Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lavrov - Ruská federace odstraní hrozbu z Ukrajiny a již se nebude spoléhat na Západ

20. 3. 2022

 

20. 3. 2022 Janinna  

 

Moskva je podle ruského ministra zahraničí připravena obnovit oboustranně výhodnou spolupráci se západními partnery, ale už si nedělá iluze, že se na ně lze spolehnout.

MOSKVA, 18. března. /TASS/. 

 

Rusko zahájilo operaci na Ukrajině, aby vymýtilo hrozby pro RF a zastaví všechny pokusy o další vyzbrojení Kyjeva – podezřelý náklad na ukrajinském území se stane legitimním cílem ruské armády. Uvedl to v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro RT.

Moskva je podle jeho slov připravena obnovit oboustranně výhodnou spolupráci se Západem, ale už neexistují žádné iluze, že se na západní partnery lze spolehnout – Rusko se nyní může spolehnout jen na sebe a na ty spojence, kteří zůstanou v řadě s ním.

TASS shromáždil hlavní prohlášení ministra.

 

O zbraních pro Ukrajinu

Moskva překazila plány Kyjeva na znovuzískání kontroly nad Donbasem: „Operace, kterou Rusko zahájilo, ve skutečnosti zabránila této hrozbě a zabránila jim realizovat to, co plánovali.“ Dalším cílem operace je „vymýtit jakoukoli hrozbu vůči Ruské federaci, která přichází z ukrajinského území“.

Rusko nedovolí Západu pokračovat v pumpování zbraní na Ukrajinu – jakékoli takové zásilky na ukrajinském území „se stanou legitimním cílem“.

Západní státy nemohou do Kyjeva převézt sovětské nebo ruské systémy protiraketové obrany (ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij dříve požadoval zejména systémy S-300), protože dohody o jejich použití neumožňují jejich odeslání do třetích zemí.

 

O budoucnosti vztahů s Kyjevem

„My [Rusko a Ukrajina] máme společnou kulturu, historii, přístup k životu, světonázor, tradice v rodinách a společnosti. Doufám, že až tato anomální situace skončí, vše se postupně vrátí do dřívějšího kurzu. Ale to vše bude pozvolné, to nemůže být rychlé.“

Zejména je potřeba čas, abychom se zbavili důsledků západního vlivu na Ukrajinu:

Úsilí našich západních kolegů, jejich pokusy udělat z Ukrajiny „anti-Rusko“ jsou praktikovány již delší dobu a jsou hluboce zakořeněny v ukrajinské mentalitě, zejména mezi mladou generací, která se narodila po rozpadu Sovětského svazu <…> Zbavit se tohoto negativního dědictví bude nějakou dobu trvat.“

 

O světě jako o „americkém saloonu“

To, co se děje kolem Ukrajiny, je „kvintesence západního strategického kurzu, totiž: marginalizovat Rusko, omezit ho, ukončit rozvoj Ruska a snížit roli Ruska na nulu ve světové politice, ekonomice, sportu, umění, obchodu, vědě, vzdělání.“

Spojené státy se snaží obnovit unipolární svět – „americkou vesnici, možná americký saloon, kde všichni tančí podle melodie nejsilnějšího“. 

Evropa prakticky opustila pokusy o udržení strategické autonomie:

„Spojené státy přesvědčily Evropany, že vědí mnohem lépe než Evropané sami, co přesně je potřeba pro bezpečnost a blaho Evropy.“

 

O budoucnosti vztahů se Západem

„My nezavíráme dveře před Západem, oni zavírají dveře před námi“. 

Kroky západních zemí však zcela zničily iluzi, že se na ně Moskva může spolehnout: „Nyní se můžeme spolehnout jen na sebe a na ty spojence, kteří zůstanou stát vedle nás. To je hlavní závěr pro Rusko v kontextu geopolitiky.“

 

„Až dostanou rozum, až se tyto dveře znovu otevřou, podíváme se na navrhované projekty spolupráce, ale budeme se na ně dívat a nepouštět ze zřetele jednu věc: budeme s nimi spolupracovat, přičemž si velmi dobře pamatovat, že si nemůžeme myslet, že jsou spolehliví, že jsou spolehlivými dlouhodobými spojenci.“

 

Moskva je přitom stále připravena spolupracovat „se všemi, kdo jsou k tomu připraveni na základě rovnosti, na základě vzájemného respektu, hledání rovnováhy zájmů“, především se zeměmi, které se nepřimknuly ke Spojeným státům: „Jsou hráči, kteří nikdy nebudou souhlasit s existencí „globální vesnice“ pod vedením „šerifa“ z Ameriky – je to Čína, Indie, Brazílie, Mexiko. Myslím, že to jsou země, které poslušně „nesmeknou“, pokud jim strýček Sam řekne, aby něco udělaly.

 

O sankcích a „informačním terorismu“

Západní sankce proti Rusku jsou bezprecedentní, a to není konec: „Tento sankční tlak bude pokračovat. Také nyní hrozí pátou vlnou sankcí, možná potom bude další vlna, ale na to jsme zvyklí.“ 

Moskva tato restriktivní opatření přežije: „Musím říci, že sankce nás vždy jen posílily.“

Západ také vede proti Moskvě informační válku, používá „metody informačního terorismu“ a zahrnuje to publikace, které se označují za svobodné: „Známe všechny triky, které západní státy používají ohledně informační války. Už dávno jsme pochopili, že nic takového jako nezávislé médium neexistuje“.

Při pokusu o zahájení protiruské kampaně na TikTok – Washington v podstatě vede svou informační válku mezi dětmi: „Toto je záměr vymýt jim mozky na celý život, zdá se mi, že je to nečestné a nedůstojné. Pokud se chcete zúčastnit v informační konkurenci, <… > musí existovat nějaká pravidla“.

Pokec24.cz