Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak si Češi žili za protektorátu?

8. 1. 2020

Jak si Češi žili za protektorátu?

"Češi si žili během války jako v ráji," prohlašuje můj soused v diskusním pořadu vídeňské televize. Ostatní tzv. Novorakušané, odsunutí po válce od nás, živě souhlasí.

Tento bývalý majitel severočeské továrny ví dobře od moderátora, že mi Němci ve válce zavraždili jedenáct příbuzných. Ví i to, že dalšímu českému účastníku diskuse popravili otce ze "napomáhání osobám Říši nepřátelským", což byla formulace pro sbírku na Miroslav Klen, předseda Kruhu občanů České republiky vyhnaných roku 1938 z pohraničí oběti koncentráků.

Podobné cynické výroky o tom, jak prý si "Češi žili" lze slyšet zejména z úst funkcionářů sudetoněmeckého landsmanšaftu často. O svém utrpení hovoří a píší v nesčetných článcích a publikacích velmi barvitě, někdy sice věcně, často však i nepravdivě. O zločinech, které samí páchali na Češích a antifašistech, vědět nechtějí, ač zde jasně existuje časová i příčinná souvislost.

Mirek Klen, Vyhnání Čechů z pohraničí, I.

Poznámka redakce: Mirek Klen, byl jedním ze zakládajících členů Kruhu občanů ČR  vyhnaných v roce 1938 z pohraničí a prvním předsedou Kruhu. Prvním tajemníkem Kruhu byl PhDr. Pavel Macháček, který, stejně jako Mirek, zažil německou "převýchovu" v koncentračním táboru na svou vlastní kůži.

Vzpomeňme s úctou a vděčností na Mirka i Pavla, velké české vlastence!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář