Soudní stíhání Trumpa - Snaha odvést pozornost jinam
Soudní stíhání Trumpa - Snaha odvést pozornost jinam
napsal(a) Pete Hoekstra, 11. června 2023
Překlad původního textu: The Trump Trials: Changing the Subject
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská
Bidenova administrativa a její podporovatelé se vrátili k osvědčenému receptu z éry Trumpova prezidentství a spustili další "Trumpův proces", aby odvrátili pozornost od palčivých problémů současné americké vlády. Na snímku: Bývalý prezident Donald Trump na setkání se svými fanoušky ve svém sídle na Floridě, 4. dubna 2023. (Foto: Alex Wong / Getty Images)
Co má politik dělat? Úřadující americký prezident to bude mít v roce 2024 se svým znovuzvolením velmi těžké. Problém představuje hlavně trvale vysoká inflace. Ceny energií stále rostou. Přes jižní hranice USA se valí ilegální imigranti a fentanyl. Krachy velkých bank vyvolaly přízrak bankovní krize. Sněmovna reprezentantů USA vede několik vyšetřování týkajících se financí Bidenovy rodiny, zneužívání vládních agentur v politickém boji, Číny a původu COVIDu. Pro současnou administrativu a její podporovatele je řešení všech těchto problémů snadné a dobře známé – stačí jednoduše změnit téma na Donalda Trumpa. Od té doby, co se Trump v roce 2016 odvážil vstoupit na politickou scénu, to je oblíbený manévr Demokratů na odvrácení pozornosti amerických voličů.
Předpoklady, že prezident Joe Biden by mohl v prezidentských volbách v listopadu 2024 čelit výraznému protivětru, se ukazují jako přesné. I když je ještě spousta času na to, aby se současný politický narativ změnil – a on se změní – musí být současná situace pro mnoho členů vlády, kteří doufají, že budou znovu kandidovat, velmi znepokojivá.
Televizní kanál Fox News oznámil, že průzkum z 23. března 2023 zjistil, že podpora Bidena klesla ze 45 % na 38 %. To je těsně nad jeho historickým minimem z července 2022, kdy jej podporovalo pouhých 36 % dotázaných – tehdy to byl důsledek inflace, která v červnu 2022 dosáhla výše 9,1 %. "Jde o ekonomiku, hlupáku," je známá věta z prezidentské volební kampaně Billa Clintona v roce 1992. V kriticky důležité ekonomice schvaluje Bidenovu politiku pouze 31 % dotázaných.
Ve volbách v roce 2022 – tzv. midterm elections (uprostřed prezidentského mandátu) – "rudá vlna", v kterou Republikáni doufali, a "chytré hlavy" předpovídali, neproběhla a Republikáni získali kontrolu jen nad Sněmovnou reprezentantů. Když dnes odborníci připravují své předpovědi na rok 2024, tak se mohou poučit z voleb v roce 1980, kdy byla inflace tak vysoká, jako byla v létě 2022.
Před prezidentskými volbami v roce 1980 zažívali Američané fronty u benzinových pump a prezident Jimmy Carter je vybízel, aby nosili svetry – a snížili tak své náklady na vytápění. USA tehdy také trápily vysoké úrokové sazby, vysoká inflace a vysoká nezaměstnanost, což nakonec vedlo ke "stagflaci" (kombinaci vysoké inflace a ekonomické stagnace). Jimmy Carter nakonec svůj souboj s Ronaldem Reaganem drtivě prohrál a svoji pozici v Bílém domě neobhájil.
Ekonomická nejistota a obavy spotřebitelů znemožnily obhájit svoji funkci dvěma prezidentům – v roce 1980 prohrál Jimmy Carter s Ronaldem Reaganem a v roce 1992 prohrál George H. W. Bush s Billem Clintonem. Biden a Demokraté si uvědomují, že pokud budou pokračovat na své současné trajektorii tak zřejmě směřují ke stejnému výsledku v roce 2024.
Současné americké administrativě a jejím příznivcům musí před očima blikat červené kontrolky: "Blíží se nebezpečí."
Nadále hrozí, že současná vysoká inflace povede k drtivé recesi. Írán je údajně jen několik dní od zkonstruování jaderných zbraní. Čínský špionážní balón nedávno strávil týden létáním osmiček nad nejcitlivějšími americkými vojenskými základnami a zároveň přenášel informace zpět do Pekingu v reálném čase. Čínský komunistický prezident Si Ťin-pching svým lidem říká, aby se připravili na válku. A Výbor pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů USA (The House Committee on Oversight and Accountability) stále nalézá další bankovní důkazy o tom, že rodina Bidenových byla kompromitována převody peněz ze zahraničí.
Jak na to všechno Bidenova administrativa a její podporovatelé reagovali? Vrátili se k osvědčenému receptu z Trumpovy éry a spustili další "Trumpův proces", aby odvrátili pozornost od palčivých problémů Bidenovy vlády. Vzorec zůstal stejný – vytvořili falešný narativ, který je výhodnější pro ně a problematičtější pro ty, kdo se jej pokusí zpochybnit.
