Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh, řekl Putin

6. 10. 2021

 

Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy a je připraveno stabilizovat trh, řekl Putin

 

 

Dnes 15:39 – Moskva

Jitka Zadražilová, Novinky

 

Rusko zvyšuje dodávky plynu do Evropy, do konce letošního roku může dodávat rekordní objem, prohlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin. Země je tak připravena stabilizovat trh, který čelí prudkému nárůstu cen.

 

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Sputnik, Reuters

„Rusko vždy bylo a je spolehlivým dodavatelem plynu svým spotřebitelům jak do Asie, tak do Evropy. Vždy plní všechny své závazky. To chci zdůraznit,” řekl Putin podle agentury TASS.

„Nikdy v historii nebyl jediný případ, kdy by Gazprom odmítl zvýšit dodávky svým spotřebitelům, pokud předloží vhodné nabídky,“ dodal Putin.

 

Současně podle agentury RIA Novosti označil Putin politiku krátkodobých smluv o plynu v Evropě za chybnou. Podle něj se evropští partneři mýlili ve snaze omezit dlouhodobé smlouvy o dodávkách plynu.

 

„Mluvili jsme s předchozí Evropskou komisí a všechny její aktivity byly zaměřeny na zkrácení dlouhodobých kontraktů. A ukázalo se, že tato politika je chybná, protože vzhledem k velkému počtu nejistot nezohledňuje specifika trhu s plynem,“ řekl Putin na setkání k energetickým otázkám.