děje.

Podívejte se, jak se vyvíjí Indonésie! 600 milionů lidí. Kam se od toho můžeme dostat? Nikam. Měli bychom prostě předpokládat, že Indonésie vstoupí, a už vstupuje, do klubu předních světových ekonomik, ať se to některým lidem líbí, nebo ne.

Ano, chápeme a uvědomujeme si, že ve Spojených státech je přes všechny hospodářské problémy normální situace a slušný hospodářský růst – myslím, že růst HDP je 2,5 procenta.

Ale pokud chceme zajistit budoucnost, musíme změnit náš přístup k tomu, co se mění. Jak jsem řekl, svět se bude měnit i tak, bez ohledu na to, jak dopadnou události na Ukrajině. Svět se mění. Sami experti ve Spojených státech píší, že Spojené státy postupně mění své postavení ve světě – vaši experti sami píší, já je čtu. Otázka je jen, jak se to stane: bolestivě, rychle, nebo jemně, postupně? A to píší lidé, kteří nejsou antiameričtí – jen sledují trendy vývoje ve světě. To je vše. Abychom je mohli posoudit, změnit politiku, potřebujeme lidi, kteří přemýšlejí, kteří se dívají dopředu, kteří dokáží analyzovat a doporučit nějaká rozhodnutí na úrovni politického vedení.

T.Carlson: Musím se zeptat. Jasně jste řekl, že rozšiřování NATO se stalo porušením slibů a je hrozbou pro vaši zemi. Ale předtím, než jste vyslali vojáky na Ukrajinu, podpořil viceprezident Spojených států na bezpečnostní konferenci přání ukrajinského prezidenta vstoupit do NATO. Myslíte si, že to mimo jiné vyprovokovalo vojenskou akci?

V.Putin: Znovu opakuji: opakovaně, opakovaně jsme navrhovali hledat řešení problémů, které vznikly na Ukrajině po státním převratu v roce 2014, mírovou cestou. Ale nikdo nás neposlouchal. A co víc, ukrajinské vedení, které bylo plně pod kontrolou Spojených států, najednou prohlásilo, že nebude plnit minské dohody – nic se jim tam nelíbí – a pokračovalo ve vojenské činnosti na tomto území. Souběžně s tím vojenské struktury NATO rozvíjely toto území pod rouškou různých výcvikových a přeškolovacích středisek. V podstatě tam začaly zřizovat základny. To je vše.

Na Ukrajině prohlásili, že Rusové jsou nemajetný národ, a zároveň přijali zákony, které omezují práva nemajetných národů. Na Ukrajině. Ukrajina, která dostala všechna tato jihovýchodní území darem od ruského národa, najednou prohlásila, že Rusové na tomto území jsou netitulární národ. Je to normální? To vše dohromady vedlo k rozhodnutí zastavit válku, kterou neonacisté na Ukrajině zahájili v roce 2014 ozbrojenými prostředky.

T.Carlson: Myslíte si, že Zelenskij má možnost vyjednávat o urovnání tohoto konfliktu?

V.Putin: To nevím. Podrobnosti je pro mě těžké posoudit. Ale myslím si, že je, přinejmenším byla. Jeho otec za druhé světové války bojoval s nacisty, jednou jsem s ním o tom mluvil. Řekl jsem: „Voloďo, co to děláš? Proč dnes podporuješ neonacisty na Ukrajině, když tvůj otec bojoval proti fašismu? Vždyť je to frontový voják.“ Nebudu říkat, co mi odpověděl, je to samostatné téma a myslím, že je to nekorektní.

Ale co se týče svobody volby – proč ne? Dostal se k moci na základě očekávání ukrajinského obyvatelstva, že dovede Ukrajinu k míru. O tom mluvil – díky tomu vyhrál volby s obrovskou převahou. Ale pak, když se dostal k moci, si podle mého názoru uvědomil dvě věci. Za prvé, že je lepší se s neonacisty a nacionalisty nehádat, protože jsou agresivní a velmi aktivní – od nich můžete čekat cokoli. A za druhé, Západ v čele se Spojenými státy je podporuje a vždy bude podporovat ty, kteří bojují proti Rusku – je to výhodné a bezpečné. Takže zaujal odpovídající postoj navzdory slibu svému lidu, že ukončí válku na Ukrajině. Podvedl své voliče.

T.Carlson: Myslíte si, že teď, v únoru 2024, má svobodu mluvit s vaší vládou a snažit se své zemi nějak pomoci? Může to vůbec sám udělat?

V.Putin: Proč ne? On se považuje za hlavu státu, vyhrál volby. I když my v Rusku se domníváme, že všechno, co se stalo po roce 2014, je státní převrat, a v tomto smyslu je i dnešní vláda chybná. Ale on se považuje za prezidenta a jako takového ho uznávají Spojené státy, zbytek Evropy a v podstatě celý zbytek světa. Proč ne? Může.

Jednali jsme s Ukrajinou v Istanbulu, dohodli jsme se, on o tom věděl. Navíc šéf vyjednávací skupiny, pan Arahamy, myslím, že se tak jmenuje, stále vede frakci vládnoucí strany, strany prezidenta v Radě. On také stále stojí v čele prezidentovy frakce v Radě, v parlamentu země, stále tam sedí. Dokonce dal svůj podpis na tento dokument, o kterém vám říkám. Ale pak veřejně celému světu řekl: „Byli jsme připraveni tento dokument podepsat, ale přišel pan Johnson, tehdejší premiér Velké Británie, a rozmluvil nám to a řekl, že je lepší jít do války s Ruskem. Dali by nám vše, co jsme potřebovali, abychom získali zpět to, co jsme v bojích s Ruskem ztratili. A my jsme na tento návrh přistoupili.“ Podívejte se, jeho prohlášení bylo zveřejněno. Řekl to veřejně.

Může se k tomu vrátit, nebo ne? To je otázka: chtějí, nebo ne? A poté pan prezident Ukrajiny vydal dekret, kterým zakázal jednání s námi. Ať ten dekret zruší, to je všechno. My jsme nikdy neodmítli jednat. Pořád slyšíme: je Rusko připraveno, je Rusko připraveno? My jsme neodmítli! Oni veřejně odmítli. Tak ať zruší svůj dekret a jednají. Nikdy jsme neodmítli.

A to, že se přiklonili k požadavku nebo prosbám bývalého britského premiéra pana Johnsona, považuji za směšné a velmi, jak bych to řekl, smutné. Protože, jak řekl pan Arahamy, „my jsme mohli zastavit tyto nepřátelské akce, zastavit tuto válku už před rokem a půl, ale Britové nás přesvědčili a my jsme to odmítli“. Kde je nyní pan Johnson? A válka pokračuje.

T.Carlson: To je dobrá otázka. Proč to udělal?

V.Putin: Nevím, sám tomu nerozumím. Byl tam obecný postoj. Z nějakého důvodu měli všichni iluzi, že Rusko lze porazit na bojišti – z arogance, z čistého srdce, ale ne z velké inteligence.

T.Carlson: Popsal jste spojení mezi Ruskem a Ukrajinou, popsal jste Rusko, že je to pravoslavná země, mluvil jste o tom. Co to pro vás znamená? Jste vůdcem křesťanské země, jak sám popisujete. Jaký to na vás má vliv?

V.Putin: Víte, jak už jsem řekl, v roce 988 kníže Vladimír pokřtil, sám se nechal pokřtít po vzoru své babičky – kněžny Olgy, pak pokřtil svou družinu a postupně, během několika let, pokřtil celé Rusko. Byl to dlouhý proces – od pohanů ke křesťanům to trvalo mnoho let. Ale nakonec se toto pravoslaví, východní křesťanství, hluboce zakořenilo ve vědomí ruského lidu.

Když Rusko expandovalo a absorbovalo další národy, které vyznávají islám, buddhismus, judaismus, Rusko bylo vždy velmi loajální vůči těm lidem, kteří vyznávají jiná náboženství. V tom je jeho síla. Je to naprosto jednoznačné.

A jde o to, že ve všech světových náboženstvích, která jsem právě zmínil a která jsou tradičními náboženstvími Ruské federace, jsou vlastně základní teze, základní hodnoty velmi podobné, ne-li totožné. A ruské úřady vždy velmi pečlivě přistupovaly ke kultuře a náboženství těch národů, které byly součástí ruského impéria. To je podle mého názoru základem bezpečnosti a stability ruské státnosti. Protože všechny národy, které Rusko obývají, ho obecně považují za svou vlast.

Pokud se k vám stěhují lidé, řekněme z Latinské Ameriky, nebo do Evropy – což je ještě jasnější a pochopitelnější příklad – přicházejí lidé, kteří ale přišli ze své historické vlasti k vám nebo do evropských zemí. A lidé, kteří v Rusku vyznávají různá náboženství, považují za svou vlast Rusko – jinou vlast nemají. Jsme spolu, je to jedna velká rodina. A naše tradiční hodnoty jsou si velmi podobné. Když jsem řekl „je to jedna velká rodina“, ale každý má svou vlastní rodinu, a to je základ naší společnosti. A když říkáme, že vlast a rodina jsou velmi propojené, tak to tak je. Protože nemůžeme zajistit normální budoucnost pro naše děti a pro naši rodinu, pokud nezajistíme normální, udržitelnou budoucnost pro celou zemi, pro vlast. Proto je v Rusku tak rozvinuté vlastenectví.

T.Carlson: Pokud mohu, náboženství jsou různá. Jde o to, že křesťanství je nenásilné náboženství, Kristus říká: „nastav druhou tvář“, „nezabíjej“ a tak dále. Ale jak může být vůdce křesťanem, když musí někoho jiného zabít? Jak se s tím v sobě smířit?

V.Putin: Velmi snadno, pokud mluvíme o obraně sebe a své rodiny, své vlasti. My na nikoho neútočíme. Jak začaly události na Ukrajině? Státním převratem a začátkem bojových akcí na Donbasu – tam začaly. A my bráníme náš lid, sebe, naši vlast a naši budoucnost.

Co se týče náboženství obecně, víte, není to ve vnějších projevech, není to v tom, že každý den chodíte do kostela nebo mlátíte hlavou o zem. Je v srdci. A my máme kulturu zaměřenou na člověka. Dostojevskij, který je na Západě velmi známý jako génius ruské kultury, ruské literatury, o tom hodně mluvil – o ruské duši.

Přesto je západní společnost pragmatičtější. Ruský člověk, ruský člověk myslí více na věčné, myslí více na morální hodnoty. Nevím, možná se mnou nebudete souhlasit, ale západní kultura je pragmatičtější. Neříkám, že je to špatně, umožňuje to dnešní „zlaté miliardě“ dobrý pokrok ve výrobě, dokonce i ve vědě a tak dále. Na tom není nic špatného – jen říkám, že vypadáme stejně, ale naše vědomí je trochu jiné.

T.Carlson: Takže si myslíte, že zde působí něco nadpřirozeného? Když se díváte na to, co se děje ve světě, vidíte Boží dílo? Říkáte si, že tu vidím působit nějaké nadlidské síly?

V.Putin: Ne, upřímně řečeno, nemyslím si to. Myslím si, že světové společenství se vyvíjí podle svých vnitřních zákonů a ty jsou takové, jaké jsou. Tomu se nedá uniknout, tak to bylo v dějinách lidstva vždycky. Některé národy a země povstanou, rozmnoží se, posílí, a pak se stáhnou z mezinárodní scény v kvalitě, na jakou jsou zvyklé. Asi nemusím uvádět tyto příklady: počínaje stejnými dobyvateli Hordy, Čingischánem, pak Zlatou hordou, konče velkou římskou říší. Zdá se, že v dějinách lidstva není nic jiného než velká římská říše.

Nicméně potenciál barbarů se postupně kumuloval, hromadil a pod jejich údery se Římská říše zhroutila, protože barbaři se stávali početnějšími, začali se všeobecně dobře rozvíjet, jak dnes říkáme, ekonomicky posilovat. A ten režim, který byl ve světě nastolen velkou římskou říší, se zhroutil. Trvalo však dlouho, než se zhroutil – 500 let, tento proces rozkladu velké římské říše trval 500 let. Rozdíl oproti dnešní situaci je v tom, že procesy změn jsou dnes mnohem rychlejší než v dobách velké říše římské.

