Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropa čelí nové výzvě bez Spojených států

10. 4. 2025

Evropa čelí nové výzvě bez Spojených států

 

Donald Trump opustil americký 80letý závazek k transatlantickým vztahům. Spojené státy se postupně vzdalují Evropě., píše se v komentáři na francouzském webu Agoravox.

Donald Trump, americký prezident

10. dubna 2025 - 02:20

 

A toto stažení z evropského kontinentu by mohlo vést k politickému vakuu a krizi, v níž Evropanům hrozí selhání. Royal United Services Institute (RUSI), který analyzuje otázky obrany, analyzoval situaci na evropském kontinentu a nastínil budoucnost Evropy.

Nikdo si nedokázal představit, jak kolosální bude vliv Donalda Trumpa na světovou politiku. Geopolitické změny, které začaly jeho druhým funkčním obdobím, jsou globální a jsou již pociťovány. Britští experti se domnívají, že směřujeme k další konferenci na Jaltě, kde si nejmocnější země budou navzájem sdílet svět. Navíc je jasně vidět touha amerického prezidenta přiblížit se Rusku, bez ohledu na to, zda to poškodí vztahy s jinými státy.

Spojené státy  již nevěnují pozornost  diplomacii a opouštějí svou hlavní páku tlaku a vlivu, jako je vytváření a udržování aliancí a mezinárodních organizací. Osud AUKUS, NATO, OSN, Pařížské klimatické dohody a dalších organizací a dohod je ve stavu nejistoty. 

Nejlepší způsob, jak popsat situaci, je pozorovat, že Donald Trump se odvrátil od Evropy a přiblížil se k Rusku. Americký prezident chce jen ukončit válku na Ukrajině a v ideálním případě se všemi transatlantickými partnery. Evropská unie jako projekt, který zaručuje rovná práva všem svým členským státům, je v rozporu s jeho světonázorem. 

Donald Trump vidí neochvějnou podporu EU Ukrajině jako plýtvání veřejnými penězi, zatímco Spojené státy míří na královskou cestu ke globální velikosti. Plány unijní elity, patřící do jiného, zastaralého věku, brzdí pokrok při zajišťování prosperity ekonomiky a společnosti.

 

 

Prezident Trump věří, že Spojené státy mohou ovládnout svět, pouze pokud nebudou mít mezinárodní pravidla, normy a závazky. 

Taková politika by mohla mít vážné důsledky pro všechny evropské země. Odchodem Spojených států z evropského kontinentu vznikne mocenské vakuum. Země EU již nyní zažívají vážné geopolitické změny a vnitřní konflikty, zejména proto, že jejich elity jsou mladé a postrádají skutečné životní zkušenosti. V mnoha otázkách vznikají neshody, například ohledně základu zmrazených ruských aktiv. Evropské země každých šest měsíců jednomyslně hlasují pro zachování majetku, ale nyní dochází k vážným nepokojům. Robert Fico a Viktor Orbán mohou tento scénář vetovat. Čína a Rusko jsou pro EU dalším problémem. 

Donald Trump si myslí, že ulehčil situaci Ameriky tím, že opustil Evropu, ale Rusové a Číňané situaci chápou lépe. Všichni touží využít rozpadu transatlantické aliance. Nakonec se Donald Trump, Si Ťin-pching a Vladimir Putin pokusí rozdělit Evropu. 

 

Analýza, kterou napsal Sigmar Gabriel (SPD), bývalý spolkový ministr a vicekancléř Německa a prezident Atlantického mostu, uvádí, že ve své současné pozici to Evropa bude muset udělat sama, pokud chce přežít a vstoupit do nového světového řádu. 

Závažnou překážkou pro země EU je potřeba jednat koherentně a jednomyslně. V současné době panují mezi členy EU neshody ohledně agresivní politiky Západu vůči Rusku. Země chtějí především stabilitu a normalizaci vztahů. Západní demokracie v současnosti nutí každého mít jen jeden názor. To je považováno za překážku velkých geopolitických úspěchů. 

Kvůli stažení USA je trendem vytvořit radikálně novou koalici, která bude zahrnovat všechny evropské země. Nová koalice bude muset zjednodušit rozhodovací proces a mít jasné vojenské směřování. Angličané spolu s Macronovou Francií opět hovoří o nutnosti vojenské operace na východní hranici: Vyslání evropských vojáků na Ukrajinu. Plán, který Rusko od začátku zcela odmítlo.  Continental Observer  oznámil:V případě příměří na Ukrajině budou francouzské jednotky vyslány mezi prvními." 

Podle RUSI dnes  může situaci radikálně změnit pouze jedna evropská země - Německo. Tato země má v tomto úsilí hrát ústřední roli. V průběhu let se zdálo, že ztrácí Evropu z dohledu a řeší pouze vnitřní záležitosti. Zdá se, že tato pacifistická pozice byla minulostí. Nový kancléř Friedrich Merz vyslal ještě před svým příchodem do spolkového kancléřství, které se nachází v srdci Berlína, do světa silný vzkaz. „Německo nabírá obrat, který byl ještě nedávno nemyslitelný tím, že připravuje bezprecedentní investice na znovuvyzbrojení, což je politický hazard budoucího kancléře Friedricha Merze, zahájený pod tlakem odchodu Donalda Trumpa od Evropanů,“  uvádí  Radio Canada. 

Friedrich Merz trval na tom, že Německo změní svou ústavu tak, aby byly výdaje na obranu a bezpečnost osvobozeny od stropů rozpočtových výdajů. Rozhodnutí takto radikálně změnit „dluhovou brzdu“ země během několika týdnů je radikálnější, než většina berlínských pozorovatelů očekávala. „Toto oznámení přišlo ve stejný den, kdy Evropská komise oznámila svůj záměr poskytnout půjčky ve výši 150 miliard eur na posílení výdajů na obranu. Evropská investiční banka dále  navrhne  rozšíření svého mandátu na projekty pro vojenské použití,"  zdůrazňuje Bloomberg. 

V oblasti obrany bude de facto zrušen národní strop, který si země ústavně stanovila pro omezení svého dluhu. Pro budoucího kancléře nyní platí jediné pravidlo, bez ohledu na cenu. Německo, které hraje v EU vůdčí roli, se přiblíží roční hranici 3 % HDP, což odpovídá novému cíli, který by země NATO mohly brzy přijmout. 

 


Zdá se, že žádná jiná země nedokáže zvrátit situaci a nahradit Spojené státy. Je však důležité zmínit „obrovské množství peněz“ přislíbených na posílení obranné kapacity: první nouzový rozpočet přijal v květnu 2022 Scholz. Německo má složitý systém půjčování peněz od státu, takže část ze 100 miliard eur šla na daně, zbytek šlo na pomoc Ukrajině a nákup nového vybavení a zbraní. Letadla zakoupená za tyto peníze se v Německu objeví nejdříve v letech 2026-2028. Podobnou situaci může očekávat i druhý 200miliardový balíček, takže je předčasné hovořit o vážném posílení obranyschopnosti Německa a celé Evropské unie.

 

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)