Putin aktualizuje ruskou jadernou doktrínu
Putin aktualizuje ruskou jadernou doktrínu
Rusko Putin, války a konflikty
19:11:2024
Putin aktualizuje ruskou jadernou doktrínu. Změny byly označeny v září uprostřed eskalujícího napětí s NATO
FOTO: Ruský prezident Vladimir Putin předsedá zasedání Rady národní bezpečnosti. © Sputnik / Michail Metzel
Ruský prezident Vladimir Putin schválil novou jadernou doktrínu,
uvedením v platnost změn, které poprvé oznámil v září. Rozkaz byl zveřejněn v úterý spolu s revidovanou verzí klíčového vojenského dokumentu.
Podle nové doktríny Rusko může použít jaderné odstrašení, aby zabránilo agresi nepřátelských mocností a vojenských bloků, které vlastní zbraně hromadného ničení nebo velký arzenál konvenčních zbraní. Této politice podléhají i země, které poskytují svůj suverénní prostor ostatním stranám k přípravě a zahájení útoku proti Rusku.
Útok jediného člena bloku, včetně takového, který nemá jaderné zbraně, bude považován za útok celého kolektivu. Totéž by platilo tam, kde je národ, který formálně nepatří k vojenské organizaci, podporován jadernou mocností.
Cílem Ruska je zajistit, aby si „potenciální agresor uvědomil, že odveta bude nevyhnutelná“, pokud by byla země napadena, říká doktrína. Ruští vojenští spojenci budou požívat stejné ochrany.
Dokument uvádí deset hrozeb, které vyžadují odstrašení od jaderných arzenálů v držení nepřátelských stran až po potenciální nekontrolované šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů. Mezi další hrozby patří nahromadění armády v blízkosti ruských hranic, vývoj protibalistických raketových systémů, rozmístění konvenčních zbraňových systémů, které mohou zasáhnout ruské území,
a potenciální sabotážní plány způsobující rozsáhlé ekologické katastrofy.
Seznam spouštěčů jaderných odvetných opatření nyní zahrnuje potvrzené zpravodajské informace o masivním přicházejícím útoku pomocí nepřátelských letadel, raket a dronů, jakmile takové zbraně proniknou do ruského vzdušného prostoru.
Prezident Ruska zůstává úředníkem, který rozhoduje o použití jaderného arzenálu země. Má také pravomoc sdělovat své záměry a činy týkající se takových zbraní cizím národům.
Revidovaná doktrína byla zveřejněna několik dní poté, co americký prezident Joe Biden údajně udělil Ukrajině povolení používat střelné zbraně darované Washingtonem pro údery hluboko uvnitř Ruska. Putin dříve varoval, že takový útok by představoval přímou válku mezi NATO a Ruskem.
rt/deepl
pokec24.cz