historik Ivo Cerman v článku na Seznam Médium zboření kříže uvítal
Například historik Ivo Cerman v článku na Seznam Médium zboření kříže uvítal a kromě dalšího napsal, že „šlo původně o propagandistický symbol vytvořený lektory z nacistického školicího střediska NSDAP, k němuž patřila i poddůstojnická škola Hitlerjugend. Lektoři zde pro povzbuzení válečného nadšení zbudovali v letech 1943–1944 malý přírodní amfiteátr pro školení mládeže a k němu přidali germánský Háj hrdinů. Šlo o kruh kamenů, které měly připomínat vojáky padlé na východní frontě. Hlavním symbolem se měl stát tento kříž. Byl vztyčen při slavnostním rituálu 22. 10. 1944 za přítomnosti Konrada Henleina. Od začátku měl podobu vojenského žulového kříže, jenž měl uprostřed menší hákový kříž. Cílem válečného symbolu bylo povzbudit sudetoněmeckou mládež k dalšímu boji za zrůdnou nacistickou ideologii, ne ke smíření.“
Historik Jan B. Uhlíř, který s požehnáním úřadů opatřil kontroverzní kříž vysvětlující informační tabulí, razí pohled přesně opačný. Souhlasí s tím, že jde o symbol třetí říše. Jeho ničení má ale za zpozdilé a z dějinného pohledu nemoudré. „Mám z toho pocit trapnosti, boření pomníků podle mě do jednadvacátého století nepatří,“ řekl pro CNN Prima News. Uhlíř je odborníkem na dějiny protektorátu a také soudním znalcem v kauzách spojených s neonacismem.
7. 4. 2022 19:23
V textu na tabuli, která stojí nedaleko nynějšího zbořeniště, Uhlíř konstatuje: „Kříž byl vztyčen na památku padlých příslušníků říšské branné moci a zbraní SS z Kořenova a okolních měst a vesnic, přičemž každé z těchto konkrétních míst bylo symbolicky zastoupeno kamenem. Tak vznikl kamenný kruh v čele se žulovým Železným křížem, kam byly až do roku 1945 kladeny květiny za padlé Němce.“ (…) „Železný kříž představuje nepochybně symbol třetí říše, jeho ponechání na místě však současně svědčí o sebevědomí, toleranci a dobré vůli. Vlastnostech, které by po každé válce měli vítězové projevovat vůči poraženým.“