Italská premiérka odmítá Macronův plán na rozmístění vojsk
Italská premiérka odmítá Macronův plán na rozmístění vojsk
12.5.2025 12:33
Vždy je skvělé, když se objeví v Evropské unii politik, který je významný, a je dokonce šéfem vlády ve 3. nejvýznamnější zemi EU a přitom nachází sílu postavit se proti davové válečné psychóze, které propadla většina zemí, včetně té naší zemičky, a nehodlá podporovat šílené plány evropských jestřábů. J.V.
Portál The Europian Conservative přinesl povzbudivou zprávu, která je v rámci mediálního mainstreamu ojedinělá. Uprostřed až frenetické snahy Francie, Německa, Polska a Velké Británie, italská premiérka Meloniová, nepochybná sympatizanka prezidenta Trumpa a jím rovněž vysoce ceněná se nehodlá účastnit stupňování válečnického napětí proti Rusku jako ostatní kolegové.
Jak píše Javier Villamor v dnešním vydání portálu, italská premiérka Giorgia Meloniová se v projevu nezávislosti zahraniční politiky rozhodla nezúčastnit se summitu konaného v Kyjevě v sobotu 10. května. Několik evropských lídrů se opět sešlo, aby vyjádřilo svou podporu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.
Její absence, která vyvolala ostrou kritiku italské opozice, není, jak někteří naznačují, způsobena konflikty v harmonogramu. Podle zdrojů z Palazzo Chigi se jednalo o úmyslné politické rozhodnutí, v souladu s linií, kterou Itálie zastává od začátku konfliktu: podpora Ukrajiny ano, ale bez zapojení se do vojenských akcí pochybné hodnoty, jako jsou ty, které navrhuje Spojené království nebo Francie.
V Kyjevě se setkali francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer, německý kancléř Friedrich Merz a polský premiér Donald Tusk, aby projednali ambiciózní návrh: vytvoření integrovaných vzdušných, pozemních a námořních sil a možný plán obnovy Ukrajiny, a také požadavek na 30denní příměří od Moskvy.
Za fasádou evropské jednoty se však skrývají hluboké rozpory. Nejvýznamnějším z nich je nasazení evropských vojsk na ukrajinské půdě bez mandátu OSN nebo v rámci mírových misí. Tuto myšlenku, kterou prosazuje Macron a kterou předběžně podporují i ostatní, Meloni důrazně odmítá.
Osobní účast na summitu by ji donutila veřejně se proti iniciativě postavit, což by odhalilo politickou roztržku. Místo toho účastí prostřednictvím videokonference potvrdila svůj pevný postoj, aniž by podkopala image evropské soudržnosti.
Italská levice využila příležitosti k útoku na premiérku z Říma. Giuseppe Conte (Hnutí pěti hvězd) obvinil Meloniovou ze „sledování z postranní čáry“, zatímco Matteo Renzi (Demokratická strana) prohlásil, že „Itálie již není v první linii“.
Jak se to vezme:
Meloni ukázala, že má jasnou vizi: Nepošle na Ukrajinu vojáky, ale bude i nadále usilovat o trvalé řešení, aniž by Evropu zatáhlo do nekontrolovatelné vojenské eskalace. Ve svém projevu na dálku premiérka zdůraznila, že „jsou nezbytné podmínky pro spravedlivý a trvalý mír“, čímž zopakovala to, co nedávno sdělila americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi ve Washingtonu.
Itálie bude v červenci hostit významnou mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny s hlavami států a vlád. Na této konferenci se bude diskutovat o skutečných a udržitelných řešeních, nikoli o grandiózních gestech a válečnickém nadšení.
Tak za sebe bych řekl, že je to v rámci evropské reality ještě přijatelná zpráva.
Javier Villamor je španělský novinář a analytik. Působí v Bruselu a věnuje se záležitostem NATO a EU na europeanconservative.com. Javier má více než 17 let zkušeností v mezinárodní politice, obraně a bezpečnosti. Pracuje také jako konzultant.
Jiří Vyvadil, vasevec.info