Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polský Sejm odsoudil ukrajinské vraždění na Volyni. Připomenul také Čechy

29. 7. 2024

Polský Sejm odsoudil ukrajinské vraždění na Volyni. Připomenul také Čechy

29.7.2024 11:17

Poslanci polského Sejmu, dolní parlamentní komory, přijali v pátek usnesení k připomenutí 81. výročí zločinu genocidy spáchaného na Polácích ukrajinskými nacionalisty. Již v roce 2016 Sejm na počest obětí ukrajinské genocidy ustanovil den 11. července, kdy v roce 1943 vrcholilo vraždění, za Národní den památky obětí genocidy spáchané ukrajinskými nacionalisty na občanech Druhé Polské republiky. „Tento den památky nám také umožňuje vyjádřit uznání a vděčnost těm Ukrajincům, kteří se odmítli zúčastnit vražd a zachránili Poláky,“ poznamenalo páteční usnesení poslanců.

Dokument uvádí, že v den 81. výročí tzv. Krvavé neděle vzdává Sněmovna hold obětem a požaduje památku na ně a genocidu, která postihla obyvatele východního Polska – drtivou většinu Poláků, ale také mj. Arménů, Čechů, Židů a Ukrajinců. "Oběti tohoto zločinu dodnes nemají své hroby, nebyly provedeny žádné exhumace a nebyly uspořádány žádné důstojné pohřby,"  připomenuli poslanci.

Sejm „odsuzuje všechny pokusy o relativizaci pravdy o volyňském masakru i pokrytectví a lži v diskusi o této události “ a vyjádřil přesvědčení, že památka zločinu, pocta obětem a jejich důstojné připomenutí jsou důležité pro partnerství, dobré sousedské a přátelské vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. Bylo zdůrazněno, že Polsko, podporující ukrajinský národ v boji proti ruskému agresorovi, očekává čestné připomenutí mučednické smrti svých občanů z rukou ukrajinských nacionalistů. Sejm také odsuzuje propagaci ideologie a symboliky s odkazem na Organizaci ukrajinských nacionalistů a Ukrajinskou povstaleckou armádu. Jednotlivci a organizace, které organizovaly genocidu, musí být předmětem pohrdání a navždy být anti-vzorem.

„Sejm Polské republiky zavazuje polskou vládu, aby pokračovala v diplomatických akcích zaměřených na uctění památky všech zavražděných Poláků v pohraničí. Vyzývá ukrajinské úřady, aby uznaly zločin genocidy a souhlasily s exhumací a řádným pohřbem obětí volyňského masakru,“ uzavřeli poslanci přijatý dokument, o kterém informuje portál Kresy.pl.

11. července 1943 zaútočila Ukrajinská povstalecká armáda na více než 100 polských měst na Volyni a zavraždila tisíce Poláků - většinou starých lidí, žen a dětí. Tento den – vzhledem k rozsahu tehdejšího spáchaného zločinu – vešel do dějin jako Krvavá neděle a je symbolem volyňského masakru. Útok na polskou komunitu byl součástí plánovaných a důsledně prováděných vražd Poláků v letech 1943-1945 ze strany Organizace ukrajinských nacionalistů, Ukrajinské povstalecké armády, ukrajinské divize SS Galizien a dalších jednotek a organizací spolupracujících s Třetí německou říší. v bývalých vojvodstvích Polsko-litevského společenství - Volyň, Lvov, Tarnopol a Stanisławów. Nejméně 100 000 Poláků tehdy zemřelo a statisíce byly nuceny opustit své domovy a uprchnout.

Jan Urbach

vasevec.cz