Ceny vyskočily o 18 procent Kvůli plynu a elektřině bude ještě hůř
Ceny vyskočily o 18 procent Kvůli plynu a elektřině bude ještě hůř
Foto: Shutterstock.com, Ilustrační foto.
9:00
Růst cen v Česku dál sílí, v září ceny meziročně vyskočily o 18 procent.
Článek
Zdražování v Česku se České národní bance (ČNB) stále nedaří zastavit. Meziročně ceny vyskočily o 18 procent, v porovnání se srpnem se pak cenovky zvýšily o 0,8 procenta. Uvedli to statistici.
„Meziroční cenový růst v září opět zrychlil a již dosáhl 18 procent. Nejvíce k tomuto zrychlení přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 procent,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
Zrychlil růst cen elektřiny na 37,8 procenta (v srpnu 34,6 %), zemního plynu na 85,9 procenta (v srpnu 61,4 %) a tuhých paliv na 55,8 procenta (v srpnu 45,8 %).
U potravin a nealkoholických nápojů nejvíc rostly ceny masa (o 23,6 %) a mléčných výrobků a vajec (o 25,8 %). Naopak zpomalení meziročního cenového růstu nastalo v září především v dopravě, kde byly ceny pohonných hmot a olejů vyšší o 22,7 procenta, zatímco v srpnu ceny rostly o 28,3 procenta.
Následuje obsah vložený z jiného webu. Zde jej můžete přeskočit.
Přejít před obsah vložený z jiného webu.
Vytratil se tak optimismus, který přinesl druhý prázdninový měsíc. Zatímco do srpna 2022 ceny od července 2021 neustále rostly, před měsícem statistici oznámili, že se dynamika změnila a meziroční inflace se snížila o 0,3 procentního bodu.
Trend je tak stále neblahý, inflační cíl ČNB totiž činí dvě procenta. Obměněná bankovní rada však prozatím drží ohlášený kurz a ponechala úrokové sazby na úrovni sedmi procent. Guvernér ČNB Aleš Michl a další čtyři radní argumentují tím, že současná úroveň sazeb již dostatečně omezuje domácí poptávku. A pomáhá intervencemi udržovat kurz koruny k euru na úrovni kolem 24,60. Pokud by koruna oslabila, byl by to další proinflační impulz.
Oponenti v bankovní radě i mimo ni však upozorňují, že ani sedmiprocentní úrokové sazby nejsou dostatečné, vzhledem k více než 17% inflaci jsou totiž reálné úroky hluboko v záporu.
Následuje obsah vložený z jiného webu. Zde jej můžete přeskočit.
Přejít před obsah vložený z jiného webu.
„Zdražování začalo doléhat na obyčejné lidi, zejména na ty s nižšími příjmy. Energie a potraviny ukrajují stále větší částky z rodinných příjmů a kvůli tomu se začíná ve velkém šetřit, což je vidět i na maloobchodních tržbách. Spotřeba domácností tak bude další brzdou hospodářského růstu. Mohli bychom se tak brzy dostat do dlouhotrvající recese,“ varovala v komentáři k zářijové inflaci ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková.
Vysoká inflace vymazává lidem úspory stále vyšším tempem a aktuálně prakticky neexistuje způsob, jak se proti ní mohou Češi bránit. Rok 2022 tak bude od začátku 90. let nejhorším rokem, kdy české domácnosti zchudnou reálně nejvíc. I když si část zaměstnanců vyjedná zvýšení mezd, 18% inflaci se jim v průměru porazit nepodaří – podle aktuálních údajů tak Češi v průměru zchudnou o desetinu.
Jak se vám znehodnotí úspory, si můžete spočítat v kalkulačce.