Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čižinský - Dělení na pravici a levici je přežitek. Všichni jsme sociální demokraté

18. 2. 2020

Čižinský - Dělení na pravici a levici je přežitek. Všichni jsme sociální demokraté

17.2 13:08Renáta Bohuslavová, Novinky

 

Rozdělení na pravici a levici je přežitek, všichni jsme sociální demokraté. Těmito slovy vysvětluje svým potenciálním voličům poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský politické ukotvení svého nově vznikajícího projektu 3000 statečných, se kterým chce kandidovat do sněmovních voleb na podzim roku 2021.

Jan Čižinský

Foto: Milan Malíček, Právo

 

Na dotazy lidí, kterým u 3000 statečných připadá nejasné politické ukotvení či cíle, odpovídá na Facebooku starosta Prahy 7 pravidelně. I tak se mu zatím princip jeho projektu, se kterým vyrazil nabírat lidi napříč Českem, nedaří dostatečně vysvětlit.

 

„S myšlenkami 3000 statečných se ztotožňuji, nikde jsem ale zatím nenašel konkrétnější program nebo hmatatelné cíle,” napsal například začátkem února na Facebooku uživatel Vojta Peremský.

 

Do sněmovních voleb, které budou v Česku na podzim 2021, zbývá ještě více než rok a půl, většina politických subjektů ale už nyní pracuje na volebním programu. Jan Čižinský byl jedním z prvních, kdo začal na kampani aktivně pracovat, a snaží se získat tzv. 3000 statečných. Ty shání přes formulář na internetu a sdružuje je i ve zmíněné skupině.

 

Mělo by jít o lidi, „kteří jsou ochotni pro svou zemi něco udělat”, jak popisoval v prosincovém rozhovoru pro Novinky. Dále uvedl, že chce k politice přitáhnout šikovné lidi a vytvořit politickou sílu, ale zároveň neštěpit jiné strany. Řada jeho sympatizantů však upozorňuje, že vlastně neví, co je skutečným cílem nového uskupení, a ptá se na program a hmatatelné cíle.

 

„Pokud by už nějaká jasná vize a strategie existovaly, jistě by nebyl sebemenší problém to sem a na web alespoň v základních bodech sepsat a postupně doplňovat,” postěžoval si další z uživatelů Jarek Jesenský.

 

Minulý týden odpovídal na Facebooku i na ideové ukotvení nové síly, jak svůj projekt nazývá.

 

„Za mě je stupnice pravice-levice trochu přežitek. Společnost se změnila a platí věta: Všichni jsme sociální demokraté. Ani pravicové strany nezpochybňují základní hodnoty, díky kterým tady můžeme společně žít, aniž bychom se mlátili klacky po hlavách. Nikdo už určitě nechce návrat divokých devadesátek, kdy jsme si mysleli, že nás všechny zachrání opačný extrém proti socialismu, systém divokého západu ,urvi, co můžeš, a kašli na ostatní‘. Ten nás dovedl, kde jsme, a nesmíme v tom pokračovat. Tak to vidím já,” odpovídal Jan Čižinský na dotaz, kde v současném politickém spektru bude jeho síť lidí stát.

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář