Odvrácená tvář úspěchu
Odvrácená tvář úspěchu
Marek Řezanka
Jedním z indikátorů, že společnost není zdravá, je i vzrůstající násilí na ženách. Jedním z posledních takových případů v České republice je ubodání pětatřicetileté ženy ve večerních hodinách jednoho červnového dne roku 2024 na náměstí v Jevíčku na Svitavsku. Druh zasadil oběti minimálně dvacet ran nožem.
Bývalý ligový fotbalista a policista, Martin Barbarič, zastřelil v lednu 2013 svou exmanželku Moniku – a následně zbraň obrátil proti sobě. Zůstaly po nich dvě osiřelé děti.
V Evropě čím dál více dochází i takzvaným „vraždám ze cti“, kdy za vraždou dívky stojí často její vlastní rodiče, když se vzepřela jejich vůli. V Německu již v kategorii vražd podle důvodu evidují i tento druh zločinu. V únoru 2023 zabil v Sasku Afghánec (36) svou ženu (33) před zraky jejích pěti dětí v domově pro matky či otce s dětmi v Crimmitschau.
Otec pákistánského původu uškrtil vlastníma rukama svou 19letou dceru v Darmstadtu. Podle německých médií se jednalo právě o takzvanou „vraždu ze cti“. Rodičům se nelíbil ženich, kterého si dcera vybrala, čímž údajně pošpinila rodinu. Nejrůznější na celém případu je, že matka při vraždě vlastní dcery pomáhala.
Italský soud v prosinci 2023 poslal na doživotí za mříže rodiče Pákistánky Samán Abbásové, kterou podle obžaloby nechali zavraždit poté, co odmítla dojednaný sňatek s bratrancem. Čtrnáctiletý trest si odnesl i strýc dívky, který ji zabil.
Vraždy s ale nevyhýbají ale ani těm takzvaně úspěšným ženám. Připomeňme si například tragickou smrt spisovatelky Simony Monyové ze dne 3. 8. 2001.
V červenci 2008 byla v Dubaji ubodána třicetiletá zpěvačka libanonského původu, Suzanne Tamim. Její vraždu si objednal její bývalý přítel, Hisham Talaat Moustafa.
V současnosti pak médii rezonuje případ zpěvačky Victorie Velvet, která měla v době své vraždy tři nezletilé děti. Spekuluje se, kdo za její smrtí a smrtí její jejího manžele stojí – a jednou z hypotéz je, že ji zavraždil právě její manžel – a následně spáchal sebevraždu. Rovněž je zde ale možnost, že oba byli zabiti někým dalším.
Co si děti nesou z rodin…
Násilí na ženách bezprostředně souvisí s násilím na dětech. Ty bývají jeho nedobrovolnými svědky, a to mnohdy po řadu let. Nezřídka jsou pak samy děti oběťmi domácího násilí, a to jak fyzického, tak psychického teroru. Toto vše zanechává na společnosti nesmazatelné stopy. Patologické vzorce se reprodukují – a stávají se stále patrnějšími. Aby se člověk mohl nazvat jedincem zdravým, nesmí být zatížen traumaty. Traumatizovaný člověk nemůže být svobodným, neboť žije v zajetí svého traumatu, které ho svírá více než sebepevnější ocelová pouta.
Vzory nemocné společnosti
Pojďme se podívat ale na jiný fenomén. A to ten, kdo je nám médii dáván za vzor jako ten úspěšný: 16. 5. 2023 byla ve svém voze v Montrealu zastřelena Claudia Iacono (39 let, matka dvou dětí), snacha Morena Galla a manželka Antonia Galla, kteří byli spojováni s mafií (Antonio Gallo byl zastřelen lidmi napojenými na organizovaný zločin) a současně majitelka Salonu Deauville. Byla krásná, bohatá, překypovala zdravím a energií, měla dvě nádherné děti. Jistě mnoho žen, které ji sledovaly na sociálních sítích, si přálo žít podobně – a závidělo jí.
