Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pochopení BRICS+ - Nová ekonomická síla

15. 1. 2025

Pochopení BRICS+ - Nová ekonomická síla

15.1.2025 11:17

Blok BRICS+ (původně zahrnující Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku) byl založen v roce 2006 na základě předpokladu, že svět potřebuje rovnováhu, aby čelil dominanci západních mocností. Lze si to efektivně představit jako verzi „Skupiny sedmi (G7)“ pro rozvojové ekonomiky. Tak začíná svůj text na portálu infoBRICS Tim Davies.

Po malých počátečních fanfárách se blok vyvinul ve významného hráče na globální ekonomické scéně prostřednictvím koordinace hospodářských a diplomatických politik svých členů a zakládání nových finančních institucí. Instituce jako New Development Bank (NDB) a Contingent Reserve Arrangement (CRA) byly vyvinuty, aby napodobily Světovou banku a Mezinárodní měnový fond (MMF), i když jsou podstatně menší než tato fáze.

Zastupování více než poloviny světové populace a rychlé přibližování se k paritě s G7, pokud jde o ekonomický výstup, pochopení rozsahu BRICS+ a jeho vlivu na mezinárodní obchod a finance je pro investory nyní i v nadcházejících letech zásadní. Tento článek zkoumá rozšiřující se dynamiku BRICS+ a zdůrazňuje vznikající investiční příležitosti, které mohou z těchto přesunů vyplynout.

Demografie

Rozšiřující se populace bloku BRICS+ pravděpodobně významně ovlivní globální poptávku spotřebitelů a dynamiku trhu. Kombinovaná populace zemí BRICS+ dosáhla přibližně 3,9 miliardy, což představuje přibližně 48 % světové populace, a rostoucí střední třída v těchto regionech pravděpodobně pohání poptávku po široké škále zboží a služeb a přetváří globální trhy.

Kromě souhrnného srovnání populace je rozhodujícím faktorem pro pochopení jeho potenciálního růstu a přínosu pro investory také demografické složení bloku BRICS+. Jedinečná demografická výhoda bloku – charakteristická mladší populací ve srovnání se stárnoucí skupinou G7 – jej příznivě staví pro budoucí ekonomický růst a expanzi spotřebitelského trhu. S průměrným věkem 42 let je populace G7 téměř o 10 let starší než populace BRICS+ s 32 lety. Budoucí demografické projekce ukazují, že členové BRICS+ budou v příštích dvou  desetiletích představovat ještě větší podíl na celosvětové populaci.

Demografická výhoda zemí BRICS+ se neobejde bez rostoucích bolestí, protože populace se stále více přesouvá ke střední třídě a vyžaduje podstatně více infrastruktury a sociálních služeb. Nedávný vývoj v oblasti technologií a umělé inteligence však může potenciálně urychlit tento přechod – fenomén označovaný jako „přeskočení“, kdy země s nedostatečně rozvinutou technologií nebo ekonomickými základnami jsou schopny rychle obejít tradiční fáze vývoje přijetím moderních systémů. Například v telekomunikacích země jako Indie, Ghana a Nigérie téměř úplně vynechaly adopce stolních počítačů a pevných linek a přešly rovnou k mobilním zařízením.

Myslíme si, že tato dynamika teprve začíná v rozvíjejících se zemích, zatímco země jako Spojené království a USA bojují se stárnoucí infrastrukturou a obrovskými náklady na modernizaci nebo výměnu stávajících zařízení pro přenos energie. Pro srovnání, k červenci 2024 bylo na celém světě ve výstavbě 59 jaderných reaktorů, přičemž země BRICS+ (včetně Turecka) postavily 40 z nich. Jsou také na špici této technologie, protože Čína plánuje postavit vůbec první jadernou elektrárnu na světě využívající roztavenou sůl jako nosič paliva a chladivo a thorium jako zdroj paliva.

Ekonomická síla

Členské země BRICS+ přispěly v roce 2024 45,22 % celosvětového HDP (upraveno  paritou kupní síly) ve srovnání s pouhými 29,08 % v zemích G7.

Předpovědi MMF naznačují, že do roku 2029 se propast bude dále prohlubovat, a to za předpokladu, že členství v BRICS+ zůstane statické, což nedávné označení „partnerských zemí“ naznačuje, že je nepravděpodobné. Dalších 20+ zemí také učinilo první kroky k tomu, aby se staly členem BRICS+. Pokud se skupina během několika příštích let rozšíří na 30–40 členů, je vysoce pravděpodobné, že její příspěvek ke globálnímu HDP překročí do roku 2030 50 %.

Posuny na finančním trhu

Rostoucí ekonomický vliv BRICS+ představuje změnu paradigmatu na globálních finančních trzích, taženou makroekonomickými trendy včetně rychlé urbanizace, silného růstu zaměstnanosti a rostoucích disponibilních příjmů. Věříme, že investoři by měli tyto změny současného globálního finančního systému vnímat jako celkově pozitivní, zvyšující se obchodní a pracovní příležitosti v zemích, které představují většinu světové populace. To pravděpodobně v dlouhodobém horizontu povede k rostoucímu disponibilnímu příjmu a růstu spotřeby a nabídne investiční příležitosti v BRICS+, kterým čelí společnosti poskytující spotřebitelské produkty a služby.

