Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spisovatel Banáš - Jsou Němci, Francouzi či Angličané většími přáteli, než Rusové?

28. 12. 2019

Spisovatel Banáš - Jsou Němci, Francouzi či Angličané většími přáteli, než Rusové?

© CC BY-SA 3.0 / Luděk Kovář / Slovak politician and writer Jozef Banáš during inauguration of his new book in Czech capital Prague

17:58 27.12.2019  

 

Slovenský spisovatel a bývalý politik Jozef Banáš ve svém článku pro portál Spravodaj.net uvažuje nad současným politickým děním a odhaluje skutečný důvod rivality v mezinárodních vztazích. Rovněž hodnotí i mezinárodní postavení Slovenska vůči velkým mocnostem a jeho současné priority.

 

Prozaik, dramatik a bývalý slovenský diplomat Jozef Banáš, jenž působil také jako člen Výboru pro obranu a bezpečnost při Parlamentním shromáždění Rady Evropy, zastává názor, že stav nepřátelství sám o sobě není přirozený. Klíčovým prvkem nepřátelství v politické rovině je, podle Banáše, strach, který je důsledkem šíření manipulace ze strany vlády. Vláda prý potřebuje podporovat a kultivovat pocit strachu ve společnosti tím, aby odůvodnila svou vlastní moc nad obyvatelstvem.

 

„Nepřítele potřebuje mít ten, kdo chce utajit své vlastní nekalé skutky,“ je přesvědčen Banáš. Jako příklad bývalý diplomat uvádí obchod se zbraněmi, který je možný jen za atmosféry nepřátelství, která je podkladem pro strach a následnou potřebu pro ochranu své bezpečnosti. Takže již samotné dělení států na přátelské a nepřátelské ukazuje snahu určitých skupin prosadit své vlastní zájmy.

Rusko jako umělý nepřítel

 

Jozef Banáš se rovněž domnívá, že pokud má někdo údajného nepřítele, stejně tak by měl mít i přítele. Spisovatel tvrdí, že v současné době je za nepřítele vnímáno Rusko a následně si klade otázku, kdo je náš přítel.

 

Banáš vyjadřuje zásadní myšlenku, že opravdovým přítelem může být pouze ten, s kým máme dlouhodobé dobré vztahy a pozitivní zkušenost z minula, a sice, že by přátelství nemělo být nevyhnutelné či nucené. Z tohoto hlediska pak Banáš dělá závěr, že ani Německo, ani Francie, ani Velká Británie nemohou být větším přítelem, než Rusko.

 

„Ti první nás napadli a ti dva druzí nás zradili,“ konstatuje. Podle Banáše je tak současné přátelství mezi státy EU založeno výhradně na nepřátelství vůči Rusku, což je pro takovou malou zemi, jako je Slovensko, nebezpečné. Závěrem uvádí, že jedinou správnou zahraniční strategií pro Slovensko je vyvážená politika vůči Východu a Západu, totiž vůči Německu a Rusku. Odkazuje na historii a připomíná, že jakákoliv vážná krize v německo-ruských vztazích vždy vyvolávala katastrofu.

 

Současnou rusofobii bere jako důsledek propagandy amerických jestřábů. Důvodem této politiky je podle něj snaha udržet svou moc. „Až se situace změní a američtí jestřábi prohlásí svým nepřítelem tuleně, tak vám garantuji, že generální štáby členských zemí NATO snaživě vypracují obrannou strategii postavenou na obrazu nepřítele – tuleně. Takže moje odpověď je jasná: Rusko je nám asi stejným nepřítelem, jakým je tuleň,“ tvrdí Banáš.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář