Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fialova řeč byla snůška prázdných floskulí, řekl Okamura

2. 1. 2023

Fialova řeč byla snůška prázdných floskulí, řekl Okamura

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se vyjádřil k novoročnímu projevu premiéra Petra Fialy (ODS) s tím, že byl mimo realitu a mele jen prázdná slova, která nikomu nepomůžou. A zmínil se také o energiích. 

Tomio Okamura (SPD)

2. ledna 2023 - 10:30

 

Okamura se na začátku vysílání v pořadu 90’ na ČT24 vyjádřil ohledně cen potravin, které jsou podle něj u nás mnohem větší u nás než v Německu či v Polsku. 

 

Premiér Fiala ve svém novoročním projevu ocenil, že se Češi a Slováci rozešli mírovou cestou, či poděkoval i za solidaritu Čechů vůči uprchlíkům z Ukrajiny a hovořil i o vyspělosti České republiky a současné energetické krizi.

 

„Můžeme na sebe být za těch třicet let právem hrdí. Začínali jsme jako chudá země. Naším hlavním cílem bylo zvládnout přechod mezi demokraticky a ekonomicky vyspělé země. Naší touhou bylo stát se členy NATO a EU. Dnes, na počátku roku 2023, to bereme jako samozřejmost. Jsme součástí demokratické Evropy a naši bezpečnost chrání naše členství v NATO. Díky tomu máme my i naše děti šanci žít daleko lepší život než většina lidí na této planetě,“ uvedl během svého projevu premiér Fiala.

 

Okamura projev zhodnotil tak, že Fialova řeč byla akorát snůškou prázdných floskulí a mnohokrát opakovaných lží.

 

„Situace je přesně taková, a jsou to tvrdá data, že pod vládou Petra Fialy stoupl na dvojnásobek počet domácností, kde je příjmová chudoba. Dneska šestnáct procent domácností žije pod hranicí chudoby. Dokonce v příjmové chudobě žije po roce vládnutí Fialovy vlády 45 procent seniorů a téměř polovina rodičů samoživitelů. Reálná mzda českých občanů se propadla nejvíce ze všech vyspělých zemí, které jsou sdružené v takzvané Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD),“ řekl Okamura a podivil se nad tím, že premiér nezmínil například zdražování potravin.

 

„Vždyť my máme dražší potraviny než v Německu. Dražší než v Polsku. Vláda neudělala vůbec nic,“ zhodnotil Okamura slova předsedy vlády s tím, že miliony lidí jsou v chudobě a nemají na drahé energie. 

 

„A on mele prázdná slova, která nikomu nepomůžou,“ pokračoval dál Okamura. 

 

 

Moderátor pořadu Roman Fojta nato vyzvídal, odkud bere tvrzení, která zmínil. 

 

„Všechno jsou to veřejné zdroje,“ odvětil Okamura. A moderátor chtěl, aby byl konkrétní. 

 

„Ať jsou to hlavní servery, Novinky třeba. To, co jsem vám říkal o těch domácnostech, to je třeba průzkum té známé analytické společnosti WOOD & Company. Dále jsem citoval z průzkumu společnosti Cyrrus,“ jmenoval tedy šéf SPD.

 

Následně došlo na zhodnocení investic, jež zmínil premiér. Okamura mínil, že investice například do infrastruktury jsou podle něj potřeba, aby se ty peníze točily zpátky" do českého rozpočtu. 

 

„Nicméně když mluvil premiér Fiala o těch výdajích, o tom zbrojení a dalších, tak zapomněl zase záměrně říct, že vláda zadlužuje rekordně a bezprecedentně Českou republiku,“ upozornil šéf SPD Okamura a varoval, že hrozí, že se Česko během vládnutí Fialy zadluží ve výši 1,5 bilionu korun a že nebudou peníze na adekvátní sociální a zdravotní péči a důchody.

 

„Jak jste se ptal, tak právě podle té renomované WOOD & Company má problém s tím, aby vůbec uhradily své základní životní náklady, 648 tisíc domácností. Tedy více než milion občanů České republiky,“ vrátil se následně Okamura k předchozí otázce moderátora na zdroje a pokračoval s důrazem, že to vede i k nárůstu exekucí. 

 

„Vy říkáte, že tady roste chudoba a zhoršují se životní podmínky. To je objektivní fakt tváří v tvář k tomu, že roste inflace. Na druhé straně, říkáte, že by stát měl hospodařit mnohem zodpovědněji a neměl by se takto zadlužovat. Chcete pomoct lidem. Jak to jde dohromady? Co podle vás dělá vláda špatně?“ dotazoval se moderátor.

 

„Tak teď jste to řekl výborně! Děkuju za tu nahrávku na smeč. Protože inflace v České republice za Fialovy vlády byla podle posledních údajů v listopadu 16,2 procenta. Stoupla. Řekneme si, kolik je průměrná inflace v Evropské unii. A ta je kolem deseti procent,“ odpověděl Okamura.

 

Moderátor jej však opět neváhal přerušit. „Promiňte, ale já se ptal na něco jiného,“ ozval se Fojta a připomínal se Okamurovi, že ho zajímá, co dělá vláda špatně, pokud „jde o tu pomoc lidem, a jak to jde dohromady s tím, že by měla šetřit a nezadlužovat Českou republiku“.

 

Také jsme psali:

The Washington Post: Rusko Nord Stream nesabotovalo!

 

„Já jsem vám chtěl dát to mezinárodní srovnání, že ty výsledky Fialovy vlády jsou úplně katastrofické,“ vysvětlil mu opět Okamura a dodal, že hlavní důvody inflace vidí v cenách energií a také podotkl, že tady Fialova vláda totálně selhala, neboť měla ceny energií zastropovat přímo u výrobců. 

 

„My jsme exportérem levné elektřiny. Máme jí nadbytek,“ kritizoval Okamura dále vládní kabinet. Vláda podle jeho mínění zaspala se zastropováním a to tak podle něj skončilo na astronomických hodnotách.

 

Okamurovo vyjádření se setkalo s dotazem ze studia: „Vy říkáte, že stát nemá rozhazovat, ale zároveň navrhujete zastropovat na nižších cenách. Není to přímý protimluv?“ ptal se Fojta. 

 

„Já jsem vám to, pane redaktore, před chvílí v tom vstupu poměrně logicky vysvětlil,“ řekl udiveně Okamura a opět začal mluvit o zastropování a zdůraznil, že je toho názoru, že pokud bychom ceny energií u výrobců zastropovali již na jaře, tak by prý nebyly potřeba ani kompenzace, ani daň z nadměrného zisku. 

 

„Vláda to zastropovala u obchodníků, spekulantů, protož prostě zaspala dobu o půl roku. Jak víte, tak i vláda i premiér Fiala říkali, že stropování nechtějí a nebude. No a pak se ukázalo, že to zastropují po půlroce, kdy to udělaly i další země,“ podotkl šéf SPD s tím, že už na jaře čekal, že žádné evropské řešení nepřijde, jelikož má každá členská země jiný energetický mix. A na závěr dodal, že růst cen energií je na okamžitou demisi.

 

(fan, prvnizpravy.cz, foto: fb)