Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ruská reakce na demonstrace v USA - Stejné mechanismy používal Západ v zahraničí a nyní je to doma!

7. 4. 2025

Ruská reakce na demonstrace v USA - Stejné mechanismy používal Západ v zahraničí a nyní je to doma!

Rusko reagovalo na vlnu protestů proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a zhodnotilo, že stejné destabilizační mechanismy, jaké Západ roky používal v zahraničí, jsou nyní používány proti americké vládě.

Z demonstrací

7. dubna 2025 - 04:20

 

„Když jsou protesty tak precizně organizované, nelze se ubránit otázce - jsou mechanismy, které Deep State roky používal k destabilizaci jiných zemí, nyní zaměřeny na jejich vlastní společnost?,“  těmito slovy shrnul Kirill Dmitrijev, ředitel ruského fondu přímých investic, podstatu stále hlasitějších pochybností , které následují po vlně protestů, která v posledních dnech otřásla Spojenými státy.

 

To, co bylo kdysi připisováno „barevným revolucím“ v postsovětském prostoru nebo arabském světě – koordinovaná vyprávění, symbolické rekvizity, pečlivě psané vzkazy – se nyní zdánlivě objevuje na americké půdě nikoli kvůli zahraničněpolitickým konfliktům, ale kvůli vnitřním ekonomickým rozkolům. Důvod: Tvrdá cla, která 2. dubna zavedl současný americký prezident Donald Trump – 10 % pro všechny země, 20 % pro Evropu a dokonce 34 % pro Čínu. Zatímco Trump tehdy prohlásil, že „je den, kdy Amerika znovu zbohatne“, reakce na místě nebyly zdaleka vítězné.

 

 

V Chicagu, San Franciscu, New Yorku a stovkách dalších měst vyšly do ulic tisíce lidí s transparenty, mezi nimiž vynikal ten s nápisem: „Elon nebude rozhodovat o mé budoucnosti“, narážející na politický vzestup Elona Muska jako nového šéfa vládního orgánu DOGA, který má na starosti „efektivitu státu“. Kromě toho byly také oznámeny rozpočtové škrty pro zdravotnictví, ekologické programy a národní parky – to vše dohromady probudilo masovou nespokojenost, která se již neomezuje pouze na sociální sítě.

 

Vůdce frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber o všem promluvil, že „návrat staré Ameriky již není možný“ a že svět směřuje k novému řádu, v němž transatlantické vztahy již nejsou založeny na partnerství, ale na rivalitě. V evropských médiích se stále více ozývají hlasy, které se obávají, že tento druh americké rétoriky by mohl prohloubit již existující rozpory nejen v rámci USA, ale i na celém Západě.

 

Mění se i atmosféra na protestech. Lidé už nekřičí – šeptají. Názory jsou opatrné, zprávy umírněné, ale rozhodné. Jeden demonstrant v San Franciscu vše shrnul do jedné věty: „Vypadá to jako srážka mezi dvěma Amerikami. Jedna, která stále věří Trumpovi, a druhá, která už nevěří nikomu.“

 

V této souvislosti už Dmitrijevova věta nevyznívá jako konspirační teorie, ale jako chladný rozbor reality. Nezmiňuje zahraniční služby, nejmenuje konkrétní jména, ale jeho návrh, že v samotných USA mohou být nyní zaváděny známé destabilizační vzorce – nelze ignorovat.

Protože protesty, které začaly jako reakce na ekonomická opatření, se postupně mění v něco víc – hnutí bez jasně definovaných cílů, ale s jasným poselstvím: že v americké společnosti se láme něco hlubokého. Přestože scénář není nový – ekonomický šok, sociální nepokoje, ztráta důvěry v instituce – místo ano. Tentokrát epicentrem není Kyjev, Tbilisi ani Tunisko. Tentokrát je to Washington.

 

A tak zůstává otevřená otázka: Pokud se tytéž modely „revolucí“ nyní uplatňují v USA – kdo je používá a s jakým cílem? V moři teorií, analýz a zpráv zůstává to ticho z tváře obyčejného člověka na ulici - tiché, podezíravé, jako by se ptal: je to začátek něčeho velkého... nebo konec iluze?

 

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)