I když Hillary Clintonová i volební průzkumníci očekávali v bitvě o Bílý dům v roce 2016 vítězství Hillary Clintonové, tak zahájili proti Trumpovi zlověstnou kampaň "Ruský hoax", ve snaze vytvořit narativ, že Donald Trump je zavázán Rusku. Bývalý manažer kampaně Hillary Clintonové Robby Mook u soudu vypověděl, že sdílení informací s médii o nepodložených informacích spojujících Trumpa s Ruskem schválila sama Clintonová. Kampaň Clintonové a Demokratický národní výbor (Democratic National Committee, DNC) údajně financovaly "Steeleho spis" – dnes již zdiskreditovanou zprávu, "která obviňovala Trumpa z oplzlého chování v Rusku a přičítala jeho volební kampani vazby na Rusko."
Součástí tažení proti Trumpovi byly i další akce – včetně dvou Trumpových impeachmentů; zablokování diskuse o čínském původu COVIDu-19 a prohlášení informací o notebooku Huntera Bidena za ruskou dezinformaci. To vše se odehrálo těsně před prezidentskými volbami v roce 2020.
K čemu to směřuje? Byli jsme svědky toho, jak mnoho vysoce postavených představitelů Demokratické strany počínaje samotnou kandidátkou Hillary Clintonovou schválilo dezinformační operaci proti tehdejšímu kandidátovi Donaldu Trumpovi, a jak kampaň Clintonové a DNC údajně financovaly Steeleho zprávu, jak bývalý ředitel tajných služeb USA James Clapper vypustil informace o Steeleho zprávě do médií, jak Adam Schiff uvedl své kolegy v omyl ohledně informací vedoucích k prvnímu Trumpovu impeachmentu a jak 51 bývalých zpravodajců podepsalo podvodný dopis o notebooku Huntera Bidena. Nemělo by nás tedy překvapit, že manhattanský okresní státní zástupce Alvin Bragg – jehož kampaň nepřímo podpořil milionem dolarů George Soros a který "slíbil, že Trumpa posadí za mříže" – rozhodl vyrukovat s naprosto vykonstruovaným, politicky motivovaným obviněním Donalda Trumpa. Tato soudní žaloba dokonce ani nesplnila ústavní požadavek, aby byl Trump "informován o povaze a příčině obvinění" – Bragg se ani neobtěžoval pojmenovat Trumpův údajný federální zločin.
Ti, kteří jsou nyní u moci, udělají zřejmě cokoliv, aby místo geopolitických a ekonomických nedostatků Bidenovy politiky převládl narativ o obviněních proti Trumpovi. Když se do stranických politických aktivit zapojí pod rouškou legitimních vládních aktivit prezidentský kandidát, bývalý ředitel tajných služeb a předseda Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů, tak proč by totéž nemohl udělat i nějaký okresní prokurátor?
Je jasné, že narativ se již mění. Trumpova obžaloba – první obvinění bývalého prezidenta v historii země – bude na začátku dubna dominovat zprávám. Média již jednají na povel a neúnavně pokrývají jeho každé hnutí – Trumpovu kolonu, Trumpův let do New Yorku a jeho obžalobu. Pokračující diskuse o riziku, nebezpečích a příležitostech nadcházejícího soudního procesu budou zaručeně tématem číslo 1.
Bezprostředně po zveřejnění zprávy o obžalobě Donalda Trumpa vystřelila výše finančních darů pro jeho kampaň do nebes a podle průzkumů se zvýšila i jeho podpora v republikánských primárkách. Zatím se vše vyvíjí dle předpokladů: Trumpovu obžalobu podporuje 94 % voličů Demokratů, ale Republikánská strana je v této otázce roztříštěná.
Republikánský prezidentský kandidát Asa Hutchinson vyzval Trumpa, aby z klání v roce 2024 odstoupil, zatímco Perry Johnson, který se v prezidentském průzkumu CPAC (Conservative Political Action Conference) umístil na třetím místě, naznačil, že v případě svého vítězství udělí Donaldu Trumpovi milost. Republikánský prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy řekl, že Trumpova obžaloba by mohla dovést hluboce rozdělenou zemi k bodu zlomu, a republikánská prezidentská kandidátka Nikki Haley vyjádřila zděšení nad tím, že se média opět soustředila na Donalda Trumpa místo na problémy na jižní hranici USA.
Suma sumárum: Každý potenciální republikánský kandidát bude v nadcházejících týdnech a měsících muset mnohokrát řešit "Trumpa", místo aby mluvil o naléhavých otázkách národní bezpečnosti a své vizi na řešení ekonomických problémů, které dnes Američany sužují. A Bidenova administrativa si může říct: "Mise splněna".
Peter Hoekstra byl za vlády Donalda Trumpa velvyslancem USA v Nizozemsku. 18 let zastupoval ve Sněmovně reprezentantů 2. volební obvod státu Michigan. Byl předsedou Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů USA. Nyní je významným spolupracovníkem Gatestone Institute.