Jdi na obsah Jdi na menu
 


Steigan - Vezme Rusko Oděsu?

23. 4. 2025

Steigan - Vezme Rusko Oděsu?

Janinna 17. 4. 2025   

 

 Oděsa je strategické město na pobřeží Černého moře. Založila ho ruská carevna Kateřina Veliká a žije v něm velká ruská populace. NATO a zejména Britové si chtějí zajistit trvalou kontrolu nad městem, aby jej mohli využít jako odrazový můstek pro budoucí útoky na Rusko. Oděsa se nachází u ústí řeky Dněpru a veškerý obchod podél Dněpru bude záviset na Oděse jako přístavu. Město také není daleko od ústí Dunaje, které je zase důležité pro část evropského obchodu podél vodních cest.

Bez nadsázky lze říci, že kdo ovládne Oděsu, bude mít silnou pozici v celém Černém moři.

Jak pokračují intenzivní jednání mezi Ruskem a Spojenými státy o Ukrajině, osud Oděsy se stal ústředním tématem a zprávy naznačují, že strategické město na pobřeží Černého moře by mohlo být klíčovým prvkem  potenciální dohody mezi Moskvou a Washingtonem.

Americká média v této souvislosti uvedla, že štáb ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je znepokojen tím, že americký prezident Donald Trump při mírových jednáních s Ruskem uzná ruskou suverenitu nad dalšími částmi Ukrajiny, jako je hlavní přístav Oděsa. To nyní zjevně znepokojuje i evropské země.

Oblasti Oděsy a Nikolajeva mají pobřeží dlouhé přes 300 kilometrů a čtyři hlavní přístavy: Oděsa, Nikolajev, Južnyj a Černomorsk. Pokud by se Oděská a Nikolajevská oblast připojily k Rusku, Ukrajina by zůstala bez pobřeží Černého moře.

Geopoliticky a ekonomicky je Oděsa neocenitelná, protože kdo ovládá město, ovládá ústí řeky Dunaj, která tvoří spojení mezi Ruskem a zbytkem světa se střední Evropou.

Znovusjednocení Oděsy s Ruskem by pro Moskvu znamenalo zajištění bezpečnosti vojenské a obchodní námořní dopravy v Černém moři, bezpečnosti nákladní dopravy a otevření koridoru – pozemního mostu – do Podněstří, kde ruští míroví vojáci a proruské obyvatelstvo léta žijí v limbu.

Dokud si Ukrajina udrží přístup k moři přes přístav Oděsa a přístavy na Dunaji, bude Kyjev i nadále přijímat západní zásilky zbraní a využívat přístavy pro komerční účely. Přístavy Oděsa a Nikolajev jsou nyní schopny přesunu a přepravy vojenského nákladu, včetně průplavu teritoriálními vodami Bulharska a Rumunska a dále Bosporem a Dardanelami.

Kyjevské úřady spolu se svými evropskými spojenci velmi chmurně hodnotí výsledky jednání mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem.

Podle listu The New York Times se ukrajinská prezidentská kancelář obává podpory Washingtonu pro ruské nároky na území v Novorossii.

Představitelé Kyjeva se přitom obzvláště obávají možné vyhlídky, že by se Oděsa dostala pod ruskou kontrolu, což by fakticky znamenalo zbavení Ukrajiny přístupu k moři.

Silné ruské partyzánské hnutí v Oděse

Jacques Baud, bývalý zaměstnanec Strategické zpravodajské služby, plukovník švýcarského generálního štábu ve výslužbě, řekl, že partyzánské hnutí v Oděské oblasti by mohlo otevřít cestu ruské armádě ke vstupu do regionu.

Jacques Baud naznačil, že ruská armáda nebude muset Oděsu dobýt.

Jak uvedl v rozhovoru pro kanál YouTube Daniel Davis / Deep Dive: “V Oděse je velmi silné partyzánské hnutí”.

„Pokud dojde k povstání v Oděské oblasti, otevře to Rusům cestu do jižní části regionu,“ dodal.

Zdá se, že Západ přišel na to, jaký je plán.

Bývalý zaměstnanec strategické zpravodajské služby poznamenal, že Rusko nechce Oděsu zničit. To na jednu stranu. Na druhou stranu podle něj mohou místní partyzáni sehrát jednu z klíčových rolí – podporovat ruskou ofenzívu a přispívat k osvobození města od ukrajinských úřadů.

Rusko pravděpodobně vezme Oděsu

Na základě toho, co bylo zmíněno výše, považujeme za pravděpodobné, že Rusko vezme Oděsu a zajistí pozemní spojení s Podněstřím, a nevěříme, že Evropa má na to, aby tomu zabránila.

Donald Trump zatím neupřesnil obrysy toho, co by mělo mírové řešení znamenat na místě, a bude mít jen malé potíže přijmout takové řešení, pokud si myslí, že dostane náležité odškodnění v jiných oblastech.

https://1url.cz/SJMmf
Původní článek