Jdi na obsah Jdi na menu
 


Demagogie lidovce Bartoška na pokračování

14. 12. 2022

Demagogie lidovce Bartoška na pokračování

14.12.2022 05:42

Lidovecký místopředseda sněmovny, Bartošek, je jedním z největších "válečníků" českého parlamentu. To je vlastně svého druhu jeho záliba. K tomu ještě patří komunistožroutství, sinožroutsví a rusofobie. Musím říci, že i když se ostatní lidovečtí předáci rovněž snaží být rusofóbní, pan místopředseda je překonává.

V pátečním Právu tento „dobrý“ muž zveřejnil článek, který se týká výše vojenských výdajů největších vojenských velmocí světa v roce 2021.

Musím bohužel říci, že pan Bartošek žongluje poněkud velmi volně s čísly. Tam, kde se mu to zdá propagandisticky vhodné, zvolí číslo absolutní. Ale např. u Ruska, které nevynakládá na obranu ani desetinu výdajů, které vydávají každoročně Spojené státy, sdělí publiku, že ruské vojenské výdaje vzrostly meziročně o 3,4%. Toto číslo ale vůbec nic neříká o absolutní výši ruských zbrojních výdajů. Takže uveďme raději ta absolutní čísla výdajů.

Přeborníkem a naprostým premiantem v oblasti vojenských výdajů jsou mezi velmocemi Spojené státy, které v roce 2021 vydaly na tento účel 801 mld. dolarů. Na příští rok je již schválen rozpočet, na němž se shodly v oblasti vojenských výdajů v Kongresu obě dvě americké politické strany, ve výši 858 mld. dolarů. Jen tak mimochodem, schodek státního rozpočtu Spojených států se v těchto letech pohybuje kolem 800 mld. dolarů. A je paradoxně vykrýván zejména přílivem kapitálu ze zahraničí. Jinak řečeno, zahraniční „přispěvatelé“, včetně např. Číny, tak financují de facto americký zbrojní program... Samozřejmě, že ne všichni dobrovolně.

Na druhém místě s velkým odstupem za Spojenými státy byla v roce 2021 s 293 mld. dolarů vojenských výdajů Čína. Na rozdíl od Spojených států by se čínské vojenské základny ve světě daly spočítat hravě na prstech jedné ruky. Naopak, Američané mají vojenských základen po celém světě, alespoň těch, o kterých se ví, zhruba 800.

Na třetím místě, co do výše vojenských výdajů, je další nová velmoc, Indie, s vojenskými výdaji v roce 2021 ve výši 76,6 mld. dolarů. Indie tak překonala, co do výše vojenských výdajů, svou někdejší koloniální zemi, Velkou Británii, která je na čtvrtém místě, co do výše těchto výdajů, s částkou 68,4 mld. dolarů.

Na pátém místě je s 65,9 mld. dolarů vojenských výdajů Rusko. Ostatně, podobnou výši zbrojních výdajů jako Rusko má také Francie (a perspektivně také Německo). Myslím, že takovéto porovnání ruských zbrojních výdajů s jinými státy s podobným velmocenským statutem v absolutních číslech, je mnohem serióznější nežli psát o nepříliš vysokém meziročním růstu vojenských výdajů.

Na šestém místě ve světě mezi státy, pokud jde o výši výdajů na zbrojení, se umisťuje Saúdská Arábie.

A pro zajímavost ještě uvedu podíl některých států na globálních výdajích na zbrojení. Spojené státy se na celkových zbrojních výdajích světa podílí téměř dvěma pětinami (38%). Naopak např. Ruská federace se na světových zbrojních výdajích podílí ani ne jednou třicetinou (3,4%).

Tato čísla uvádím proto, neboť naši čeští militaristé rádi straší ruským nebezpečím pro západní Evropu... Pokud Spojené státy disponují vojenskými výdaji mnohonásobně převyšujícími ruské vojenské výdaje a podobnou výši vojenských výdajů jako Rusko má z našich aliančních partnerů také Británie a Francie, strašit ruským nebezpečím je podle mě jen slogan, sloužící vojenskoprůmyslovému komplexu Spojených států k ospravedlnění nepřiměřeně vysokých nárůstů nákupů vojenských technologií a zbraní.

Čísla, o nichž v tomto článku píši, byla zveřejněna Stockholmským mezinárodním ústavem pro výzkum míru za rok 2021.

Jiří Paroubek

vaše věc.cz