T.Carlson: Kdy ale začne říše umělé inteligence – umělé inteligence?

V.Putin: Ponořujete mě do stále složitějších otázek. Abyste na ně mohl odpovědět, musíte být samozřejmě odborníkem v oblasti velkých čísel, v oblasti umělé inteligence.

Lidstvo má mnoho hrozeb: výzkum v oblasti genetiky, který může vytvořit nadlidi, zvláštního člověka – lidského bojovníka, lidského vědce, lidského sportovce. Nyní se říká, že v USA už Ilon Musk vložil čip do mozku nějakého člověka.

T.Carlson: Co si o tom myslíte?

V.Putin: Myslím, že Muska nelze zastavit – stejně bude dělat to, co považuje za nutné. Ale musíme s ním nějak jednat, musíme najít nějaké způsoby, jak ho přesvědčit. Myslím, že je to chytrý člověk, tedy jsem si jistý, že je to chytrý člověk. Měli bychom se s ním nějak dohodnout, že ten proces by měl být kanonizován a měl by podléhat nějakým pravidlům.

Lidstvo by se samozřejmě mělo zamyslet nad tím, co se s ním stane v souvislosti s rozvojem těchto nejnovějších výzkumů a technologií v oblasti genetiky nebo umělé inteligence. Je možné přibližně předvídat, co se stane. Proto když se lidstvo cítilo ohroženo jadernými zbraněmi, začali se všichni majitelé jaderných zbraní mezi sebou domlouvat, protože si uvědomili, že jejich neopatrné použití může vést k úplnému, totálnímu vyhlazení.

Až dojde k pochopení, že neomezený a nekontrolovaný rozvoj umělé inteligence nebo genetiky nebo nějakých jiných moderních trendů, které nelze zastavit, bude tento výzkum stále probíhat, stejně jako nebylo možné před lidstvem utajit, co je to střelný prach, a není možné zastavit výzkum v té či oné oblasti, bude tento výzkum stále probíhat, ale až se lidstvo bude cítit ohroženo samo sebou, lidstvem jako celkem, pak, zdá se mi, nastane období, kdy se budeme domlouvat na mezistátní úrovni, jak to použijeme.

T.Carlson: Děkuji vám za váš čas. Chci se zeptat ještě na jednu otázku.

Evan Herškovič, je mu 32 let, je to americký novinář, je ve vazbě už přes rok, je to velký příběh ve Spojených státech. Chci se vás zeptat: jste připraveni ho propustit jako gesto dobré vůle, abychom ho mohli vzít do Spojených států?

V.Putin: Udělali jsme tolik gest dobré vůle, že si myslím, že jsme vyčerpali všechny meze. Na naše gesta dobré vůle ještě nikdo neodpověděl podobnými gesty. Ale v zásadě jsme připraveni mluvit o tom, že nevylučujeme, že to můžeme udělat s protipohybem našich partnerů.

A když říkám „partneři“, mám na mysli především představitele speciálních služeb. Ti jsou spolu v kontaktu a o tomto tématu diskutují. Nemáme žádné tabu, abychom tento problém neřešili. Jsme připraveni ho řešit, ale existují určité podmínky, které se projednávají partnerskými kanály mezi speciálními službami. Zdá se mi, že je možné se na tom dohodnout.

T.Carlson: Samozřejmě, vše se děje už po staletí – země chytí špiona, zadrží ho a pak ho vymění za někoho jiného. Mně do toho samozřejmě nic není, ale tahle situace se liší tím, že ten člověk rozhodně není špion – je to jen dítě. A možná určitě porušil vaše zákony, ale není to špion a rozhodně nešpehuje. Možná je přece jen v jiné kategorii? Možná by bylo nespravedlivé chtít za něj někoho jiného?

V.Putin: Víte, můžete si říkat, kolik chcete, co je špion a co není špion, ale jsou určité věci, které jsou stanoveny zákonem. Pokud člověk získává tajné informace a dělá to na konspirativním základě, říká se tomu špionáž. Přesně to dělal: získával utajované, tajné informace a dělal to na konspirativní bázi. Nevím, možná ho do toho někdo zatáhl, možná ho do toho někdo mohl zatáhnout, možná to dělal neuváženě, z vlastní iniciativy. Ale ve skutečnosti se tomu říká špionáž. A všechno je prokázáno, protože byl přistižen při činu, když ty informace získal. Kdyby to byly nějaké za vlasy přitažené věci, vymyšlené, neprokázané, bylo by to něco jiného. Byl přistižen při činu, když získával tajné informace na konspirativním základě. No a co to je?

T.Carlson: Říkáte, že pracoval pro americkou vládu, pro NATO, nebo je to jen novinář, který se dostal k informacím, jež se mu neměly dostat do rukou? Myslím, že mezi těmito dvěma kategoriemi je rozdíl.

V.Putin: Nevím, pro koho pracoval. Ale ještě jednou zopakuji: získávání tajných informací na konspirativním základě se nazývá špionáž a on pracoval v zájmu amerických tajných služeb nebo nějakých jiných struktur. Nemyslím si, že pracoval pro Monako – je nepravděpodobné, že by Monako mělo zájem na získání těchto informací. To se musí dohodnout speciální služby mezi sebou, víte? Je tam určitý vývoj, jsou tam lidé, kteří podle našeho názoru nejsou spojeni se zpravodajskými službami.

Podívejte se, já vám řeknu tohle: v jedné zemi, v zemi, která je spojencem Spojených států, sedí člověk, který z vlasteneckých důvodů zlikvidoval banditu v jednom z evropských hlavních měst. Víte, co udělal [ten bandita] během událostí na Kavkaze? Nechci to říkat, ale přesto to řeknu: položil naše vojáky zajaté na silnici a pak jim přejel hlavu autem. Co je to za člověka a je to vůbec člověk? Ale byl tu vlastenec, který ho zlikvidoval v jednom z evropských hlavních měst. Jestli to udělal z vlastní iniciativy, nebo ne, je jiná otázka.

T.Carlson: Evan Herškovič nic takového neudělal, to je úplně jiný příběh.

V.Putin: On udělal něco jiného.

T.Carlson: Je to jen novinář.

V.Putin: On není jen novinář, znovu opakuji. Je to novinář, který dostával tajné informace na konspirativním základě. No ano, to je úplně jiný příběh.

Mluvím jen o těch lidech, kteří jsou v podstatě pod kontrolou amerických úřadů, ať už jsou ve vězení kdekoli, a mezi zpravodajskými službami probíhá dialog. Mělo by se to řešit tiše, klidně, profesionálně. Existují kontakty, nechme je pracovat.

Nevylučuji, že osoba, kterou jste zmínil, pan Gerškovič, může skončit ve své vlasti. Proč ne? Nemá smysl ho držet víceméně ve vězení v Rusku. Ale ať se kolegové našich zpravodajských důstojníků na americké straně také zamyslí nad tím, jak řešit problémy, kterým naše zpravodajské služby čelí. Nejsme uzavřeni pro jednání. Navíc tato jednání probíhají a bylo mnoho případů, kdy jsme dosáhli dohody. Stále můžeme dosáhnout dohody, ale musíme prostě jednat.

T.Carlson: Doufám, že ho propustíte. Děkuji vám mnohokrát, pane předsedo.

V.Putin: Já bych si také přál, aby se nakonec vrátil domů. Mluvím upřímně. Ale opakuji, že probíhá dialog. Čím více takové věci zveřejňujeme, tím obtížnější je je vyřešit. Vše by mělo být v klidu.

T.Carlson: Upřímně řečeno, s tou válkou nevím, jestli to funguje, nebo ne. Jestli se můžu zeptat ještě na jednu otázku.

Možná nechcete odpovídat ze strategických důvodů, ale neobáváte se, že to, co se děje na Ukrajině, může vést k něčemu mnohem většímu a horšímu? A jak jste připraveni, jak jste motivováni zavolat například Spojeným státům a říct: pojďme jednat?

