Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozpoutá se bouře. Putin obrací šachovnici ukrajinského konfliktu.

20. 2. 2023

Rozpoutá se bouře. Putin obrací šachovnici ukrajinského konfliktu.

Nastávající týden ve zprávách toho minulého

“Bouře! Brzy se rozpoutá bouře!” (Maxim Gorký Píseň o Bouřliváku, pozn. překl.).
Ale není to přesné. Uhádnout činy Putina – a tento týden se od něho očekávají senzace – se nepodařilo ještě nikomu. Jasné je jedno: týden bude směrodatný pro další chod událostí. Nu, a my se s vámi podíváme, co tomu předcházelo.

Začneme Amerikou. Víte, proč mimozemšťané ve všech filmech stále napadají USA? A není těžké se o tom dovtípit – příchozí chtějí zachránit svět. Na začátku minulého týdne to bylo téma číslo jedna. Hysterie, kterou rozpoutaly USA kolem čínského balónu, který údajně slídil,  pamatujete, čtyři dny ho sledovala celá Amerika, dokud ho nakonec nesestřelili – tato hysterie zachvátila planetu. Tu zde, tu tam, tu nad USA, tu nad Kanadou se uzavíral vzdušný prostor, startovali, ničili a cosi zničili. Začaly se objevovat záběry nevysvětlitelných svítících objektů na obloze. Nějaké svítivé koule se objevily na obloze nad Čínou, v provincii Chej-lung-ťiang, která hraničí s Ruskem. Úřady Číny nemohly komentovat jejich výskyt.

Samozřejmě, chtělo by se věřit, že nějaká vysoce vyspělá civilizace, která nás sleduje, pochopila, že lidstvo je na čase zachraňovat před ním samotným a přiletěla dělat pořádek. To v lepším případě. V horším – no, sami chápete – totální anihilace.

Nicméně ne. Televizní vysílání a internet, zaplněné povídáním o NLO, přihřívané tím, že vojáci nijak nebyli s to říct, copak to vlastně, sestřelovali. Je to banální terminologická matlanina, jíž dovedně využili polytechnologové. Byla třeba odvádět pozornost od reálných problémů – například, otázek, a kdopak to vyhodil do vzduchu Severní proudy, kohopak to tady máme státem-teroristou?

Ale NLO je neidentifikovaný létající objekt. Pouze neidentifikovaný, a nikoliv mimozemský. A když se vojáci přece jen přiznali, že sestřelovali balóny (a jak prohlásil zástupce Rady národní bezpečnosti USA John Kirby dokonce ne špionážní, ale prostě vědecké), téma začalo splaskávat.

Ukrajina se pokoušela být v trendu a také začala hovořit o nebezpečných balónech s odrazovými světly, ale i zde se ukázalo, že to mohly být jejich vlastní výrobky. Používají je pro klamání PVO – překližka křížem, oblepená fólií, houpající se ve vzduchu pod balónem, vytváří značku na lokátoru jako by to byl vrtulník nebo dron. Vypouštějí takové balóny obě strany, takže ke Kyjevu mohly být větrem zaváty i ukrajinské balónky.

Ale letadla ze západu Ukrajině se nenavála. Jak moc se snažil ministr obrany Ukrajiny Reznikov na dalším v pořadí setkání v Ramsteinu, dokonce kapesník se siluetou stíhačky předváděl, ale nevyšlo to. O nábojích si pohovořili a dohodli se, na tancích a PVO. Ale se stíhačkami je zatím ticho. Vždyť tady jako vždy všechno záleží na pánovi. A pán nechvátá. Administrativa Bidena vystupuje kategoricky proti odeslání stíhaček Kyjevu, prohlásila stálá zástupkyně USA při NATO Juliana Schmittová ve vysílání CNN. I když, samozřejmě, poznamenala, že každá země aliance má právo se rozhodovat sama, “jaký přínos chce vnést” do dění na Ukrajině.

Potom se ještě konala Mnichovská konference pro bezpečnost. Probíhala pod heslem, které zcela náhodou v jednom z nadpisů prozradila CNN: “Nejtěžším úkolem Západu na Ukrajině je přesvědčit Putina, že prohrává”. Nelze říct, že by se účastníci nesnažili. Ale víc se to podobalo nepříliš vydařené seanci autosugesce. Zelenský říkal “dejte, dejte, dejte”, když sliboval, že okamžitě vyhraje. Za bouřlivého a dlouhotrvajícího potlesku sálu ministr obrany Německa Pistorius prohlásil: “Ukrajina musí válku vyhrát”. Ministerský předseda Velké Británie Rishi Sunak vypustil myšlenku o tom, že vyčerpání zásob zbraní v Evropě není problém, protože beztak jdou na boj s Ruskem (a když už stejně prohraje, není to nic strašného). Macron se vyznamenal tím, že mluvil o nemožnosti změnit režim v Rusku – jednodušeji řečeno, Rusové si beztak zvolí Putina, i když dokonce nikoliv nynějšího Putina. A pak pan Stoltenberg řekl to hlavní: vojenská pomoc Ukrajině, samozřejmě, nese riziko eskalace konfliktu, “ale riziko vítězství Putina je mnohem vyšší”. Aby bylo jasno: Stoltenberg soudí, že lepší bude jaderná apokalypsa, než aby zvítězilo Rusko. V tomto patetickém okamžiku se situace jako by nažhavila, ale vtom promluvila šéfka MZV Německa Baerbocková: “Pokud prezident Putin rozhodne, že zítra mění svůj kurz o 360 stupňů – celý svět bude šťastný”. Baerbocková ne jinak, než že brala hodiny u Liz Trussové, která neuznávala suverenitu Ruska nad Voroněží. Ale na druhé straně se ulevilo – hlavně nemáme nic měnit a svět bude šťastný. Pouze jízlivý Dmitrij Medveděv se neudržel: “Je nám přece tak veselo, když Evropu řídí tak negramotní lidé”.

Ale vždyť Putin něco změní. Tady je jednoduchá chronologie posledních dnů. Se slovy, prý, zda jsem mohl nesouhlasit přicestovat, přijel do Moskvy Lukašenko. O čem konkrétně hovořili s Putinem, to není známo. Ale v předvečer Alexandr Grigorjevič prohlašoval, že Minsk vstoupí do konfliktu, když byť jediný ukrajinský voják vstoupí na území Běloruska. A ještě se v Moskvě až do data poselství nachází prezident Abcházie Aslan Bžanija a prezident Republiky Jižní Osetie Alan Gaglojev. Ano, a navíc, na 22.2., na následující den po poselství, je naplánováno shromáždění s koncertem v Lužnikách. Ba právě tato okolnost ukazuje na to, že poselství bude osudové: takové akce se jen tak neuskutečňují – symbolizují národní nadšení ze schválených rozhodnutí.

Zda se rozpoutá bouře nebo ne, o tom se už dlouho dohadovat nebudeme. Ale to, že Putin tak či onak “obrátí šachovnici” ukrajinského konfliktu, to je jisté.

Dmitrij Popov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová