Sahra a Kateřina - V čem se shodují a v čem liší?
Sahra a Kateřina - V čem se shodují a v čem liší?
4.9.2024 Milan Daniel Komentáře
Milan Daniel ve svém textu srovnává politický program Spojenectví Sahry Wagenknecht a české volební koalice Stačilo.
Strana Spojenectví Sahry Wagenknecht (BSW) je kingmakerem právě proběhnuvších zemských voleb v Sasku a Duryňsku. Její program je srovnáván s programem české koalice Stačilo.
Obě německé spolkové země leží blízko českých hranic. Spolková vláda „semaforu“ požívá srovnatelnou míru (ne)důvěry jako podobně účelově složená česká koloniální správa. Poměry v obou zemích jsou do jisté míry srovnatelné: ekonomika upadající v důsledku uměle vyvolaného energetického krvácení (v Německu umocněná politikou Energiewende) liší se však zejména pokud jde o migrační politiku. Zatímco Německo to, co proklamovala Angela Merkel, viditelně nezvládá a podobně jako jiné vyspělé evropské země se potýká s násilím ze strany radikalizovaných muslimů, Ukrajinci jsou pro Česko díky své kulturní spřízněnosti menším problémem. Ten se ovšem může po skončení války prohloubit.
Co obě ženy, resp. politické formace, v jejichž čele stojí, spojuje, je programová shoda na potřebě dosažení míru. BSW odkazuje na někdejší zahraniční politiku kancléře Willyho Brandta a ruského prezidenta Michaila Gorgačova, ze které těžila i naše země. Ta bohužel od podpory nesmyslné války neabstrahovala a ke škodě svých občanů je do ní zavlékána stále hlouběji. Není ovšem náhodou, že Lipavského štvaní je paralelou politiky „zelené“ Annaleny Baerbock.
Program BSW v této souvislosti připomíná potřebu postavit se proti myšlení a jednání v logice studené války a vrátit se k politice uvolnění, vyvažování zájmů a mezinárodní spolupráce.
Stačilo! vedené Konečnou požaduje využití všech nástrojů k ukončení ozbrojených konfliktů, zamezení dalším ztrátám na životech a ekonomickým škodám, odmítá financování zbrojení z rozpočtu EU, snahy zřídit společnou evropskou armádu a další posílání zbraní na Ukrajinu.
Obě formace kladou důraz na posílení sociální spravedlnosti. V Česku je téma zvlášť aktuální po zjištění, že téměř třetina českých občanů se pohybuje kolem hranice chudoby.
Situace ve „východních“ a „západních“ spolkových zemích na jedné straně a v naší zemi se samozřejmě do jisté míry liší, Němci ze své podstaty vydrží zhoršování poměrů déle. Jak je však z výsledků voleb, které sousední zemí otřásají zřejmé, i oni si uvědomují, že současný trend nevede ke zlepšení, ale naopak ke značnému zhoršení a usilují o jeho změnu.
Rozdíl je nicméně v postavení obou stran ve svých zemích. Kancléř Scholz vyzval k tomu, aby v dotčených spolkových zemích vznikly vlády bez vítězné (v Duryňsku) a těsně druhé (v Sasku) AfD. To by ovšem znamenalo, že spoluúčast na nich přijme dosud velmi kritická, ve volbách třetí, BSW. Bude na paní Wagenknecht, zda zůstane na svém, nebo přijme kompromis, který by pro mnohé voliče její strany znamenal zradu. Kateřina Konečná něco podobného zásadně odmítá, nicméně v podobné pozici není.
Výsledky BSW znamenají pro příbuzné Stačilo! jisté povzbuzení. Konečné formace prokázala v evropských volbách, že se s ní – možná váhavě – dokázalo ztotožnit nečekaně mnoho voličů, odrazovaných připomínáním minulosti komunistické vlády. Byla však skutečně o tolik horší, než ta současná?
Komunistka Konečná je evidentně z jiného těsta než její předchůdci. Vzdělaná, talentovaná a energická politička boduje svým vystupováním a připomínáním nepříliš populárních témat.
K tomu, aby i Stačilo! dospělo příští rok k dvoucifernému volebnímu výsledku, však potřebuje širší lidský potenciál. Katku Konečnou, již KSČM potají závidí snad všechny politické subjekty, bohužel nikdo nenaklonuje. Znamená to však výzvu pro ty, kteří ji sledují třeba se sympatiemi, program koalice jim konvenuje, mají chuť poměry změnit, dosud však stojí stranou. Nemají dost odvahy?
Nejen Kateřina Konečná, ale především tato země je potřebuje.
casopisargument.cz