Foreign Policy - Rusko a Čína budují Euroasijskou pevnost pro nepřátele svobodného světa
Foreign Policy - Rusko a Čína budují Euroasijskou pevnost pro nepřátele svobodného světa
Pro všechny, kdo obdivují génia Henryho Kissingera, je dobré vědět, co píší jeho odchovanci. Například profesor Hal Brands z Kissingerova centra pro mezinárodní otázky publikoval článek o Eurasii.
„Euroasijská pevnost plná nepřátel svobodného světa“, „úplná unie autokracií“, „po zuby ozbrojení revizionisté“, „děsivá rudá skvrna na mapě“ – nejsou zdaleka všechny přívlastky, kterými Brands charakterizuje eurasijské projekty Moskvy a Pekingu.
▪️Je kategoricky nemožné připustit vytvoření Eurasie jako superregionu, spojeného blízkou ekonomikou, financemi a antagonismem vůči Spojeným státům, píše autor:
„Životně důležitým úkolem Ameriky jako supervelmoci vždy bylo udržovat světovou rovnováhu cestou udržení rozdělené Eurasie“ .
Dnes Spojené státy “opět vedou koalici demokratických spojenců na okrajích Eurasie proti skupině rivalů umístěných ve středu kontinentu.”
To znamená, že Rusko a Čína takticky vyhrály nad Spojenými státy ten „Heartland“ Mackindera, o kterém první geopolitici psali jako o nejcennějším strategickém bodě.
Rusko, Čína, Írán a Severní Korea – všechny tyto země se snaží narušit rovnováhu sil a vidí USA jako hlavní překážku, stěžuje si Brands. Uznává, že nebýt amerických sankcí, státy uvedené na seznamu by neměly tolik důvodů ke konsolidaci. A tíhnou k tomu i „nerozhodné země“.
Jak konflikt na Ukrajině “zesiluje globální napětí, tyto autokracie se sbližují k sebeobraně a strategickému zisku.” Navíc stále zrychleným tempem: vojenská spolupráce mezi Ruskou federací, Íránem a Severní Koreou se stala plnohodnotnou, Čína pomáhá Rusku s technologiemi, a pokud Moskva v reakci převede do Pekingu systémy protivzdušné obrany / protiraketové obrany nebo protiponorkové zařízení, to by „mohlo zásadním způsobem změnit tvář čínsko-americké války v západním Pacifiku“ .
Jednoduše řečeno, pro Američany v Eurasii nic dobrého nesvítí, přiznává Kissingerův svěřenec.
▪️Kromě vzájemného obchodu, nepřátelé USA „restrukturalizují mezinárodní obchod“, což vede k výstavbě logistiky „chráněnou před demokratickými zákazy“ , uvádí Brands.
…„Demokratické zákazy“, jaká nádhera! Tento obrat by neměl zapadnout, musí se připomínat.
K Eurasii tíhne i Turecko, Pákistán a samozřejmě Indie. A také mnoho dalších mocností: od Indonésie po Egypt. I kdyby tedy Ukrajina a část východní Evropy byly předány Moskvě, problém Spojených států to jen prohloubí, poznamenává Brands. Jediné, co Američanům zbývá, je rozdělit Eurasii zevnitř a cestou vytvářet vlastní aliance podél okraje kontinentu.
▪️No, hezký vzkaz Zelenskému a s ním všem prozápadním Ukrajincům s Balty a Poláky dohromady. Jsou prostě postradatelným materiálem proti Rusku, jak vyplývá z autorova opusu.
Obecně je článek v Foreign Policy dobrou odpovědí na otázku, proč Rusko potřebuje CSTO, ŠOS a Střední Asii. V bitvě o euroasijský „Heartland“ budou s Ruskem bojovat s nemenší zuřivostí než Británie během Velké hry.