Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karlheinz Deschner - Bc. Miroslav Pořízek

30. 12. 2024

Karlheinz Deschner

(1924-2014)

Karlheinz Deschner, jehož dvojí významné výročí jsme se v tomto roce připomenuli (23.5.1924 − 8.4.2014) byl německým spisovatelem a velmi znalým, a proto i věrohodným kritikem náboženství či spíše, lépe řečeno, kriminálních praktik katolické církve, v novodobé historii zejména v podobě podpory fašistických režimů. V prvé řadě se však řadil k lidem, kteří vždy nade vše ctí svobodu slova a k jejich základní intelektuální výbavě patří zejména kritické myšlení a úcta k faktům. To jsou i dnes či spíše zejména dnes hodnoty ne zcela samozřejmé, a to dokonce i mezi lidmi působícími v akademické sféře. I proto je nutné a užitečné si připomenout osobnost významného německého intelektuála minimálně evropského významu.

 

Čím se velmi plodný spisovatel a publicista zejména zapsal do povědomí veřejnosti nejen v Německu, ale minimálně i v celé Evropě?  Karlheinz Deschner byl především jedním z mála autorů, kteří se v době Adenaurova režimu velice odvážně postavili lživým církevním výkladům a postojům. Reálné skutky organizovaného náboženství důsledně měřil podle požadavků, které kladlo na své stoupence. A to přesně ve stylu padni, komu padni. Což vždy vyvolá reakci a nadělá mnoho zlé krve. Stal se známým hlavně díky své rozsáhlé, tisíci dokumenty podložené knize Abermals krähte der Hahn, a mnohým svým současníkům dal naději na lepší časy. Tehdejší režim v Německu na něj poštval svou justici s jasným cílem – kriminalizovat jeho postoje a odradit od další práce. V roce 1971 jej v Norimberku obžalovali za urážení náboženství. Uchránila jej tenkrát především jeho popularita u významných osobností doma i v zahraničí, ale i odvaha a schopnost setrvat na svých názorech i přes hrozbu soudního stíhání. Deschner se hrozeb nezalekl, a proto mohl v dalších letech pokračovat ve své v mnoha ohledech až průkopnické práci a mnoha lidem tak dál otvírat oči.

 

Karlheinz Deschner se narodil 23. května 1924 v Bamberku, měl ještě dva mladší  sourozence. Jeho otec byl lesníkem a chovatelem ryb, náboženským vyznáním katolík, jeho matka byla luteránka, později přestoupila na katolickou víru. Jeho výchova, jak bylo tehdy zvykem, byla silně nábožensky ovlivněna. Po ukončení základní školy, kterou navštěvoval v letech 1929-1933 v Trossenfurtu, jej rodiče dali zapsat do františkánského semináře v Dettelbachu. V letech 1934 -1942 navštěvoval gymnázium a bydlel v karmelitánském internátě. I během studií zůstával pod vlivem náboženských institucí, to vše v době, kdy v Německu již byl u moci Hitler.

 

Hned po maturitě nastoupil vojenskou službu, během níž byl několikrát raněn a vykonával ji až do konce války a bezpodmínečné kapitulace hitlerovského Německa. Teprve po skončení války si mohl své předchozí vzdělání doplnit vysokoškolskými studii.

 

Deschner nejprve studoval na univerzitě v Mnichově, později na Filozoficko- teologické škole v Bamberku. Zde absolvoval přednášky z filozofie, práva, psychologie a teologie. Od roku 1947 poté studoval na univerzitě ve Wurzbergu, a to současnou německou literaturu, filozofii a historii. Právě zde také v roce 1951 získal titul doktora. Téhož roku se rovněž oženil s Elfi Tuch a v dalších letech se jim postupně narodily tři děti. Zkušenosti z dětství a dospívání v nábožensky založené rodině meziválečného Německa, z války i poválečných studií z něj učinili celoživotního důsledného a přesvědčeného humanistu a pacifistu.

 

 

Mezi zásadní údobí jeho života patří rok 1956, kdy vydává svou první knihu. Šlo o román nazvaný Die Nacht steht um mein Haus. Tímto vlastně začíná jeho mimořádně aktivní celoživotní dráha spisovatele a publicisty. Jeho literární dílo je nesmírně rozsáhlé a zároveň i pestré. Psal totiž nejen romány a literární kritiky, ale i eseje a aforismy. Celkem za svůj život vydal více než pět desítek knih. Mezi nejznámější patří Církev a fašismus, Moloch – Kritika dějin USA, Florencie bez slunce, S Bohem a fašisty a především několikasvazkové, lze říci až monumentální dílo, na kterém pracoval přibližně čtyřicet let nazvané Kriminální dějiny křesťanství.

 

Mezi knihy, které vzbudily v době svého vydání řadu mnohdy velmi vášnivých diskusí a polemik nejen v samotném Německu, patří pozoruhodné dílo nazvané Abermals krähte der Hahn. Historická a etická kritika křesťanství je zde podána a podrobně popsána takovou silou pádných argumentů, že jen málokoho nechala ve své době netečným. Z množství dobových ohlasů se zde nepochybně patří připomenout aspoň tento: „Je to nejdůležitější kniha, která byla mladým spisovatelem Ormuzdovy strany od roku 1945 v Německu vydána… kniha v duchu Reuchlina a Voltaira, v duchu Nietzscheho a Freuda.“ (Wolfgang Beutin, Hamburg, květen 1963).  Objevily se dokonce, a jistě ne náhodou, i názory, že v dřívějších časech by byl autor za takové dílo přímo postaven na hranici a upálen.

 

Knihy Karlheinze Deschnera vyšly kromě němčiny i v angličtině, španělštině, italštině, polštině a nás může těšit, že i v češtině a slovenštině. Kromě aktivní spisovatelské dráhy byl činný ve veřejném životě i svými přednáškami. Těch za svůj život absolvoval na dva tisíce. Dá se tak rozhodně říci, že v každém okamžiku svého života byl mimořádně veřejně a literárně činný a tedy společensky plně angažovaný v tom nejlepším slova smyslu.  I to z něj očima současníka činí mimořádnou a obdivuhodnou osobnost, která i dnes zcela jistě může inspirovat nejen svým dílem literárním a společensko-kritickým, ale neméně též významnou veřejnou aktivitou a pracovitostí, skutečně mnohé.

 

Jeho doménou se tedy postupem času stala zejména díla s tematikou kritiky zločinných praktik církve. Dokázal velmi podrobně, systematicky, na základě podrobného studia obrovského množství zdrojového materiálu, srozumitelnou a nesmírně čtivou formou popsat dějiny křesťanství a katolické církve prakticky již od počátků až do 20. století. Nezůstal přitom nic dlužen svému humanistickému přesvědčení a schopnosti hledat pravdu pod nánosy lží a fabulací. Na tomto poli odvedl za desítky let mimořádnou práci, která byla také právem oceněna, nejen širokou veřejností, ale i ze strany některých církevních autorit.

 

Nejrozsáhlejším, nejnáročnějším dílem, dílem bez nadsázky celoživotním, se staly Kriminální dějiny křesťanství. Deschner na tomto díle, ke kterému jej inspirovala jeho vlastní osobní zkušenost s pronásledováním, pracoval systematicky celá čtyři desetiletí, přičemž práci zahájil již v roce 1970. Vše se samozřejmě neobešlo bez stálého studia historických církevních materiálů, práce v archívech, knihovnách, včetně srovnávání pramenů, ověřování údajů. Tak postupně vznikalo dílo, které ve světové literatuře prakticky nemá obdoby. Původně bylo vydaných osm svazků, po dalším dopracování a doplnění o další nové poznatky vzniklo nakonec svazků celkově deset.  Nutno snad jen dodat, že první díl této rozsáhlé práce vyšel v roce 1986, poslední desátý potom v roce 2013.

 

U nás v České republice je Karlheinz Deschner znám zřejmě především díky knize S Bohem a fašisty. Vatikán ve spolku s Mussolinim, Francem, Hitlerem a Paveličem. Tu vydalo Naše vojsko v roce 2014.  První vydání ovšem vyšlo v originálu již před šedesáti lety a přece stále zůstává až překvapivě aktuální. Sám autor v předmluvě k tomuto novému a přepracovanému vydání velice výstižně napsal: „Přestože nedávno vešla ve známost alespoň kolaborace církve s nacistickým režimem - zdá se mi, že téměř čtvrt století poté je dost pozdě -, široká veřejnost stále ještě neví, že katolická hierarchie systematicky podporovala všechny fašistické státy od jejich počátků a nese tak rozhodující spoluvinu na smrti šedesáti milionů lidí. …  Všem čtenářům, se kterými mě spojuje boj proti lži a barbarství děkuji za účast na mé práci a za pomoc při jejím šíření.“

 

Druhým velmi známým dílem autora je pak roku 2016 na Slovensku v nakladatelství Eko – konzult vydaná, a i u nás dostupná, publikace nazvaná Utajované dějiny USA. Skurvená Amerika. V této fakty doslova nabité knize, kde již jen prosté názvy některých kapitol hovoří jasnou řečí (Od vojny k vojne, Prezidenti, CIA a mafia, Politické vraždy na objednávku, Jako si Wall Street kúpil Hitlera, Prečo budú Rusi vždy nepriatelmi?, Na každej vojne sme zarobili, Prečo každá kríza začíná v USA, Kórea, Vietnam, Irak, je Európa na rade?)  může čtenář odhalit skutečnou podstatu USA. Od jejich vzniku a masového vraždění indiánů, přes pokryteckou morálku, kult násilí, ignorování práva až po enormní množství zahraničních intervencí konaných vždy a stále znova pod rouškou skrz na skrz falešné ideologie ochrany lidských práv.  Planetární četník řízený planetárními magory těžkého kalibru - to byly a stále jsou USA. Jen skuteční ignoranti a gauneři soužící za všech okolností plnému měšci a vlastní kariéře právě ve světle novodobých dějin, současných mezinárodních vztahů i dramatického vývoje ve světě v posledních letech, mohou toto tvrdohlavě popírat. Fakta vždy jsou a stále zůstávají neúprosná. Deschner jich i v této knize nabídl velké množství a nezůstal ani tady nic dlužen svým pevně daným zásadám kritického intelektuála hledajícího pravdu ve světě plném mediálních manipulací, kde vládne a je podporována politika dvojího metru, dvojí morálky a kde prostý lid má sloužit přes všechny proklamace o svobodě a demokracii hlavně jako rukojmí či přímo živý štít obludnému a trvale nenasytnému vojenskoprůmyslovému komplexu zejména v USA.

 

Ostatně v samotné předmluvě uvedené knihy stojí věty, které je užitečné zde ocitovat: „Výčiny USA inšpirovali mnohých autorov, aby sa kriticky venovali štátnej ideológii, a neboli to komunisti, ako by si mohli našou sústavnou antikomunistickou a protiruskou propagandou spracovaní občania myslieť. Americká zahraničná politika, jej početné brutálne, bezohladné, neludské vojenské invázie boli kritizované v mnohých dielach, a je treba priznať, že väčšina z nich bola napísaná  v USA a ich autori boli Američania. Autor tejto knihy, Karlheinz Deschner je Nemec, a tak píše o USA viac našimi európskymi očami, ako by to urobil rodený Američan, a súčasne či už chce alebo nechce, nepíše len o USA, ale píše aj o historických vzťahoch USA a Nemecka v obdobiach 1. a 2. svetovej vojny, ale i neskor. …  Autorov kritický vzťah k USA prirodzene formovala nielen nemecká minulost, jeho osobné zážitky počas 2. svetovej vojny a roky po nej, pod americkou nútenou, okupačnou správou, ale aj metódy, akými bolo zo strany USA povojnové Nemecko „demokratizované“. Uvedomujete si, že Nemecko je ešte aj teraz, 70 rokov po druhej svetovej vojne Američanmi okupovanou krajinou? Deschner píše toto dielo s hlubokým poznaním, jako príslušník národa, ktorý kedysi veril, že spasí svet (nacistická ideológia) a potom sa o to tragicky pokúsil (2. svetová vojna). A s touto osobnou a tragickou skúsenosťou píše sarkasticky o americkom národe, ktorý tomu verí dodnes.“

 

Karlheinz Deschner za své celoživotní rozsáhlé dílo získal hned několik prestižních ocenění. Mezi nimi například v roce 1993 Mezinárodní humanistickou cenu a v roce 2001 cenu Ludwiga Feurbacha. V Itálii byl vyznamenaný literární cenou Premio letterario Giordano Bruno.  Rovněž byl roku 2006 jmenovaný členem Srbské akademie věd a umění v oboru historických věd.

 

Kralheinz Deschner patřil k té generaci německých intelektuálů, kteří na vlastní kůži pocítili hrůzy války, proto byl jejím důsledným odpůrcem a měl sílu a odvahu se angažovat proti nespravedlnosti, lžím, novému zbrojení, a jakémukoliv násilí a vraždění lidí, kdekoliv na světě. Jeho morální a intelektuální odkaz proto bude žít v srdcích všech bojovníků za pravdu a za mír.“, napsal velmi výstižně již před lety profesor Alexander Rehák. Jeho slova ani dnes neztratila nic ze své naléhavé aktuálnosti.

 

Bc. Miroslav Pořízek