Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obávaná radní Lipovská uvedla, kdo opravdu ohrožuje nezávislost České televize

25. 11. 2020

Obávaná radní Lipovská uvedla, kdo opravdu ohrožuje nezávislost České televize

© Foto : Facebook account of Hana Lipovská

ČR

17:24 25.11.2020(aktualizováno 17:46 25.11.2020)  

 

Členka Rady České televize Hana Lipovská uvedla, že odvolání dozorčí komise, které vyvolalo silnou reakci i v politických kruzích, je standardní krok. Obvinila ministra ČSSD z provádění politického nátlaku na její osobu. Zásahy ze strany politiků přitom považuje za narušení dělby moci v českém státě.

„Především mě překvapila intenzita reakcí na zcela standardní krok, který proběhl v souladu se zákonnými předpisy. Dozorčí komise Rady ČT nebyla odvolána poprvé, poprvé však po odvolání následoval zcela nestandardní nátlak na orgán, kterým veřejnost uplatňuje své právo na kontrolu činnosti České televize. Původně jsem se v této věci vůbec nechtěla vyjadřovat, ale považuji za svoji povinnost členky Rady České televize racionalizovat a zklidnit situaci,“ prohlásila Lipovská v rozhovoru pro portál Česká justice.cz.

Lipovskou jako členku Rady České televize zneklidňuje vměšování Senátu do záležitostí Rady ČT.

„Znepokojuje mě proto také vměšování Senátu, politický tlak od některých zákonodárců i některých složek moci výkonné. Ostatně právě Senát, který dnes v odvolání pomocného orgánu Rady vidí útok na nezávislost veřejnoprávní televize, před dvaceti lety bránil přijetí zákona, jímž se do té doby neexistující dozorčí komise zakládala. Ve vzniku dozorčí komise totiž tehdy senátoři údajně viděli ohrožení tvůrčí svobody České televize,“ uvedla radní.

Podle svých slov se cítí pod velkým tlakem politiků, zejména pak ministra kultury Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Varuje přitom před paralyzací činnosti Rady České televize. Lipovská přitom jde tak daleko, že hovoří o narušení dělby moci ve státě.

„Jako členka Rady ČT se cítím být pod velkým tlakem také ze strany ministra kultury Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Pokud pan ministr tvrdí, že „volba nové dozorčí komise by za této situace byla jen další eskalací problémů, které Rada ČT v posledních dnech svým postupem vytvořila“, cítím v tom skutečné ohrožení nezávislosti a tlak na paralyzování činnosti Rady ČT. Samotným odvoláním dozorčí komise totiž není a ani nemůže být ohrožena nezávislost České televize, neboť se jedná pouze o poradní orgán Rady, jehož odvoláním Rada ČT oslabila nanejvýše sama sebe. Ministerské a senátní výzvy, politické intervence a s nimi spojená neuvážená prohlášení tak ohrožují nejen nezávislost a činnost Rady ČT, ale ve svém důsledku také nezávislost a činnost České televize. Neměli bychom zapomínat na to, že Česká televize je podle platné legislativy televizí veřejnoprávní, nikoli státní. Tyto zásahy proto považuji za zásadní narušení dělby moci a principů právního státu,“ prohlásila Hana Lipovská v rozhovoru pro portál Česká justice.

Odvolání dozorčí komise

Rada České televize odvolala svou dozorčí komisi poté, co návrh na její odvolání podala členka rady Hana Lipovská. Nedůvěru k práci dozorčího komise vyvolal mimo jiné problém kolem nákupu pozemků pod budovou ostravského studia ČT. Lipovská se vyslovila proti jejich nákupu. Ekonomka upozornila, že cena není v souladu s odhady a že Česká televize nemůže nakupovat za předražené ceny.

Podle místopředsedy rady Pavla Matochy existovaly vážné výhrady k práci komise jako poradního orgánu rady. Většina radních byla dle něj navíc s prací komise dlouhodobě nespokojena, což dávali komisi opakovaně najevo.

Jen několik dní po odvolání dozorčí komise však Senát přijal usnesení, v němž se uvádí, že Dozorčí komise Rady České televize byla odvolána protizákonně. V případě, že se porušení zákona potvrdí, měla by Sněmovna podle senátorů zvážit odvolání radních, kteří zákon porušili.

Sputnik.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář