Snad se vláda poučí
Snad se vláda poučí
Žijeme v opravdu zvláštní době. Den za dnem v celém světě narůstají v důsledku pandemie počty mrtvých. Spojené státy hlásí za poslední tři měsíce vyšší počet obětí než po dobu celé první světové války. Také řada evropských zemí sčítá desetitisíce zemřelých. Švédsko, které boj s virem podcenilo, vykazuje nyní nejvyšší počty úmrtí na milion obyvatel z celé Evropské unie. České republice se podařilo díky včasným opatřením katastrofě vyhnout. Teď má za to zaplatit.
Právníci už chystají žaloby firem usilujících o náhradu škody. Zatím to vypadá, že nejvíce žalob přijde od provozovatelů gastronomických služeb, fitcenter, ubytovacích zařízení a služeb cestovního ruchu. Mají nemalou šanci získat velké odškodné, vláda ve svých záchranných opatřeních nepostupovala vždy zcela v souladu se zákonem. Vlády Spojených států anebo Švédska se zachovaly moudře, žádná účinná opatření včas nepodnikly, takže jim sankce ze strany podnikatelských kruhů nehrozí.
Země úspěšná v boji s koronavirem se bude muset připravit také na sankce ze strany Evropské unie. Protože jsme měli málo mrtvých, připlatíme si za státy, které se zodpovědně nechovaly a hlásí desítky tisíc obětí. K odškodňování těch, kdo byli poškozeni zavedením opatření, tak přibude odškodňování těch, kdo byli postiženi neexistencí opatření. Pokud by naše vláda postupovala rozvážně a nechala nákaze volný průběh, mohli jsme být nyní také my mezi šťastnými výherci v tombole evropské solidarity.
Vypadá to, že virus začal řádit i mezi zákonodárci. Vylekaní poslanci si opět nasadili roušky, první z nich už přecházejí do karantény. Těm opozičním to zabrání v kritice vlády za to, že boj s koronavirem podcenila. Snad si to stihnou vynahradit ještě před příchodem druhé vlny, kterou podle očekávání přivezou od moře opálení rekreanti.
Nezbývá než doufat, že se vláda poučí a po příští vlně pandemie nás už odměna nemine.
Prof. J. Keller
Přišlo e-poštou