V.Putin: Podívejte, já už jsem řekl: my jsme neodmítli vyjednávat. My neodmítáme – to je západní strana a Ukrajina je dneska určitě satelitem Spojených států. To je zřejmé. Opravdu, nechci, aby to vyznělo jako nějaká nadávka nebo urážka kohokoli, ale chápeme, že ano, o co jde?

Finanční podpora – 72 miliard – byla poskytnuta, Německo je na druhém místě, další evropské země, desítky miliard dolarů jdou na Ukrajinu. Je tam obrovský tok zbraní.

Řekněte současnému vedení Ukrajiny: poslouchejte, sedneme si, budeme jednat, zrušte ten váš hloupý dekret nebo vyhlášku a sedněte si a vyjednávejte. My jsme to neodmítli.

T.Carlson: Ano, to už jste řekl. Jsem si samozřejmě vědom toho, že to není nadávka. Skutečně se uvádí, že Ukrajině bylo zabráněno podepsat mír na pokyn bývalého britského premiéra, který jednal na příkaz Washingtonu. Proto se ptám, proč tyto otázky neřešíte přímo s Bidenovou administrativou, která kontroluje Zelenského administrativu na Ukrajině?

Vladimir Putin: Pokud Zelenského administrativa na Ukrajině odmítla jednat, předpokládám, že tak učinila na pokyn Washingtonu. Pokud teď ve Washingtonu vidí, že je to špatné rozhodnutí, ať od toho upustí, najdou si nějakou záminku, která bude rafinovaná a nikoho neurazí, a najdou řešení. My jsme ta rozhodnutí neudělali – oni to rozhodnutí udělali tam, ať se ho vzdají. To je všechno.

Ale oni udělali špatné rozhodnutí, teď máme hledat cestu, jak se z toho špatného rozhodnutí vymanit, stáhnout ocas, napravit jejich chyby? Udělali jednu, tak ať ji napraví. My jsme pro.

T.Carlson: Chci se ujistit, že vám správně rozumím. Takže chcete dosáhnout vyjednaného řešení toho, co se nyní děje na Ukrajině, je to tak?

V.Putin: To je správně. Ale my jsme toho dosáhli, vytvořili jsme v Istanbulu velký dokument, který parafoval vedoucí ukrajinské delegace. Jeho podpis je na výňatku z této smlouvy – ne na celé, ale na výňatku. Dal tam svůj podpis a pak řekl: „Byli jsme připraveni podepsat a válka by skončila už dávno, před rokem a půl. Ale přišel pan Johnson a rozmluvil nám to, takže jsme tu šanci propásli.“ No, propásli ji, udělali chybu – ať se k ní vrátí, to je celé. Ale proč bychom měli dělat povyk a napravovat cizí chyby?

Chápu, můžeme říci, že je naší chybou, že jsme zintenzivnili akce a rozhodli se použít zbraně, abychom zastavili tuto válku, jak jsem řekl, která začala v roce 2014 v Donbasu. Ale vrátím vás ještě dál, už jsem o tom mluvil, my dva jsme o tom právě diskutovali. Pak se vraťme do roku 1991, kdy nám bylo slíbeno, že se NATO nebude rozšiřovat, vraťme se do roku 2008, kdy se otevřely brány NATO, vraťme se k vyhlášení nezávislosti Ukrajiny, kde se prohlásila za neutrální stát. Vraťme se k tomu, že se na území Ukrajiny začaly objevovat základny NATO, americké základny, britské základny, aby pro nás vytvářely tyto hrozby. Vraťme se k tomu, že v roce 2014 byl na Ukrajině proveden státní převrat. Je to zbytečné, že? Můžeme tuhle kouli převalovat sem a tam donekonečna. Ale oni přestali vyjednávat. Byla to chyba? Ano, napravte to. Jsme připraveni. Co je ještě potřeba?

T.Carlson: Nemyslíte si, že by pro NATO bylo příliš ponižující, kdyby nyní uznalo kontrolu Ruska nad územím, které bylo před dvěma lety ukrajinským?

V.Putin: Říkal jsem vám: ať si rozmyslí, jak to udělat se ctí. Jsou možnosti, ale pokud je k tomu vůle.

