Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam po politickém zemětřesení? Za moudrou odpověď na modrou Lužici

19. 10. 2024

Kam po politickém zemětřesení? Za moudrou odpověď na modrou Lužici

 

Lužice je od nynějška politicky zcela modrá - Alternativa pro Německo je skoro všude nejsilnější stranou a její dva přímí kandidáti zastupují ve spolkovém sněmu okresy Budyšín a Zhořelec. Obyvatelstvo východního Saska přispělo svými hlasy nadprůměrně k tomu, že tato krajně pravicová strana je v celém Sasku na prvním místě (k uvedeným okresům se druží ještě Saské Švýcarsko) a tento saský výsledek je v celém Německu ojedinělý. To jistě nadlouho ovlivní obraz našeho regionu.

 

Obyvatelstvo lužickosrbského území hlasovalo jinak: v takzvaných jádrových oblastech AfD nedominuje a je o více než deset procent slabší než v celé Lužici. Vážnosti lužickosrbského národa neuškodí, vyzvedneme-li tento markantní rozdíl na úrovní nadregionální komunikace.

Volby do spolkového sněmu byly v Lužici politickým zemětřesením - nic už nebude jako dosud. Generální tajemník saské Unie, náměstek předsedy CDU v německém parlamentu a dosud nejnadějnější možný nástupce předsedy zemské vlády, zhořelecký poslanec Michael Kretschmer, už nebude členem spolkového sněmu. Ani v budyšínském okrese už není zastoupen politický personál spolkové politiky CDU. Čtvrt století nejmocnější strana byla v Lužici politicky „popravena“. Protože vsadila pouze na přímé kandidáty. (Do německého spolkového sněmu se volí jak většinovým, tak poměrným volebním systémem - pozn. red.)

Vsadíme se, že Marko Šiman se v roce 2019 nebude znovu ucházet o mandát v zemském sněmu a Stanislav Tilich nebude čelným kandidátem v těchto volbách? První by se musel bát téhož osudu jako Klaus Brähmig ze Saského Švýcarska, který byl poslancem od roku 1990 a nyní byl vyřazen. A Tilich by své dosavadní volební úspěchy další kandidaturou vydal všanc. Ale uvidíme, snad budou odvážnější, než si myslím.

Proč „Lužice“ volila takto, bude třeba analyzovat v klidu. Paušální tvrzení, že zde protestují „sociálně vyloučení“, neplatí všeobecně. Vypadá-li AfD jako všelidová strana i tam, kde bydlí víceméně všichni ve velkých domech a na dvoře jim stojí velká auta, potom je motivace spíše „kulturního“ rázu. A to je řečeno velmi mírně.

Politický důsledek pro Lužické Srby: ve spolkovém sněmu je náš region zastoupen kromě AfD dalšími čtyřmi poslanci; jsou to Caren Layová (Levice), Thomas Jurk (SPD), Torsten Herbst (FDP) a Stephan Kuhn (Zelení). Zvláště Jurk (okres Zhořelec) a Layová (okres Budyšín) jsou v Lužici i osobně zakotveni. A volební fórum, respektive odpovědi na volební dotazníky Domowiny, ukázaly, že s nimi všemi můžeme spolupracovat pro dobro Srbů. To by byla moudrá odpověď na modrou Lužici. A bude mezi nimi s jistotou zastoupena příští vládnoucí většina i opozice.)

Marcel Braumann - (Piwarc 25. září 2017)

Česko-lužický věstník, 11-12/2017, str. 81