Snaha snížit prvenství amerického dolaru v mezinárodním obchodu (dedolarizace) je významným vývojem, ale pravděpodobně půjde o pomalý proces. Nabírá na síle, země BRICS se aktivně snaží snížit závislost na americkém dolaru a přesouvají se na vypořádání v místní měně se zlatem jako čistou položkou obchodního vyvažování, ale protože se americký dolar stále používá ve více než 80 % celosvětového obchodu, tento krok zabere značný čas.

Ze strukturálního hlediska se skupina zavázala spustit obchodní a platební platformu založenou na blockchainu, která by podstatně snížila náklady na transakce mezi členskými zeměmi, podpořila expanzi obchodu prostřednictvím snížení nákladů a umožnila používání místních měn při transakcích.   To je přímou výzvou pro pokračující dominanci amerického platebního systému SWIFT, který dnes banky po celém světě používají.

Další iniciativy, jako je vytvoření BRICSClear, který by fungoval jako platforma pro zúčtování, vypořádání a úschovu pro obchodování s finančními aktivy mezi členskými státy, alternativu k současnému globálnímu lídrovi EuroClear. Potřebu bezpečné úschovy aktiv považují členové bloku za kritickou, aby zajistili, že aktiva BRICS+ nebudou zabavena členy G7, zejména po konfiskaci 300 miliard USD aktiv ruské centrální banky v roce 2022 po invazi na Ukrajinu.

Odvětví ke zvážení

Pochopení BRICS+ není jen o pozorování geopolitických změn; jde o identifikaci použitelných poznatků, které mohou poskytnout informace pro investiční strategie v rychle se vyvíjejícím finančním prostředí. Rozpoznáním trendů v rámci této koalice mohou investoři lépe využít ekonomický růst a potenciální investiční příležitosti na rozvíjejících se trzích.

Vzhledem k tomu, že země BRICS+ společně zvyšují svůj HDP, jsou připraveny přetvořit vzorce spotřebitelské poptávky, přičemž potenciálními příjemci budou následující sektory:

Technologie:

- S rychle rostoucí střední třídou a rostoucí digitální adopcí existuje významný potenciál pro investice do technologických odvětví, včetně elektronického obchodování, fintech a vývoje softwaru.

- Společnosti z Indie a Číny podporují inovace v celém regionu prostřednictvím lukrativních investic a partnerství v dalších zemích BRICS+.

Udržitelná energie:

- Členové BRICS+ urychlí investice do obnovitelných zdrojů energie, aby uspokojili rostoucí energetické požadavky a řešili změnu klimatu. Dodavatelskému řetězci pro „kritické nerosty“ z velké části dominují země v rámci BRICS+, přičemž Čína v současnosti ovládá velkou část globálního trhu s kritickými nerosty.

- Je předním světovým výrobcem 29 komodit, včetně 22 kovů a sedmi průmyslových nerostů. Odvětví jako solární, větrná a bateriová technologie jsou připravena k růstu.

Rozvoj infrastruktury:

- Rozvoj infrastruktury bude klíčovým motorem růstu pro členy BRICS+, zejména pro ty, které jsou strategicky umístěné podél současných a budoucích dopravních a energetických linií táhnoucích se napříč Asií, Středním východem, Afrikou a Latinskou Amerikou.

- Vzhledem k rychlému rozšiřování městských center v zemích BRICS+ bude pro uspokojení poptávky rozhodující rozvoj nové infrastruktury, jako je doprava, bydlení, logistické sítě, technologie a veřejné služby.

Zdroje:

- Pravděpodobně se nacházíme v raných fázích dlouhodobého býčího trhu s komoditami, který je poháněn investicemi do infrastruktury a bydlení v rozvojovém světě.

- Země BRICS+ kontrolují významné zásoby a dominují zpracování většiny komoditních zdrojů, zejména kritických nerostů, které jsou nezbytné v odvětvích, jako je technologie, obnovitelná energie a obrana.

Závěr

Pochopení vyvíjejícího se prostředí bloku BRICS+ je zásadní pro investory, kteří se chtějí orientovat ve složitosti globálních trhů. Významné demografické výhody a rychlý ekonomický růst v členských zemích BRICS+, fungující společně v rámci společného obchodního rámce BRICS založeného na pravidlech, by měly být hnací silou rychlejšího HDP, růstu spotřebitelských výdajů a prosperujícího prostředí pro rostoucí společnosti.

Přestože po celém světě existují vynikající příležitosti, příděly zemím BRICS+ – zejména těm v Asii – zůstávají relativně nízké. Myslíme si, že selektivní zahrnutí předních společností v oboru, které mohou těžit z celkového růstu bloku, může ve střednědobém horizontu přidat nekorelovanou hodnotu alfa do investičních portfolií.

Tim Davies

(kráceno)

www.infoBRICS.org

 Tim Davies nastoupil do Carrara Capital jako výkonný ředitel/portfolio manažer v únoru 2023 a je primárně zodpovědný za vedení globálního akciového týmu. Má více než 23 let zkušeností a neuvěřitelnou znalostní základnu a historii úspěšného investování do společností s tematickým náskokem, zdravými základy a potenciálem růstu. Tim byl také velmi raným investorem v Číně a je expertem na asijský region.

vasevec. info