Jdi na obsah Jdi na menu
 


Připomeňme si opětně varovná slova Milana Kundery, že národy se likvidují tak, že se jim nejdříve vezme paměť

2. 1. 2024

Připomeňme si  opětně  varovná slova Milana Kundery, že národy se likvidují tak, že se jim nejdříve vezme paměť

 

Pokud dovolíme, aby nám přepisovali dějiny a přepsali, pokud dovolíme, aby odstraňovali sochy, pomníky, pamětní desky významných českých činitelů a dokonce je nahrazovali představiteli cizí moci, jež jednali protičesky, jsme na nakloněné rovině, jež vede k zániku naší státnosti, národa i jazyka. V tomto případě, pokud se nevzepřeme, nás čeká úděl podobný tomu, který postihl naše pobělohorské předky.

 

Proto velmi prosíme, když se setkáte s článkem, komentářem, který dehonestuje naše dějiny, ústavní činitele, významné osobnosti, naše hrdiny, jejich aktivity, položte si otázku, zda nejde v tom či onom konkrétním případě také o pokus, jež je součástí přepisování našich dějin. Je-li tomu tak, můžete-li, vyjádřete se k němu. Nebo alespoň si uvědomte, o co v článku v podstatě jde. Děkujeme moc všem, kteří se již nyní staví proti všem snahám, vedoucím k naší likvidaci.  A právě tak každý z nás může bránit naše dějiny, náš národ, jeho kulturu, jazyk. 
 

Nyní varovná slova Milana Kundery:

Národy se likvidují tak, že se zničí jejich knihy, jejich vzdělanost, jejich historie. A někdo jiný jim napíše jiné knihy, dá jinou vzdělanost, vymyslí jinou historii .. ..Nedovolme to. Bez odkazu předků a bez vlastní sebeúcty bychom přestali existovat. Nechceme se přece proměnit v nevědomý, neodpovědný, manipulovatelný dav. Nedopusťme to ! A národní obrození je nám příkladem, vzorem, oporou, povzbuzením a nadějí. Usilujme o jeho oživení a obnovu."