Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kancléřství Merkelové je kolosálním propadákem!

17. 2. 2020

Britský historik Kancléřství Merkelové je kolosálním propadákem!

 

Německá kancléřka Angela Merkelová je „osobou minulé dekády“, která vypráví „pohádky“ o liberálním světovém řádu, uvedl britský historik Niall Ferguson v rozhovoru s Die Welt.

 

Podle jeho názoru evropský projekt byl uvržen do naprostého úpadku právě kvůli ní, a zejména kvůli chybám, k nimž došlo během hospodářské a migrační krize.

 

Pro čtenáře může být zajímavé, že se jedná o ukázku současného anglo-amerického konzervativního militantního myšlení, které v sobě obsahuje i velmi kontroverzní prohlášení.

 

Britský historik Niall Ferguson, který působil v Harvardu a Stanfordu, tvrdí, že projev vedoucího Bílého domu Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu byl velmi dobrý. Americký prezident udělal správnou věc se zaměřením na ekonomický úspěch, uvedl expert v rozhovoru s Die Welt. Opravdu má čím chlubit, protože během doby co byl hlavou státu, podařilo se mu snížit daně a nezaměstnanost. Amerika je prý „úspěšným modelem“ a příkladem pro Evropu, zejména pro Německo, zdůraznil Ferguson (zda tím myslel zavádění izolacionalismu v mezinárodním obchodě není jasné, a uplatňování jednostranných výhod - protekcionismu - za pomocí nátlaku dolaru, asi také není zrovna to, co by prospělo mezinárodnímu obchodu - pozn. red.)

 

Podle historika je myšlenka, že „zelená dohoda“ uzavřená evropskými zeměmi přispěje k hospodářskému růstu, „jedna z nejpodivnějších myšlenek na planetě“. Podle jeho názoru dohoda o snížení emisí skleníkových plynů sníží pouze konkurenceschopnost německého průmyslu.

 

Kromě toho je Ferguson přesvědčen, že za problémy v oblasti klimatu nenesou odpovědnost Evropané a Američané, ale Číňané a Indové. „Když se Greta Thunbergová narodila, Čína byla zodpovědná za 60% zvýšení emisí CO2. Indie - dalších 20 procent a Evropa a Amerika - 0 procent,“ prohlásil historik (to je značně zkreslené oním slovem "nárůst", protože objemy CO2 produkované USA a Evropou byly v té době na vrcholu a obě jmenované země je svým průmyslovým rozvojem teprve "doháněly" - pozn. red.). V tomto ohledu poradil švédské aktivistce, aby přednášela projevy nikoli v Davosu, ale v Pekingu. Odborník nazval myšlenku, že evropská politika umožní vyhnout se klimatické katastrofě, „bláznivou“ a „zelenou dohodu“ za „bezvýznamnou gesto“.

 

Současně historik ocenil Trumpa za to, že poslal posluchačům v Davosu „klimatickou kost“ když slíbil, že se Spojené státy budou podílet na iniciativě WEF „One Trillion Trees“ („Jedna miliarda stromů“). Odborník vidí „historickou hodnotu“ hlavy Bílého domu v tom, že jako první upozornil celý svět na rostoucí vliv Číny. Ferguson prohlásil, že obchodní konflikt je součástí masivní strategie v Pekingu.

 

Historik obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou z neúspěchu evropského projektu: „Kancléřka Angela Merkelová je člověkem minulého desetiletí. Její kancléřství je kolosální selhání. Evropský projekt byl uvržen do naprostého úpadku. Nedojde k další integraci." Její slova o liberálním světovém řádu jsou „pohádky“, věří Ferguson: „Ve skutečnosti liberální světový řád existoval jen krátce po pádu Berlínské zdi. Byl to vynález 90. a možná 2000. Před tím byla studená válka. Takže ti, kdo říkají, že liberální světový řád byl ve světě zaveden od roku 1945, nerozumí historii. “

 

Odborník doporučil Evropě, aby více investovala do obrany: „Pokud má Emmanuel Macron pravdu a mozek NATO je opravdu mrtvý, je třeba plán B. Ruský car Vladimir se nakonec navždy zdrží útoků na pobaltské státy. Trump má naprostou pravdu, když požaduje, aby Německo a Evropa zvýšily výdaje na obranu.“ Podle historika Merkelová postrádá vůdčí schopnosti svého předchůdce Helmuta Kohla. Její jednání během hospodářské a migrační krize vedla k vážným sociálním a sociálním důsledkům, které se stále projevují. „Takže bych se nenazval velkým fanouškem „Mutti“," uzavřel Ferguson.

26. ledna 2020 - 04:20

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář