Izrael je okupant - prohlásil Nejvšší soud OSN
Izrael je okupant - prohlásil Nejvšší soud OSN
Západní Jeruzalém provádí „de facto anexi“ Západního břehu, rozhodl Mezinárodní soudní dvůr
Datum příspěvku 21. července 2024
- Izraelská výstavba osad na palestinské půdě porušuje Ženevskou úmluvu a rovná se politice „de-facto anexe“, prohlásil Mezinárodní soudní dvůr (ICJ). Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl „falešné rozhodnutí“ a trval na tom, že Západní břeh je židovská země.
15 soudců soudu se v pátek shodlo, že „přemístění osadníků Izraelem na Západní břeh Jordánu a Jeruzaléma, stejně jako zachování jejich přítomnosti Izraelem, je v rozporu s článkem 49 čtvrté Ženevské úmluvy“.
Předseda Mezinárodního soudního dvora Nawaf Salam po přečtení nezávazného poradního stanoviska popsal izraelské budování osad na Západním břehu Jordánu jako „de facto anexi“ tohoto území a prohlásil, že židovský stát by měl ukončit svou „nezákonnou“ přítomnost na okupovaném palestinském území. území tak „co nejrychleji“.
ICJ vyšetřuje izraelské „politiky a praktiky“ vůči okupovaným palestinským územím od počátku roku 2023 na žádost Valného shromáždění OSN. Na řadě únorových slyšení ministr zahraničí Palestinské samosprávy Riad Malki obvinil Izrael z apartheidu a vyzval soud, aby prohlásil okupaci palestinské půdy za nezákonnou. Izrael na slyšení nevyslal právní zástupce.
Zatímco páteční rozsudek bude informovat o postoji OSN k izraelským osadám, ICJ postrádá jakékoli prostředky, jak rozhodnutí prosadit.
„Židovský lid není okupanty ve své vlastní zemi – ani v našem věčném hlavním městě Jeruzalémě, ani v zemi našich předků v Judeji a Samaří,“ uvedl Netanjahu v prohlášení krátce po přečtení rozsudku. „Žádné falešné rozhodnutí v Haagu nezkreslí tuto historickou pravdu, stejně jako nelze zpochybnit zákonnost izraelského osídlení na všech územích naší vlasti,“ dodal.
Netanjahuovi koaliční partneři vyzvali k ještě tvrdší reakci. Ministr financí Bezalel Smotrich minulý týden v rozhovoru s novináři řekl, že Netanjahu by měl formálně anektovat celý Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, pokud by soud rozhodl v neprospěch Izraele. Smotrich také slíbil, že urychlí výstavbu osad, aby „zmařil vznik palestinského státu.
Izrael se během šestidenní války v roce 1967 zmocnil Západního břehu, Gazy a východního Jeruzaléma. Západní břeh Jordánu je rozdělen do tří oblastí, přičemž méně než pětina jeho území je plně pod kontrolou Palestinské samosprávy. O něco více než pětina je pod izraelskou bezpečnostní kontrolou a palestinskou administrativní kontrolou, zatímco zbytek – zahrnující přibližně 60 % území – je pod plnou izraelskou kontrolou.
Právě v této oblasti – označené jako „oblast C“ podle dohod z Osla z roku 2000 – Izrael postavil většinu svých osad. Podle dohod si Izrael nikdy neměl udržovat trvalou kontrolu nad touto oblastí. Izraelská vláda však od počátku 21. století podepsala výstavbu téměř 150 osad a podle údajů izraelských aktivistů proti osidlování nyní na Západním břehu žije více než 450 000 osadníků.
rt, zdroj