Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koněvem to začalo a nikdo neví, kde to skončí. Někdo posprejoval Benešovu sochu. Byl prý rasista a masový vrah

3. 9. 2020

Koněvem to začalo a nikdo neví, kde to skončí. Někdo posprejoval Benešovu sochu. Byl prý rasista a masový vrah

© Foto : Twitter account of Policie ČR

ČR

17:02 03.09.2020Získat krátkou URL

 

Útoky na sochy v Česku pokračují. Neznámí pachatelé v den výročí úmrtí československého prezidenta Edvarda Beneše na jeho sochu napsali, že byl rasista a masový vrah. Útok odsoudili hradní mluvčí Jiří Ovčáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Socha druhého československého prezidenta stojí od roku 2005 na Loretánském náměstí před Černínským palácem v Praze. Poškozen byl její podstavec. Policie po pachatelích pátrá.

 

    „Policisté řeší případ posprejování podstavce sochy E. Beneše na Loretánském náměstí. Po pachateli trestného činu poškození cizí věci pátráme,“ informovali policisté na Twitteru.

 

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se nápis na soše nejspíše objevil v noci na dnešek. Škoda zatím není vyčíslena.

 

Není to první podobný útok na sochu v Praze. Dříve si vandalové brali na mušku zejména sochu maršála Koněva v Praze 6. Loni ji městská část nechala zakrýt plachtou a letos na jaře z náměstí Interbrigády odstranit.

 

Poté, co vypukly protesty proti policejnímu násilí a rasismu ve Spojených státech i v Evropě, byla v červnu poškozena socha britského premiéra Winstona Churchilla v Praze 3. Vandalové na jeho podstavec napsali, že byl rasista a „Black Lives Matter“ (Na životech černochů záleží). K činu se tehdy přihlásily autorky, jež tímto podle svých slov chtěly vyvolat debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějšímu boji za rovnoprávnost. V srpnu byla poškozena výstava o Miladě Horákové na pražské Kampě.

 

Reakce politiků

 

Útok proti soše Beneše již odsoudil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

    „Bez Beneše bychom republiku neměli,“ připomněl vyjádření prvního československého prezidenta Tomáše Gariggue Masaryka.

 

Stranou nezůstal ani ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 

    „Zneuctění sochy Edvarda Beneše považuji za projev hlouposti. Navíc v den výročí jeho úmrtí. Kamerové záznamy z parkoviště Ministerstva zahraničních věcí České republiky již byly předány místnímu oddělení policie, která se případem začala zabývat,“ napsal ministr na Facebooku.

 

V diskuzi pod jeho statusem někteří připomněli odstranění Koněvovy sochy, které podle nich spustilo další útoky na pomníky v Česku.

 

    „Koněvem to začalo a nikdo neví, kde to skončí. Mimochodem i Vy k tomu svoji politikou a postoji přispíváte...,“ napsal jeden s diskutujících.

 

I komunistický poslanec Jiří Dolejš útok na Benešovu památku odsoudil.

„Jen trapný vandalismus... dr. Beneš a rasista je navíc blbost,“ napsal na Twitter.

 

Ani Miroslavu Kalouskovi se vandalský čin nelíbil, byť Beneš nepatří mezi jeho hrdiny.

 „Dr. Beneš věru není mým hrdinou v českých dějinách. Velmi mi však vadí hanobení pomníků našich významných osobností, kterou Beneš bezesporu byl. Když s tím začneme, nikdy to neskončí. Doufám, že vandalismus bude vyšetřen a potrestán,“ tweetoval.

 

Ovšem šéf poslanců TOP 09 nebyl tak rozhodný v době útoků na pomník Koněva. Z vandalství si u sebe na Twitteru dělal legraci.

 

Benešova socha

 

Edvard Beneš, který zemřel 3. září 1948 ve věku 64 let, patří mezi nejvýznamnější, ale i nejdiskutovanější osoby v novodobých českých dějinách. Politik i diplomat přispěl ke vzniku samostatného československého státu po 1. světové válce. Jsou s ním ale i spojeny Benešovy dekrety, kterými mimo jiné nařídil odsun německého obyvatelstva po skončení 2. světové války.

 

Jeho socha na Loretánském náměstí vznikla odlitím originálu sochy od Karla Dvořáka, která byla v minulosti v hlavní budově Národního muzea. Komunistický ministr školství Zdeněk Nejedlý ji ale nechal odstranit.

 

Odhalení nové sochy v roce 2005 ostře kritizovali představitel sdružení sudetských Němců Bernd Posselt i tehdejší bavorský premiér Edmund Stoiber.

...

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020090312467517-konevem-to-zacalo-a-nikdo-nevi-kde-to-skonci-nekdo-posprejoval-benesovu-sochu-byl-pry-rasista-a/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář