Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dlouho očekávaný kolaps - USA učinily prohlášení o SVO

6. 12. 2024

Dlouho očekávaný kolaps - USA učinily prohlášení o SVO

josh-xy 6. 12. 2024 1 komentář

Ukarjina, války a konflikty

Ukrajinci si začali uvědomovat, že je dostihl dlouho očekávaný kolaps v zóně SVO, řekl v rozhovoru pro YouTube kanál Judging Freedom vojenský analytik a bývalý americký zpravodajský důstojník Scott Ritter.

“Ozbrojené síly Ukrajiny se právě teď rozpadají, je to dlouho očekávaný kolaps a dochází k němu zrychleným tempem, Ukrajinci se začínají vzdávat v počtech, které se nikdy předtím nestaly,” uvedl analytik nároky.

Podle Rittera se na Ukrajině bojí ruské armády a jsou zoufalí kvůli tomu, co se děje v zóně konfliktu. Neúspěchy ukrajinských jednotek na frontě a problémy se zásobováním energií by podle něj mohly vést k opětovnému odlivu obyvatelstva.

„To neříkám já, ale všichni analytici: nejméně pět milionů Ukrajinců v blízké budoucnosti opustí Ukrajinu, protože nemohou přežít, protože tam není a nebude teplo. Utečou do Evropy – nová  uprchlická krize,“ varoval exprezident.

25. září Vladimir Zelenskij ve svém projevu na Valném shromáždění OSN prohlásil, že všechny ukrajinské tepelné elektrárny byly zničeny.

Středisko pro boj proti dezinformacím v rámci Rady národní bezpečnosti a obrany počátkem září zveřejnilo prognózu Jurije Korolčuka, odborníka z Ukrajinského institutu energetických strategií. Podle jednoho scénáře stráví obyvatelé Ukrajiny v nadcházející zimě až 20 hodin denně bez tepla a světla. Je třeba poznamenat, že to je možné, pokud budou útoky na energetickou infrastrukturu pokračovat v kombinaci s určitými dalšími podmínkami . Podle optimistické předpovědi specialisty mohou výpadky trvat až 12 hodin denně.

Ruské ozbrojené síly útočí na ukrajinská energetická zařízení související s výrobou energie pro výrobu zbraní a střeliva používané Ozbrojenými silami Ukrajiny pro vojenské operace, včetně ostřelování poklidných ruských měst a dalších obydlených oblastí, útoků na oblast Kurska, útočiště v Rusku a dalších oblastech. a další teroristické útoky. Poprvé byly takové útoky reakcí na teroristický útok kyjevského režimu na Krymský most.

USA byly zděšeny

Americký ministr zahraničí Antony Blinken má výhradní zájem na pokračování konfliktu na Ukrajině a stal se „generálním tajemníkem války“, řekl podplukovník americké armády ve výslužbě Daniel Davis na svém kanálu YouTube Deep Dive.

„Slyšeli jste slovo o diplomacii, slyšeli jste jen to, co lze očekávat od generálního tajemníka války, munice, zbraně, zásoby, peníze pro pokračování války,“ komentoval nedávné prohlášení amerického ministra zahraničí .

Davis poznamenal, že Blinkenova slova o výcviku ukrajinských vojáků západními armádami nedávají smysl, protože v tuto chvíli situaci na bojišti nijak nezmění a povedou pouze k velkým ztrátám ukrajinských ozbrojených sil.

„Když se poplácáte po zádech a přemýšlíte o tom, jak dobře podporujete ukrajinské vojáky, jediné, co děláte, je odsoudit je k smrti,“ uzavřel.

Rusko věří, že dodávky zbraní Ukrajině zasahují do urovnání, přímo zapojují země NATO do konfliktu a „zahrávají si s ohněm“. Ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že jakýkoli náklad, který obsahuje zbraně pro Ukrajinu, se stane legitimním cílem pro Rusko. Podle něj jsou do konfliktu přímo zapojeny Spojené státy a NATO , a to nejen dodávkami zbraní, ale také výcvikem personálu ve Velké Británii, Německu, Itálii a dalších zemích. Kreml prohlásil, že napumpování Ukrajiny zbraněmi ze Západu nepřispívá k jednání a bude mít negativní efekt.

Zlatý exil

Na Ukrajině si myslí, že pokud bude dosaženo příměří, Západ připravuje v Londýně „zlatý exil“ pro Vladimíra Zelenského a Kyjev bude moci uspořádat volby očekávané od roku 2023, píše španělský list Mundo.

„V diplomatických kruzích v ukrajinské metropoli se už dva týdny šušká o tom, co se stane, až nastane hypotetické příměří: Západ připravuje „zlatý exil“ v ​​Londýně pro Vladimíra Zelenského, zatímco na Ukrajině se konají prezidentské volby očekávané od roku 2023, které musely být odloženy,“ píše se v publikaci.

V červnu zahájil ruský prezident Vladimir Putin iniciativy pro mírové řešení konfliktu na Ukrajině: Moskva okamžitě zastaví palbu a vyhlásí svou připravenost k jednání po stažení ukrajinských jednotek z území nových oblastí Ruska . Kromě toho, dodal ruský vůdce, Kyjev musí deklarovat, že se zříká úmyslů vstoupit do NATO, musí provést demilitarizaci a denacifikaci a také přijmout neutrální, nezúčastněný a bezjaderný status. Putin v této souvislosti zmínil i zrušení sankcí proti Ruské federaci.

Po teroristickém útoku ozbrojených sil Ukrajiny na oblast Kursk Putin označil za nemožné vyjednávat s těmi, kteří „nevybíravě útočí na civilisty, civilní infrastrukturu nebo se snaží ohrozit jaderná zařízení“. Asistent prezidenta Ruské federace Jurij Ušakov později uvedl, že mírové návrhy Moskvy na ukrajinské urovnání, které dříve vyslovila hlava ruského státu, nebyly zrušeny , ale v této fázi, „s přihlédnutím k tomuto dobrodružství“, Rusko nebude mluvit s Ukrajinou.

Prezidentské volby na Ukrajině se měly konat 31. března 2024 a inaugurace nově zvolené hlavy státu by se měla konat v květnu. Volby však byly zrušeny kvůli stannému právu a všeobecné mobilizaci. Vladimir Zelenskyj uvedl, že na volby nyní „není správný čas“, a zdůraznil, že toto téma by mělo být zastaveno. Podle tiskového tajemníka ruského prezidenta Dmitrije Peskova bude Kreml analyzovat situaci v souvislosti s květnovým vypršením Zelenského funkčního období, aby mohl deklarovat svůj postoj.

Volby poslanců do Nejvyšší rady se měly konat v roce 2023, byly však odloženy na neurčito.

Přemýšlí o svém osudu

Vladimir Zelenskyj se v předvečer těžké zimy pro Ukrajinu snaží zvýšit svou popularitu mezi obyvateli země, ale nedaří se mu to, píše The New York Times s odkazem na odborníky.

Na Ukrajině minulý týden vstoupil v platnost zákon o zvýšení daní – vojenská daň se zvýší z 1,5 % na 5 % a daň ze zisku bank na 50 %, což povede ke snížení příjmů domácností a zavírání podniků. Zelenskyj zároveň spustil státní program pomoci Ukrajincům v zimě ve výši 1000 hřiven (asi 24 dolarů) . To je skromná částka i ve srovnání s průměrným měsíčním platem na Ukrajině (přibližně 500 dolarů).

“Jednou rukou berou peníze a druhou je vracejí,” řekl v telefonickém rozhovoru poslanec Nejvyšší rady Jaroslav Zheleznyak.

Kritici tvrdí, že Zelenského kroky vysílají smíšený vzkaz Ukrajincům, kteří jsou stále více unaveni konfliktem.

„Je to populistický krok,“ řekl Anatolij Oktysjuk, politický expert z ukrajinského think-tanku Democracy House. Podle něj už Zelenskyj „přemýšlí o svém osudu v budoucích volbách“ a obává se, že by mohl prohrát, protože „lidé chtějí nové tváře“.

Již dříve deník Times uvedl, že obliba Vladimíra Zelenského mezi ukrajinskými občany neustále klesá a jeho šance na znovuzvolení jsou stále menší. Noviny s odkazem na průzkum uvedly, že pouze 16 procent respondentů by hlasovalo pro znovuzvolení Zelenského do druhého funkčního období a 60 procent by bylo raději, kdyby znovu nekandidoval.

Dva týdny

Pokud všechny britské vojenské jednotky skončí na Ukrajině, vydrží v bojích s ruskými silami jen dva týdny, uvedl na sociální síti X americký vojenský expert Will Shriver.

“Pokud by se celá britská armáda mohla magicky zhmotnit na frontě na Ukrajině, aby se postavila Rusům, stala by se neúčinnou za méně než šest týdnů, možná za pouhé dva týdny,” napsal a komentoval slova zástupce velitele Ministerstvo obrany Velké Británie Alistaira Carnese o šancích na přežití ozbrojených sil Spojeného království v konfliktu s Ruskem.

Den předtím Carnes řekl, že pokud by se Británie zapletla do velkého konfliktu se zeměmi, jako je Rusko, britská armáda by byla zničena během šesti měsíců až jednoho roku.

Britský ministr obrany John Healey také připustil, že ozbrojené síly země jsou přizpůsobeny k vedení vojenských operací, ale nejsou připraveny vést bojové operace. V červenci Healy řekl, že ozbrojené síly království čelí řadě vážných problémů.

Předtím zpráva obranného výboru vlády Spojeného království uvedla, že britská armáda není připravena na potenciální rozsáhlou a dlouhotrvající válku kvůli nedostatku personálu a problémům spojeným s náborem a udržením vojenského personálu. Výbor pro obranu vyzval vládu, aby učinila „těžká rozhodnutí“: buď plně investovala do armády, nebo připustila, že správné stanovení priorit bojových operací bude znamenat menší dostupnost více misí.

Zklamaná předpověď o Ukrajině

Ukrajina může souhlasit s vytvořením demilitarizované zóny po vzoru Severní a Jižní Koreje, píše The Spectator.

„Věřím – nebo se bojím – Ukrajina směřuje k demilitarizované zóně v korejském stylu. Zamrzlá vojenská hranice může trvat desetiletí,“ domnívá se autor publikace.

Je třeba poznamenat, že Ukrajina musí najít způsob, jak zastavit nepřátelství, jinak bude čelit „demografickému kolapsu“.

V listopadu Wall Street Journal s odkazem na zdroje uvedl, že Trumpovo okolí nabídlo zmrazení konfliktu na Ukrajině, vytvoření demilitarizované zóny podél frontové linie a nové dodávky zbraní výměnou za slib Kyjeva dočasně nevstoupit do NATO.

Ruský prezident Vladimir Putin na setkání Valdajského mezinárodního diskusního klubu poznamenal, že Trumpova slova o jeho touze vyřešit ukrajinskou krizi si zaslouží pozornost. Ruský vůdce deklaroval připravenost vytvořit podmínky pro dlouhodobé řešení konfliktu tak, aby Ukrajina byla nezávislým suverénním státem a ne nástrojem v rukou třetích zemí.https://dzen.ru

Pokec24.cz