Až dosud dělali hluk, křičeli: musíme dosáhnout strategické porážky Ruska, porážky na bojišti... Ale teď si zřejmě uvědomujeme, že to není snadné, pokud je to vůbec možné. Podle mého názoru je to nemožné z definice, nikdy se to nestane. Myslím, že nyní si to uvědomili ti, kteří ovládají moc na Západě. Ale pokud je to pravda a pokud toto uvědomění přišlo, přemýšlejte nyní, co dělat dál. Jsme připraveni na tento dialog.

T.Carlson: Jste připraveni říci například NATO: Gratuluji, vyhráli jste, nechme situaci takovou, jaká je teď.

V.Putin: Víte, to je předmět jednání, že s námi nikdo nechce jednat, přesněji řečeno chce, ale neví jak. Já vím, že chtějí, já to nejen vidím, ale vím, že chtějí, ale nemohou přijít na to, jak to udělat. Přemýšleli o tom, přivedli nás do situace, v níž se nacházíme. Do této situace jsme ji nepřivedli my, ale naši „partneři“, naši odpůrci. Tak ať teď přemýšlejí, jak to obrátit na druhou stranu. My neříkáme ne.

Bylo by to legrační, kdyby to nebylo tak smutné. Ta nekonečná mobilizace na Ukrajině, hysterie, vnitřní problémy, to všechno... Dříve nebo později se stejně dohodneme. A víte co? V dnešní situaci to může znít dokonce divně: vztahy mezi národy se stejně obnoví. Bude to trvat dlouho, ale obnoví se.

Dovolte mi uvést několik neobvyklých příkladů. Na bojišti dochází ke střetu, konkrétní příklad: ukrajinští vojáci jsou obklíčeni – to je konkrétní příklad ze života, bojují – naši vojáci na ně křičí: „Není šance, vzdejte se! Vyjděte ven, budete živí, vzdejte se!“. A najednou odtamtud rusky, dobrou ruštinou, křičí: „Rusové se nevzdávají!“. – A všichni umřeli. Oni se pořád cítí být Rusy.

V tomto smyslu je to, co se děje, do jisté míry prvek občanské války. A všichni na Západě si myslí, že boje natrvalo oddělily jednu část ruského národa od druhé. Ne, ke sjednocení dojde. Nikam se to neposunulo.

Proč ukrajinské úřady trhají na kusy ruskou pravoslavnou církev? Protože nesjednocuje území, ale duši, a nikdo ji nebude moci rozdělit.

Skončíme, nebo je tu ještě něco?

T.Carlson: Tak to jsem skončil.

Děkuji vám mnohokrát, pane prezidente.

ИНТЕРВЬЮ ТАКЕРУ КАРЛСОНУ vyšel 9.2.2024 na katehon.com. Překlad v ceně 5683 Kč Zvědavec.

Poznámka editora

Jak informoval EADaily, rozhovor Tuckera Carlsona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který byl na stránce amerického novináře v sociální síti X (dříve Twitter) zveřejněn za necelých 16 hodin, získal 111,2 milionu zhlédnutí. Svědčí o tom statistické údaje. To, že se jim rozhovor líbil, zaznamenalo 740 000 lidí. V této chvíli už 830 000.

Panu Carlsonovi se podařil husarský kousek. Konečně prostředkoval Američanům nezkreslené názory Vladimíra Putina. Libtardi a váleční štváči se hryžou v *****. Strašně rádi by to zakázali, zrušili, zašlapali do země, nebo aspoň poplivali a vysvětlili nám, co si máme o Putinovi myslet, ale nejde to. Jiný zlobivý Američan, jakýsi Elon Musk, shodou okolností majitel Twitteru, to nechává volně přístupné všem, protože si myslí, že svoboda slova je důležitá. Ještě před rokem by to bylo nemyslitelné. Řekl bych, že se ledy začínají hýbat. Kéž by to byla pravda.

A co na to naše oficiální media? Jsou nešťastná. Neví, jak to podat. A tak se omezují na to, co říká Urajina, co Poláci, a dále drobné, podlé a ubohé útoky, prý Putin lhal v tomhle a tamhle, ale že by uveřejnili celý rozhovor a nechali lidi, aby si udělali názor sami, to samozřejmě nepřichází v úvahu. Ubožáci.