Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plynová past v akci - Rusko je připraveno spustit Nord stream 2,… právě teď

17. 6. 2022

Plynová past v akci - Rusko je připraveno spustit Nord stream 2,… právě teď

17. 6. 2022 Janinna  

NÁKLADY NA SANKCE: EVROPA PŘEPLATÍ ZA ENERGETICKÉ ZDROJE 400 MILIARD EUR

Novak: Evropa kvůli svým rozhodnutím přeplatí energetické zdroje o 400 miliard eur.

Evropa letos kvůli přijatým rozhodnutím přeplatí za ropu a plyn o 400 miliard eur. Oznámil to 16. června místopředseda ruské vlády Alexandr Novak na okraji 25. petrohradského mezinárodního ekonomického fóra (SPIEF). Poznamenal, že v loňském roce zaplatily evropské země za energetické zdroje obecně asi 350–400 miliard eur.

„V letošním roce, díky rozhodnutím, která Evropa přijala ohledně embarga na ropu a ropné produkty, ohledně prohlášení o postupném opouštění ruského plynu a v důsledku nárůstu cen, ke kterému došlo, Evropa přeplatí asi dalších 400 miliard eur,“ řekl.

Včera vyšlo najevo, že ceny plynu v evropských zemích poprvé od 27. dubna přesáhly 1300 dolarů za 1000 metrů krychlových. Poté, co Gazprom informoval o omezení dodávek plynovodem Nord Stream, náklady vzrostly téměř o 25 %.

PLYNOVÁ PAST V AKCI: RUSKO JE PŘIPRAVENO SPUSTIT „NORD STREAM 2“ … PRÁVĚ TEĎ.

„Nord Stream 2“ je pod tlakem, ale plyn může být dodáván hned, řekl Alexej Miller a zaklapnul plynovou past Ruska.

Předseda představenstva Gazpromu Alexej Miller na okraj petrohradského mezinárodního ekonomického fóra (SPIEF) řekl, že plynovod „Nord Stream 2“ lze použít kdykoliv. 

Jedna větev „Nord Streamu 2“ byla podle slov Millera přeorientována na severozápad Ruska.

Stojí za připomenutí, že Gazprom omezil objem dodávek plynu do EU prostřednictvím plynovodu Nord Stream. 14. a 15. června Gazprom oznámil odstavení prvních dvou a poté dalších plynových čerpacích jednotek obsluhujících Nord Stream. Společnost poznamenala, že je to způsobeno zejména odmítnutím společnosti Siemens vrátit turbínu z opravy. V důsledku toho se plánované dodávky plynu pod Baltským mořem snižují o 100 milionů metrů krychlových za den.

Motory Siemens jsou v Kanadě v údržbě, uvádí Bloomberg. Firma je nemůže vrátit kvůli protiruským sankcím země. Německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu 16. června oznámilo, že jedná s kanadskou vládou o návratu motorů.

V důsledku toho nyní Německo dostává méně plynu. 

Nic však nebrání evropským odběratelům situaci napravit.

Pro Pokec přeložila Janinna.