Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hodně drahá cesta premiéra Fialy do Washingtonu

15. 4. 2024

Hodně drahá cesta premiéra Fialy do Washingtonu

paroubek ilustrace 24.jpeg

15.4.2024 14:24

 

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

 

Americké zbrojařské firmy, ale také američtí plynaři mohou být superspokojeni. Po zahájení rusko-ukrajinské války se americkým plynařům podařilo se zmocnit podstatné části dodávek plynu do Evropy a svým drahým plynem nahradit ten podstatně levnější ruský plyn.

 

Stejně tak američtí zbrojaři si mohou dnes mnout ruce. Ještě před pár lety byl rozpočet českého ministerstva obrany na úrovni 50 mld. Kč a nedařilo se jej vyčerpat. Nyní už je na trojnásobku a naši „válečníci“ (Černochová a Řehka) se dožadují ještě dalších výdajů nad tento obří rámec.

 

To, že nejsou peníze na veřejné služby typu zdravotnictví, školství, sociální oblast, vlastně na všechno, co nesouvisí s vojenskými výdaji, to je hlavní výdobytek Fialovy vlády.

 

Teď ho poplácají po americku po ramenou a řeknou něco v tom smyslu: „Pane správče, musíte se více snažit“. A P. Fiala bude v sedmém nebi a bude se opravdu více snažit. Ale ne o to, aby se lidem v Čechách zvýšila životní úroveň tam, kde původně byla před rokem 2022, ale aby byl vzorným žáčkem podle amerických představ.

 

ČSSD vydala v souvislosti s Fialovou návštěvou ve Washingtonu následující tiskovou zprávu:

 

 

 

Přehnaně drahá audience P. Fialy u amerického prezidenta

 

 

 

Základní otázka zní, kolik stojí vstupenka do Bílého domu, sídla amerických prezidentů.

 

Petr Fiala si vlastně za několik stovek miliard z našich budoucích daní (tedy daní, které teprve budou v příštích deseti letech vybrány) právě teď koupil přijetí v Bílém domě. Nejspíše se jedná o jednu z nejdražších audiencí v dějinách. Minimálně v dějinách naší země. Bylo by dobře, kdyby to nezapadlo a zůstalo v kolektivní paměti českého národa.

 

Fialova vláda zajistila pro americké zbrojovky práci a zisky nejméně na jedno desetiletí dopředu. Svatý Václav si kupoval od německého císaře klid, pokoj a nezávislost v rámci Svaté říše římské za sto volů ročně. Nyní je ta lenní závislost na velké vzdálené zemi násobně dražší. I když voly bychom také potřebovali vyvážet...

 

Shodou okolností se Fialova návštěva odehrává v kulisách několika vážných vlečných konfliktů, které ukazují těm,  kdo to chtějí vnímat, kam se technologicky posouvá válčení, resp. účinná obrana proti napadení.

 

Tuto obranu neřeší ani extrémně drahé stíhačky, vrtulníky, tanky či obrněné transportéry, neboť jsou konfrontovány s přesnými a zejména neskonale levnějšími obrannými systémy. Jeden z důkazů toho, co tvrdíme, jsme viděli právě na izraelské obloze.  Stovky íránských dronů a raket dokázal zničit inteligentní protiletecký a protiraketový systém. Stejně by zřejmě dopadly i íránské stíhačky a bombardéry. Škody po masivním íránském útoku na Izrael drony a raketami nebyly nijak vážné.

 

Pokud by Fialova vláda myslela svá slova o investicích do obrany republiky vážně, pak by miliardy korun (ovšem o mnoho řádů nižší) měla utratit spíše na vybudování obdobného obranného systému, který má k dispozici Izrael. Určitě jsou to od Izraele dobře investované peníze, které se pohybují ale jen ve zlomcích toho, kolik čeští daňoví poplatníci budou nuceni v příštích deseti letech zaplatit za nákup stíhaček F-35, ale také tanků, obrněných transportérů, případně i dalších vrtulníků a zbraní, čímž uděláme radost zahraničním zbrojovkám. Především těm americkým.

 

Ale je zřejmé, že zbraně typu stíhaček F-35, které mohou nést rakety s jadernými hlavice, tanky Leopard i obrněná vozidla švédské výroby jsou především útočnými zbraněmi.

 

Fialova vláda by měla sdělit, kdo bude předmětem útoku, který povedeme prostřednictvím těchto zbraní.

 

Švédská vláda nám za rozumné peníze nabízí stíhačky Gripen, které se osvědčily. A naše země potřebuje především dobrou obranu proti raketám a dalším zbraňovým systémům, které mohou útočit ze vzduchu, obdobu izraelského Iron Dome. Toto řešení by bylo možné uplatnit i v celoevropském měřítku (např. na bázi evropských členských států NATO), což by podstatně Česku snížilo pořizovací náklady. A takto "ušetřené" finance dát rozpočtové skladbě k dispozici zdravotnictví, školství, v sociálních službách atd.  Tedy všude tam, kde je momentálně nedostatek peněz největší.

 

Ale možná,  že právě současné garnituře politiků pětikoalice jde o to, aby náklady na obranu byly co nejvyšší... Vysoké náklady však nejsou zárukou kvality obrany, jak ukazují izraelské zkušenosti.

 

Základní otázkou je, proč se tedy Fialova vláda vydala cestou předražených nákupů útočných zbraní. A dále, proti komu mají být tyto útočné zbraně vlastně použity.

 

Jiří Paroubek

 

vasevec.cz