Letos byla v dubnu ve svých třiadvaceti letech nájemnými vrahy zastřelena ekvádorská modelka, Landy Párraga Goyburo. Kromě toho, že byla mladá, atraktivní a bohatá, získala i značnou popularitu na sociálních sítích. Paradoxně sdílení fotografií na sociálních sítích napomohlo jejím vrahům určit, kde se právě nachází. Jednou z hypotéz je, že za její smrtí může stát její románek s drogovým bossem, Leandrem Noreem, který byl předtím rovněž zavražděn.
Co vlastně tato společnost hodnotí za úspěch? Peníze? Popularitu? Bohužel často zjistíme, že je vyzdvihováno laciné pozlátko před zlatem. Že vzorům, které nám jsou médii podsouvány, schází obsah. Že je upřednostněn povrch před nitrem. A že právě pod načančanou fasádou se často skrývá cosi zkaženého.
Sex více než vztah?
Západní společnost je „přesexizovaná“. Sex je nadřazen kvalitě partnerského vztahu, stejně, jako jsou ženy redukovány na svůj zevnějšek, a především na svou postavu, zatímco jejich duševní a inteligenční schopnosti ve veřejném prostoru příliš nerezonují. Řada „influencerek“ pochází z prostředí modelingu – jak tomu bylo například v případě Landy Párraga Goyburo.
Je smutné, že hvězdami sociálních sítí nejsou vědkyně, lékařky, profesorky atp., ale že „lajky“ veřejnosti sledovanost přitahuje velké poprsí a dlouhé nohy často velice vyprázdněných tváří.
Takto že vypadá emancipace?
Hektičnost, zkratkovitost, prázdnota – hodnoty dnešní doby
Kdo jsou novodobí „influenceři“, tedy lidé, kteří mají být hodni následování? Mnohdy se vůbec nejedná o nijak vzdělané jedince, natož moudré, a dokonce ani ne o nositele pevných morálních zásad. Jsou to ti, kteří umí zaujmout – většinou zkratkou, jednoduchostí, něčím, nad čím netřeba dlouho dumat. Jsou to ti, kteří nemusejí mít žádnou vizi – a též ji v drtivé většině případů nemají. Ti, kteří chtějí druhé okouzlit obalem, nikoli obsahem. Takovým lidem máme naslouchat – či je dokonce následovat?
Řídí-li se ale jakákoli společnost vzory, které při bližším zkoumání neobstojí, nelze se divit, že nesměřuje tam, kam by měla. Napodobují-li lidé cosi nefunkčního, nemohou se dobrat žádoucího cíle.
U prázdných vnitřků
Je trochu zvláštní, kdo dnes krok nám udá:
Povrchnost jsme si tady vychovali.
Zaujmout může sebevětší zrůda.
Hlavní je zkratka – a být vytrvalý.
Kořeny jsme si pro květ vytrhali.
Jaké že vzory uvízly nám v síti?
Vztahy jdou stranou, i to, co kdo cítí.
Řeší se sex a postava a svaly.
Plastiky vládnou, až jsme jich již syti:
U prázdných vnitřků kdekdo slupku chválí.
Pro přemýšlení nezůstala půda:
To abychom se sobě podobali.
Jeden jak druhý. Bez rozdílů. Nuda.
Kdo nemá duši, sází na obaly.
Prodejci to už nějak zaobalí:
Máme se skvěle. Jen to není k žití.
Bez identity lidé odtažití,
že všechno mají, se hned holedbali.
Otázky klást si dospělí se štítí:
U prázdných vnitřků kdekdo slupku chválí.
Bez diskuse je každá země chudá.
Kde nejsou knihy, píší samopaly.
U hlouposti dál roste amplituda,
svědomí pod zem mnozí zakopali.
Zůstane panák, když mu sako spálí.
Budoucnost? Jaká? Svět se k zhoubě řítí.
Myšlenka mizí, kde převládá vytí.
Morálka? Vždyť ji dávno zašlapali.
Ti, kteří vědí, raději jsou skryti:
U prázdných vnitřků kdekdo slupku chválí.
Války jsou zhoubné. Co že v dáli svítí?
Asi jen jádro. Držíme se nití.
Už je nám jedno, co jsme budovali?
Toxický zápach přetvářky je k zblití:
U prázdných vnitřků kdekdo slupku chválí…