Jdi na obsah Jdi na menu
 


P. C. Roberts - Jak dlouho je třeba Rusko, Čínu a Irán démonizovat, než se na ně začne střílet?

29. 1. 2021

P. C. Roberts - Jak dlouho je třeba Rusko, Čínu a Irán démonizovat, než se na ně začne střílet?

Paul Craig Roberts 28.01.2021 Články 5

 

Okupant Bílého domu Biden a ruský prezident Putin mají za sebou první telefonický rozhovor. Putin v něm zdůraznil, že je v zájmu USA, Ruska a vůbec celého světa, aby se napjaté vztahy mezi Washingtonem a Kremlem normalizovaly. Biden k tomuto klíčovému bodu, s výjimkou zmínky o úmyslu obnovit Dohodu o snížení počtu strategických zbraní (START) z roku 1991, nic závazného nepoznamenal a jeho poznámky se nesly spíš v duchu americké protiruské propagandy.

 

Nu a jestliže si necháme projít hlavou všechny dřívější americko-ruské dohody, které od časů Clintonova režimu vlády USA jednostranně jednu po druhé vypověděly, nebude se nám ani naděje na obnovení dohody START jevit něčím zas až tak moc. Otázkou nejpodstatnější zůstává totiž ona Putinem zmíněná normalizace vztahů mezi supervelmocemi. A uvážíme-li, že Rusko je schopno vymazat Spojené státy z tváře Země, měl by být Washington ohledně dojmu, jaký v Kremlu vyvolává, obezřelejší než je.

 

Prezident Putin má samozřejmě pravdu v tom, že normalizace mezi USA a Ruskem je v zájmu obou těchto zemí i celého světa. Ohniska napětí, která američtí neokonzervativci mezi dvěma  supervelmocemi vytvořili, nejsou totiž jen překážkou pro vzájemný obchod a vědeckou spolupráci, ale jsou též rizikem možného válečného konfliktu. A zde je nutno podotknout následující: Rusko obelhává samo sebe, jestliže snad má za to, že na straně Washingtonu existuje skutečný zájem o normální vztahy. Ty byly cílem Trumpa, a jen proto, aby tohoto cíle nedosáhl, vyrobil vojensko-bezpečnostní komplex USA  lživou aféru Russiagate a navíc ukradl Trumpovi i volby. Tím, že tři roky byl vyšetřován jako cizí agent, nedokázal Trump vztahy s Ruskem normalizovat, protože každý jeho pokus tak učinit by propaganda okamžitě využila jako potvrzení toho, že tímto ruským agentem skutečně je a že prostě jedná v ruském zájmu. Kreml zkrátka musí pochopit, že americký vojensko-bezpečnostní komplex v zájmu ospravedlnění svého rozpočtu a moci Rusko jako nepřítele potřebuje a o normalizaci proto nemůže být z jeho strany ani řeči.

 

Je tedy zbytečné mluvit o něčem, co se nemůže stát. A Putin by se měl vyhnout čemukoli, co by jej v očích jeho krajanů mohlo poznamenávat jako politika, který je od Američanů ochoten přijímat urážky a falešná obviňování. Rusové prostě chtějí, aby se za Rusko pevně postavil.

 

Až to udělá, bude Washington opatrnější.

 

Zdroj: Paul Craig Roberts

 

Vybral a přeložil Lubomír Man

outsidermedia.cz