Jdi na obsah Jdi na menu
 


Putin poslal tvrdý vzkaz - Rusko zrcadlově odpoví na činnost USA týkající se testování nové rakety

22. 8. 2019

Před 13 hodinami.   Redakce AC24      

Prezident RF Vladimir Putin prohlásil, že ruská strana je zklamána tím, že USA zkoušejí rakety, které jsou v rozporu se Smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), a je znepokojena možností odpalování rakety testované Spojenými státy z Rumunska a Polska. (Foto: PoR)

 

  „Mohu říci, že jsme zklamáni tím, co vidíme. Testování pozemní rakety středního doletu, což samozřejmě odporuje smlouvě o raketách středního a kratšího doletu, pochopitelně vyostřuje situaci v oblasti bezpečnosti ve světě a v Evropě především... Za prvé – Američané příliš rychle vyzkoušeli tuto raketu, příliš brzy po oznámení odstoupení od smlouvy. Vzhledem k tomu máme všechny důvody se domnívat, že práce na této raketě, na jejím přistání, je to mořská raketa, byla zahájena dlouho před hledáním záminek k odstoupení od smlouvy,“ řekl Putin po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm.

 

Putin také vysvětlil, že ho znepokojuje možnost provádět odpalování rakety testované Spojenými státy z Rumunska a Polska.

 

„Co mne znepokojuje. Tato testovaná raketa, jak prohlásili v Pentagonu, je Tomahawk, to znamená mořská raketa. Umístili ji na zemi, přizpůsobili k odpalování ze země. Tyto rakety mohou startovat z odpalovacích zařízení, která se už nacházejí v Rumunsku a v nejbližší době budou v Polsku. Stačí pouze vyměnit software,“ řekl ruský prezident na tiskové konferenci na základě výsledků jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm.

 

Putin dodal, že si není jistý, že americká strana bude informovat evropské partnery o tom, jaký software se v těchto jejich systémech nachází.

 

„Pro nás to znamená, že vzniká další nebezpečí, na které musíme příslušným způsobem reagovat,“ dodal.

 

Rusko podnikne zrcadlové kroky jako odpověď na činnost USA týkající se testování nové rakety, zdůraznil prezident.

 

„Samozřejmě potřebujeme dialog o těchto otázkách. Takový dialog zatím není. Příslušné kroky budeme podnikat teď jako odpověď na toto jednání, zrcadlového charakteru. Návrhy na zahájení tohoto dialogu jsme už předložili. Držíme se stejného stanoviska. Jsme připraveni diskutovat o tom s Evropany, s Američany, ale bezpečnost Ruska bude spolehlivě zajištěna,“ řekl Putin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář