Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leták „Sudety byly a opět budou německé“ jsme dostali a-mailem 22.4.2017. Byl uvozen následujícími slovy:

16. 1. 2020

Leták „Sudety byly a opět budou německé“

jsme dostali a-mailem 22.4.2017. Byl uvozen následujícími slovy:

„Pokud navštívíte Žitavu může se Vám stát, že za stíračem Vašeho auta najdete leták,který Vám přikládám. Henlajnovci se opět ozývají… Zatím jsou to  jen letáky, později může se stát, že budete mít propíchnuté pneumatiky. Tak pozor ! „

Z uvedeného vyplývá, že leták byl a je v Žitavě rozšiřován  v současnosti. Pokud však si pozorně přečtete text letáku, můžete přibližně určit  dobu jeho vzniku. Je v něm uvedená věta: „Skoro šedesát let uplynulo od doby, kdy jste nám uloupili naši vlast.“ Z toho usuzujeme, že šlo o leták staršího data, který vznikl někdy na jaře v roku 2005. Ti, co ho rozšiřovali, pokud nešlo o náhodnou akci jednotlivce, který měl starý leták doma a využil ho tak, že jej dal za stěrač auta s českou SPZ. To je možné. Pak bychom dělali v současnosti nadbytečný rozruch.

Můžete to však být i jinak. Starý leták byl okopírován, nenašel se vhodný autor, který by ho novelizoval, a je v současnosti dále šířen v původním znění. To je pravděpodobnější možnost. Ať je to již tak nebo onak, v letáku odeznívají názory a stanoviska mnohých landsmanů, takže text může posloužit k tomu, abychom si znovu uvědomili, jaký vztah k dějinám, k nacistické minulosti a především k nám mají četní sudeti. Již proto bychom měli leták číst pozorně bez ohledu na dobu jeho vzniku. Poctivě však musíme zájemcům o text letáku říci, že je staršího data.

J. Kovář

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář