Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolonialismus, který rozděluje svět

20. 8. 2021

Kolonialismus, který rozděluje svět

20. 08. 2021 - EB

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro tento měsíc v souvislosti se sporem své země a Bruselu o reformu soudnictví prohlásil, že je „rozhodným odpůrcem podlehnutí nezákonnému vydírání ze strany EU, které provádí Soudní dvůr Evropské unie.“ Tento soud podle něj funguje na základě předpokladu, že „co je dovoleno Němcům, Nizozemcům a Španělům, není dovoleno Polákům. Je to koloniální mentalita, která nemá nic společného s právem.“

 

Koloniální mentalita? O kolonialismu nedávno hovořil v ruském zahraničněpolitickém pořadu Mezinárodní rozhledy také bývalý americký diplomat Chas Freeman. Podle něj je to jedna z nových dělících linií ve světě. Zde je náš překlad z ruštiny (nikoli však z anglického originálu, který není zcela dešifrovatelný):

 

Ne, toto není studená válka, není to bipolární svět. Je to mnohem složitější. USA se snaží současný geopolitický zmatek prezentovat jako ideologický boj. To se jim ale nepodaří, protože svět není rozdělen na demokraty a autokraty. Hranice jsou stanoveny jinak.

 

V první řadě se svět dělí na ty národy, které kolonizovaly druhé, a na ty, které byly kolonizovány. Země, které byly kolonizovány, a těch je většina, jsou sjednoceny touhou po překonání koloniální minulosti. Lidé tam chtějí získat zpět svoji důstojnost a ponižování chtějí zanechat minulosti.

 

Druhá divize existuje mezi zeměmi, které zbohatly již dříve, a těmi, které chtějí zbohatnout nyní. Některým se to podaří, jiným ne.

 

Přetrvává také dělení na bloky. Rusko své spojence ztratilo. USA se snaží zachovat si svou vlastní alianci. Naše snaha vidět svět skrze ideologické prizma však nefunguje a odcizuje nás našim spojencům. Žádná malá nebo středně velká země nechce být rukojmím jedné z velmocí. Všichni potřebují sebeurčení. Je to nová okolnost, se kterou se musíme naučit žít.

 

Otázkou do diskuze je, zda jsou středoevropské země vnímány jako něčí kolonie, jak naznačil polský ministr spravedlnosti.