Jdi na obsah Jdi na menu
 


F.W. Steinmeier, ministr zahraničí SRN, jeden z garantů dohody v Kyjevu

25. 7. 2024

F.W. Steinmeier, ministr zahraničí SRN, jeden z garantů dohody v Kyjevu

Spolupodepsal dohodu prezidenta Janukovyče s opozicí ze dne 21.2.2014

 

21. února roku 2014 v Kyjevě  podepsal Viktor Janukovyč dohodu s lídry euromajdanu o řešení politické krize v zemi. Dohoda měla proklestit cestu k politickému řešení ukrajinské politické krize a umožnit zemi vyhnout se rozvoji tragických událostí.

Pod dokumentem jsou kromě bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a zástupců tehdejší opozice podepsáni také evropští diplomaté. Jedná se tehdejšího ministra zahraničních věcí Polska, Radoslawa Sikorského,  tehdejšího ministra zahraničních věcí Německa, Franka-Waltera Steinmeiera ( současný prezident Německa) a bývalého ředitele administrativy kontinentální Evropy Ministerstva zahraničních věcí Francie, Erica Fourniera. Zástupce Ruska Vladimir Lukin odmítl dokument podepsat.

Po podepsání dohody mezi prezidentem a opozicí opustily bezpečnostní složky centrum Kyjeva. Opozice ovšem odmítla již v noci na 22. února dohodu plnit a Viktor Janukovyč utekl ze země, aby si zachránil život, členové takzvané obrany Majdanu v noci na 22. února obsadili budovu Nejvyšší rady Ukrajiny (parlament), budovu administrativy prezidenta, budovu vlády a ministerstva vnitra.

Mě a celý ukrajinský národ cynicky obelhali," prohlásil tehdy bývalý ukrajinský prezident.

Podpis dokumentu a následný rozvoj situace okomentoval i ruský prezident Vladimír Putin: „Prezident Janukovyč za zprostředkování tří ministrů zahraničních věcí evropských zemí — Polska, Německa a Francie (…) podepsali mezi opozicí a vládou tehdy, dvacátého prvního, tu dohodu, podle které Janukovyč prakticky svoji moc už odevzdal… On souhlasil se vším, co požadovala opozice: s předčasnými parlamentními a prezidentskými volbami, a návratem ústavy z roku 2004. Souhlasil s tím, že nebude používat sílu. Nejen to, on přikázal odvést všechny policejní síly… Proč bylo potřeba zatahovat zemi do toho chaosu, ve kterém se ocitla?"

Takže si oprávněně můžeme položit otázku, proč vlastně byla předmětná dohoda podepsána? Povinností garantů této smlouvy bylo přece hlasitě volat majdanskou opozici k pořádku a pokud by tento hlas nevyslyšela, pak měly následovat tvrdé sankce vůči ní a veřejné a důrazné odsouzení jejího jednání. Nic takového se nastalo. Garanti dohody blahosklonně mlčeli i ke krvavým excesům, které následovaly. Proto si klademe otázku, zda měla tato dohoda zajistit mír na Ukrajině nebo naopak jeho předstíráním radikální majdanskou opozici přivést k vládě? Zřejmě cílem byla ta druhá možnost. Můžeme toto tvrdit vzhledem k tomu, že již víme, k čemu měly sloužit Minské dohody.

Připravil Dr. O. Tuleškov