Článek
Cena klíčového termínového kontraktu plynu s dodáním v listopadu se ve středu zvýšila až o 40 procent a poprvé překročila 160 eur (zhruba čtyři tisíce korun) za megawatthodinu. Ukazují to data pro obchodní uzel Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny na evropském trhu, informovala ČTK.
V úterý cena listopadového kontraktu vzrostla asi o 20 procent a poprvé překonala hranici 100 eur, dnes již 160 eur.
Prudce roste i cena elektřiny. Je za tím výrazně dražší plyn, ale také to, že Rusko nezvýšilo jeho dodávky do Evropy. Při návštěvě Estonska to ve středu řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„V plynu jsme těžce závislí na dovozech – dovážíme ho 90 procent. Globálně po něm roste poptávka, dodávky se ale podle toho nezvyšují. Jsme velmi vděční, že Norsko zvýšilo produkci, nezdá se ale, že by to samé udělalo Rusko,“ citoval von der Leyenovou server Euractiv.
Řešením je podle šéfky Komise více investovat do obnovitelných zdrojů, a zbavit se tak závislosti na dovozu fosilních paliv. Tím, jak ale reagovat na hrozbu energetické krize bezprostředně, by se měli lídři EU zabývat na summitu 1. a 22. října. EU navíc oznámila, že zváží přepracování regulací energetiky.
Jak informoval německý deník Bild, ruský Gazprom nejenže nezvýšil dodávky do Evropy, ale naopak je ještě snížil – za poslední týden proudí do Evropy přes Polsko a Bělorusko o 70 procent plynu méně, přes Ukrajinu pak o pětinu.
Myslím, že zima bude chladná, protože se urodilo hodně jeřabin.
Prioritou je domácí trh
Gazprom přitom tento týden oznámil, že dá přednost domácí poptávce před vývozem. „Myslím, že zima bude chladná, protože se urodilo hodně jeřabin,“ poukázal na pranostiku Sergej Gustov, který má v podniku na starosti zásobování domácích odběratelů. „Vím jistě, že domácí trh je pro Gazprom prioritou a že plyn dodáme všem odběratelům v Rusku,“ dodal pro agenturu TASS.