Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další tvrdá slova profesora Piťhy – Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi. ... Rozbijeme si lebky

12. 6. 2023

Další tvrdá slova profesora Piťhy –

 Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi. Pravda je pohozena jako pet lahve. Rozbijeme si lebky

19.01.2019 18:18

V Týnském chrámu v Praze se koná v sobotu v podvečer velmi zajímavá událost. Monsignore Petr Piťha slouží requiem za Jana Palacha při příležitosti padesáti let od jeho smrti.

 

Kněz a teolog Piťha, probošt Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském, se stal terčem útoků poté, co o svatovítském výročí v katedrále svatého Víta varoval před ohrožením tradiční rodiny v důsledku ratifikace Istanbulské úmluvy.

Následně čelil trestnímu oznámení České ženské lobby, které ale policie shodila ze stolu.

Piťha, který patří ke konzervativnějšímu křídlu katolických kněží, vzbudil kontroverze i dalšími svými prohlášeními, například těmi, která se týkala imigrace. I z toho důvodu je jeho palachovské kázání napjatě očekáváno.

ParlamentníListy.cz vám jej nabízejí živě, přímo z kostela Matky Boží před Týnem.

Piťha prozradil, že před 50 lety stál mnohokrát u Palachovy rakve jako člen vědecké rady Filozofické fakulty UK a držel u ní stráž. Palach podle duchovního projevil hrdinství.

„Uběhlo půl století pohnutých dějin a je namístě porovnat dnešní reflexe události, která vzrušila celý svět,“ poznamenal duchovní s tím, že Palach dostal „tu nepředstavitelnou odvahu vzplanout“. Palachův krok tehdy však mnozí nepochopili a mnozí ho nechápou dodnes. „Mnohem vážnější je, jak se dnes v tváří v tvář jeho hrdinství chováme. Co se to děje s národem, za který zemřel,“ ptal se Piťha, jemuž se zdá, že mnozí lidé, kteří dnes o Palachovi řeční, pronášejí prázdné projevy. „Nic nechybí na kabátu hanby, který důstojně nese většina řečníků. Prázdnota, zkroucení jejich slov, ze kterých je vyšlapán smysl i pravda, jsou jako pohozené pet lahve, které mění naši krajinu v jediné obrovské smetiště,“ posteskl si Piťha.

Jan Palach podle Piťhy zemřel, aby pozvedl pochodeň a probudil národ z letargie. Dnes by nás mohl budit ze lhostejnosti nadbytku a z otupělosti vůči skutečnosti, které podle duchovního dnes už ani nevěříme. „Uvěříme jí, až si o tuto skutečnost rozbijeme lebky,“ prohlásil doslova Piťha. Je prý na nás, jestli se této tvrdé skutečnosti postavíme, nebo jednoho dne zmizíme v prázdnotě. „Kéž nám Bůh dá sílu pro správné rozhodnutí. Amen,“ uzavřel své vystoupení.

PL