Jdi na obsah Jdi na menu
 


Názor - Polsko musí vědět, jaká rizika pro něj znamenají jaderné zbraně USA

19. 5. 2020

Názor - Polsko musí vědět, jaká rizika pro něj znamenají jaderné zbraně USA

16. května 2020

 

Výzva velvyslankyně USA v Polsku Mosbacherové vyvolala hodně komentářů a odborných hodnocení. Promluvil i známý ruský televizní novinář a veřejný i politický činitel Jevgenij Primakov. Na Facebooku napsal: „Zajímavé prohlášení, nebo přesněji pokyn: Velvyslanectví USA v Polsku ‘navrhlo’, že když nechce mít Německo na svém území jaderné síly NATO, že by bylo možno je umístit také v Polsku, když už je jednou na východní hranici aliance (proti Rusku) a má plnit své závazky.“

 

Primakov podtrhuje, že v takovém případě ve Varšavě musí pochopit stupeň nebezpečí pro sebe. To vzniká automaticky, protože Rusko může přesměrovat své jaderné rakety na cíle v Polsku, budou-li tam jaderné rakety umístěny. Potom půjde o úder nejen z ruské pevniny, ale také z Kaliningradu, „to určitě“. Polsko nebude mít žádnou možnost se tomu vyhnout.

 

Primakov uvádí: Protože letová doba z Polska do středního Ruska jsou jen minuty, půjde o správnou adekvátní odpověď na takové umístění jaderných zbraní aliancí (Amerikou). V žádném případě tu nejde o ‘agresivní eskalaci’, ale o vynucenou reakci.“ Připomíná, že když USA zatratily Smlouvu o raketách středního a krátkého doletu (INF), hodně se mluvilo o tom, že Washington nemá v úmyslu rozmisťovat takové rakety v Evropě proti Rusku. Jenže potvrdit to na papíře Američané odmítli a bylo tedy jasné, že slib nechtěli plnit.

 

Primakov dále píše: „Pro Rusko jsou rakety této třídy pistolí u hlavy, především kvůli krátké době doletu není možno stihnout adekvátní reakci, opozdí se i tým určený k odvetnému úderu. Proto jsme upozornili, že takové rozmístění nepřipustíme.“ Podle jeho mínění byla výzva americké velvyslankyně svého druhu „vypuštěním zkušebního balónku“, aby zjistili reakci veřejného mínění. Takový nápad ještě není možno nazvat plánem.

 

Jelikož Polsko je vždy ochotno poslouchat svého zaoceánského „velkého bratra“, je nebezpečí reálné. Primakov nabádá, aby bylo demonstrováno odhodlání na zjevně nepřátelské akce odpovědět. Svoji úvahu uzavřel: Řekněme přímo: Ano, v zájmu Ruska to může dopadnout tak, že mohou být i polská města cíli našich jaderných sil. Není v tom nic osobního, musíme myslet na svoji bezpečnost. Rozumí se samo sebou, že chceme mír, takže na nás nemusíte mířit.“

Převzato z Eadaily.com

outsidermedia.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář