Orbán - NATO je dnes v ukrajinském konfliktu po pás
Orbán - NATO je dnes v ukrajinském konfliktu po pás
12.6.2024 11:36
Před několika dny, ještě před eurovolbami, zveřejnil maďarský list Magyar Nemzet rozhovor s předsedou vlády Viktorem Orbánem. (Ve volbách „jeho“ Fidesz získal 44,8 procenta hlasů, více než 2 miliony, což je v absolutních číslech největší podporu v historii.) Orbán dává v rozhovoru vysokou prioritu problematice války a ukazuje se, že stav věcí vidí hlouběji a dále než většina současných evropských lídrů. Z rozhovoru je proto upozornit zejména na slova týkající se možnosti vzplanutí války, která by přesahovala konflikt na východě Ukrajiny. Orbán před volbami připomínal, že Evropa potřebuje vůdce, kteří budou schopni ochránit Evropu před zatažením do války s Ruskem.
Magyar Nemzet: Ale tato situace – válka v našem sousedství – trvá už dva roky. Proč je to nyní tak důležité?
Nejjednodušší odpovědí na tuto otázku je porovnat postavení předních evropských zemí z doby před dvěma lety s tím, kde jsme dnes. Dříve Německo tvrdilo, že pošle [Ukrajině] pouze přilby a kategoricky odmítlo dodat zbraně. Dnes na Ukrajině bojují tanky německé výroby a mluví se o přesunu systémů protiletecké obrany. Dnes se diskutuje, zda mohou být němečtí vojáci na ukrajinském území v rámci struktury NATO. Zde je návod, jak jsme přešli od přileb k přímé konfrontaci.
Co je toho příčinou?
Evropa neuspěla ve svém prvním kroku. Za tuto situaci v žádném případě neneseme odpovědnost, protože jsme od samého začátku zdůrazňovali, že ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou musí být izolovaný a že je nutné jednat o tom, jak k tomuto konfliktu přistupovat. Evropští lídři se ale rozhodli, že konflikt je třeba internacionalizovat. Jinými slovy, Evropa i Amerika a nyní NATO musí stát na straně Ukrajiny. A když padlo toto rozhodnutí, bylo jasné, že logika války bude vyžadovat stále větší zapojení do války.
Bylo to vidět před dvěma lety?
Logika války je jiná než logika míru. Pokud jste již ve válce, pokud vaši lidé zemřeli, pokud jste utratili peníze a pokud se vaše ekonomika přizpůsobila těmto podmínkám, pak logika války řídí vaše myšlení. Dnes v celé Evropě jednoznačně převládá jazyk a logika války. Maďarsko je zde jedinou výjimkou.
A není to tak, že jsme výjimkou jen verbálně? Jsme přece členem NATO a máme z toho vyplývající závazky?
Pro Maďarsko je to vážná výzva: zůstanou naše činy v souladu s našimi záměry a slovy? Vždy jde o sílu. Když se premiér Ishtvan Tisza chtěl držet stranou první světové války, chyběly mu na to síly. Podobně to bylo s Miklosem Horthym za druhé světové války. Vždy tu byla vůle, ale chyběla síla. Zda bude mít současná maďarská vláda dostatek sil, ukáže až příští měsíce.
Vaši odpůrci tvrdí, že to s válkou přeháníte.
Samozřejmě že ne. Každý měsíc a vlastně každý týden v posledních dvou letech přibližuje Evropu válce. A místo zpomalení se proces zrychluje. Naše hodnocení bylo konzistentní od samého začátku války a běh času nám dal za pravdu. NATO, které dosud tvrdilo, že je na rozhodnutí členského státu, jakou pomoc Ukrajině poskytne, tam chce nyní zřídit vojenskou misi. Jinými slovy, NATO, které se [zpočátku] drželo stranou konfliktu, je v něm nyní po pás. Kdo tedy říká, že jsme to přeháněli, nerozumí tomu, co se děje ve světové politice.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před pár dny prohlásil, že si [NATO] nedokážou představit, že by Rusko mohlo tak rychle rozšířit možnosti svého zbrojního průmyslu, který nyní vyrábí třikrát více dělostřelecké munice než všechny země NATO dohromady. Jaká škoda, že je to nenapadlo, chudáci! Ale co si sakra potom mysleli? Jak mohou být tak vážné organizace [jako NATO] řízeny lidmi a orgány s tak nízkými kompetencemi?
Když se evropští lídři přes hlavu Maďarska rozhodli poskytnout Ukrajině veškerou podporu, kterou mohli, položil jsem jim jednoduchou otázku – kolik peněz a zbraní podle nich Ukrajina potřebuje, aby tuto válku vyhrála? Tehdy jsem nedostal odpověď a dodnes jsem ji nedostal. Evropa směřuje k válce a přežití Ukrajiny závisí na podpoře Západu, ale západní vůdci neznají rozsah potřebných zbraní, vojenské technologie a finanční požadavky této války. To je hrubá nezodpovědnost.
Myslíte si, že je možné se z této cesty vrátit, nebo se Evropa může zastavit na cestě ke kolapsu?
Každá válka je výsledkem lidských rozhodnutí. Dnes jsme tam, kde jsme, protože lídři udělali špatná rozhodnutí. Možnost dobrých rozhodnutí vidím pouze v případě, že se Donald Trump vrátí k moci, a pokud jde o Evropu, pouze v případě, že se tyto volby stanou pro lídry silným pro-mírovým signálem.
Zmínil jste, že by bylo přínosné, kdyby se Donald Trump vrátil do Bílého domu. Ale teď mu pravděpodobně hrozí vězení?
V americkém volebním systému dochází k velkým výkyvům [v podpoře] a můžete vyhrát volby, i když jste ve vězení. Myslím, že čím více je Donald Trump napadán, tím více mu to pomáhá. Dnes stále více lidí [v USA] vnímá tyto akce [proti Trumpovi] jako pokus zbavit je práva volit prezidenta, kterého považují za lepšího, a jako pokus vymanévrovat jednoho z nejdůležitějších kandidátů na nemožná situace těsně před volbami. Myslím, že Donald Trump vyhraje bez ohledu na to, jaký bude verdikt.
Hádám, že si nemyslíte, že je to náhoda, že maďarské opoziční strany jsou podporovány dolary?
Američané mají po celém světě, včetně Maďarska, systém projekce moci, který zahrnuje snahu ovlivnit vedení zemí směrem, který je pro ně výhodný. Je to osvědčený systém, osvědčený a používaný v mnoha zemích. Na jedné straně spočívá v podpoře organizací, které se prohlašují za nevládní organizace, ale ve skutečnosti jsou zapojeny do politických aktivit, v podpoře stran stojících proti vládě, v podpoře médií, která se snaží snížit autoritu vlády a její podpory, a najít vlivné lidi, kteří stát při nich a dát jim příležitost k finančnímu a profesnímu rozvoji. V některých zemích tento systém funguje, v jiných ne. Většina evropských zemí dnes není schopna oponovat a bránit se proti americkému systému projekce moci. Maďarsko je ostrovem v liberálním oceánu nejen proto, že je konzervativní zemí, ale také proto, že je jedinou zemí, která vybudovala systém sebeobrany, který je schopen čelit těmto velkým západním americkým ambicím. Ale Amerika je také náš přítel a spojenec. Ale dnes je jasnější než kdy jindy, že je zároveň spojencem i přítelem v tom smyslu, že nás chce ovlivňovat v otázkách, na kterých se neshodneme. Trumpovo prezidentování bylo světlý bod, protože to neudělal. Před válkou byl americký vliv využíván k nátlaku na intelektuální záležitosti. Rozdílnost názorů se nejvíce projevila v přístupu k migraci a genderové ideologii. V těchto dvou otázkách se pokusili přesvědčit maďarskou vládu, aby změnila svůj postoj. Řekli jsme "ne" tehdy a říkáme "ne" dnes, v dobách války.
kráceno, rozhovor vyšel v Magyar Nemzet 8. června
připravila J. Puzlacher
vasevec.cz
Ilustrační foto, úřad předsedy vlády Maďarska