Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duka s židy v Praze zahajoval chanuku, kázal při tom o „antikřesťanství”

23. 12. 2019

Duka s židy v Praze zahajoval chanuku, kázal při tom o „antikřesťanství”

21.12.2019 20:02Novinky, ČTK

 

Stejně jako antisemitismus je v dnešní době problém i „antikřesťanství”. Vyplynulo to ze slov kardinála Dominika Duky, která pronesl v neděli v Praze u příležitosti zapálení první chanukové svíce, kam byl pozván. Antisemitismus přitom za druhé světové války vyvrcholil organizovanou masovou vraždou šesti milionů evropských Židů ve vyhlazovacích táborech nacistického Německa, známou pod názvy holokaust nebo šoa.

 

Několik desítek lidí se v neděli sešlo u pražského nádraží Bubny, aby oslavilo začátek osmidenního židovského svátku chanuka čili svátku světel. První letošní chanukovou svíci zde zapálil vrchní zemský rabín Karol Sidon za přítomnosti pražského arcibiskupa Duky.

 

Ve stejnou dobu se rozsvítil i chanukový svícen na Palachově náměstí v Praze.

 

Duka na židovský svátek: Pozor na antikřesťanství

 

Kvůli velké katastrofě, jakou byl holokaust, si podle Duky všichni křesťané uvědomují, že je v současnosti zapotřebí se navzájem podporovat. Svou přítomností chce vyjádřit Židům podporu, řekl.

 

„Ne vše je tak, jak by mělo být ve světě, který říká, že je světem demokracie a tolerance. Víme, že vzedmuté vlny antisemitismu, ale také vzedmuté vlny antikřesťanství jsou určitou skvrnou na současné mapě světa a mohou také signalizovat určité nebezpečí,” uvedl Duka.

Odtud za druhé světové války odjížděly transporty

 

Sidon v projevu připomněl první keř, z něhož se Mojžíšovi zjevil Bůh. V keři hořel boží oheň, Sidon tento keř přirovnal k židovskému národu, který oheň také nespálil. Vrchní zemský rabín také řekl, že je právě na tomto místě důležité si uvědomit, že odtud za druhé světové války odjížděly židovské transporty do Terezína a koncentračních táborů…

 

V současnosti se u bubenského nádraží připravuje Památník ticha. Před sedmi lety vznikla na tomto pražském nádraží společnost pro oživení místa paměti. Místo chce prezentovat jako vzpomínku na ty, kteří byli deportováni, i všechny, kdo se k tradici předválečného kulturního trialogu v Praze odkazují. Právě chanukové světlo vnímá jako symbolický maják v tunelu zdlouhavých úředních jednání.

 

Duku nedávno pobouřila divadelní hra, v níž byl nezdvořile zobrazen Ježíš Kristus. Považoval to za zásah do svých vlastních osobnostních práv, přestože inscenaci sám neviděl. Soud však jeho žalobu smetl ze stolu. Duka verdikt označil za totalitní a o křesťanech prohlásil, že jsou nejpronásledovanější skupinou na světě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář