Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čarnogurský o odstranění sochy maršála Koněva Bude Rusko i nadále garantovat české hranice?

4. 4. 2020

Čarnogurský o odstranění sochy maršála Koněva Bude Rusko i nadále garantovat české hranice?

© Sputnik / Aleksei Malgavko

ČR

11:46 04.04.2020

Kauza maršála Koněva (122)

 

Bývalý slovenský premiér se vyjádřil k možným geopolitickým následkům včerejší kontroverzní akce v Praze. Kriticky ohodnotil postup starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře a poznamenal, že české hranice byly obnoveny jen díky vítězství Rudé armády. V souvislosti s tím nastolil otázku, zda nyní Moskva bude chtít garantovat západní hranice České republiky.

Včera v ranních hodinách nechalo vedení Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem odstranit sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Jako jeden z prvních o tom informoval samotný starosta Prahy 6, jenž sdílel na své stránce na Facebooku snímek s následujícím popiskem:

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.“

 

Bývalý československý disident Jan Čarnogurský, jenž zastával funkci premiéra v rámci federace, označil tento postup vedení městské části Praha 6 za cynický. Rovněž si je jistý tím, že Ondřej Kolář využil nouzový stav a omezení s ním spojená, aby se vyhnul protestům veřejnosti. Ve svém příspěvku na Facebooku varoval před možnými důsledky tohoto rozhodnutí, a to na mezinárodní rovině.

 

„Bude Rusko i nadále garantovat české hranice?

V Praze využili pozornost upjatou na koronavirus a odstranili sochu maršála Koněva. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář cynicky poznamenal, že socha maršála neměla roušku, která je teď na veřejnosti povinná. Podobná otázka by mohla znít tak, že ani socha svátého Václava na Václavském náměstí nemá roušku, odstraní ji též?“ uvedl Čarnogurský.

 

Geopolitické důsledky kontroverzního rozhodnutí vedení Prahy 6

Podle bývalého slovenského premiéra umístění sochy sovětského maršála v nějakém muzeu artefaktů neodpovídá míře zásluh Koněva, který sehrál klíčovou roli při osvobození Prahy. Dodal rovněž, že socha maršála Koněva má velký význam i pro Slováky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář