Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paul Craig Roberts - Gruzie. Druhá fronta pro Putina

7. 12. 2024

Paul Craig Roberts - Gruzie.  Druhá fronta pro Putina

5. 12. 2024 kuryr

 

Prezident Putin čelí možnosti druhé Ukrajiny, druhé válečné fronty, která by mohla vzejít z úspěchu Washingtonu při zorganizování převratu v Gruzii s barevnou revolucí.

Nepokoje, které pokračují od vítězství „Ruské strany“ nad „Západní stranou“ v poměru 54 % ku 34 %, přesvědčily gruzínského premiéra, že Západ se chystá zahájit barevnou revoluci, která by nahradila demokraticky zvolenou vládu. svrhnout, jako se to stalo na Ukrajině. Putin mlčí a mohl by proto bojovat na dvou frontách. Pak Západ otevře třetí frontu. To může Putin očekávat, pokud se bude neustále prezentovat jako nezasahující, pokud nebude Rusko napadeno. Rusko, jistě nejmocnější vojenská entita na světě, nemá v západních orgánech žádnou váhu.

Gruzie, země, se stala součástí Ruska na počátku 19. století. V roce 1917 se Gruzie stala jednou z provincií Sovětského svazu. Země se stala nezávislou v roce 1991, kdy rozpad Sovětského svazu umožnil Washingtonu rozpustit Sovětský svaz. Gruzie, Ukrajina, Bělorusko a středoasijské provincie byly přeměněny na nezávislé země.

V roce 2003 Washington připravil v Gruzii „revoluci růží“, která přivedla do úřadu prozápadní vládu. V roce 2008 Washington vyslal svou americkou vycvičenou a vybavenou gruzínskou armádu do Jižní Osetie, sporné provincie, která nebyla ochotna opustit Rusko s Gruzií. Když byli při gruzínské invazi do Jižní Osetie zabiti ruští mírotvorci, Putin vyslal ruskou armádu, která rychle zničila Američany vycvičenou gruzínskou armádu a za pět dní dobyla Gruzii, což se mělo stát na Ukrajině.

Putin si neuvědomoval, že se Washington bude i nadále snažit proměnit Gruzii ve frontu proti Rusku, propustil Gruzii a přesunul svou armádu domů. Putin, opravdový věřící v nevměšování se i na úkor Ruska, nechal Gruzii, aby byla rozvrácena Washingtonem. Putin nepožadoval, aby Gruzie odstranila washingtonské nevládní organizace působící v zemi nebo se jakkoli podřídila Rusku.

Výsledkem bylo, že Washington dosadil jako prezidentku Gruzie ženu narozenou ve Francii a washingtonská propaganda a nevládní organizace přesvědčily 34 % Gruzínců, aby se připojili k Západu a ne k Rusku. Je to součást záměru Washingtonu obklíčit Rusko raketovými základnami.

Washingtonská loutka EU pohrozila uvalením sankcí na demokraticky zvolenou gruzínskou vládu za to, že nezrušila platnost voleb a dosadila prozápadní vládu. Šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová se postavila na stranu 34 %, které označila za „gruzínský lid“, spíše než na 54 %, kteří vyhráli volby. Slíbila, že EU potrestá vítěze voleb a sankce proti Gruzii budou jednou z možností, jak se vypořádat s odmítnutím gruzínského lidu podřídit se pravidlům EU.

Minulou sobotu mluvčí amerického ministerstva zahraničí oznámil, že Washington pozastavuje své strategické partnerství s Gruzií, čímž Gruzii připravil k převratu.

Gruzínský prezident podporuje protestující washingtonské nevládní organizace a prohlásil, že parlamentní volby byly nelegitimní.

Nic nenasvědčuje tomu, že by ruská vláda pochopila, že pád proruské vlády znamená pro Rusko potíže. Fjodor Lukjanov, předseda prezidia Rady pro zahraniční a obrannou politiku, nesmyslně píše o pokusu o „barevnou revoluci“, jako by to byla pouze vnitřní záležitost Gruzie. Místo toho, aby podporovali Gruzii, Putin a Lavrov pokračují ve vytváření masivních dezinformací v Rusku tím, že mluví o „našich západních partnerech“.

Zdroj