Jdi na obsah Jdi na menu
 


Budapešť bojuje o práva Maďarů v Zakarpatsku

28. 6. 2024

Budapešť bojuje o práva Maďarů v Zakarpatsku

28.6.2024 08:19

Mezi jedenácti požadavky Maďarska ohledně ochrany práv národnostních menšin je klíčovou překážkou identifikace míst na Ukrajině se zvláštní úrovní garance práv Maďarů, uvedl ve čtvrtek web European Pravda.

Jak informovala ukrajinská média, Maďarsko chce zvláštní úroveň záruky práv Maďarů na Zakarpatí. Budapešť požaduje, aby všechna místa v Zakarpatí byla automaticky uznána jako „tradičně maďarská“.

V Maďarsku uvádějí skutečnost, že nyní  v Zakarpatské oblasti podle sčítání lidu v roce 2001 a předchozích letech byl podíl Maďarů přes 10 %.  Vláda v Budapešti navíc požaduje zrušení 10% standardu. To znamená, že pokud na daném místě tradičně žili alespoň někteří zástupci maďarské menšiny, jde o území „maďarské“.  Maďarsko také požaduje, aby se Ukrajina v tomto procesu vzdala rozhodnutí místních zastupitelstev a aby udělování statusu bylo automatické.

Oblast dnešního Zakarpatska byla součástí uherské monarchie minimálně od 11. století. Teprve v důsledku porážky Rakouska-Uherska v první světové válce a následného rozpadu  byla v roce 1920 rozhodnutím vítězných mocností převedena do správy nově vzniklého Československa. Po II. světové válce byla „Podkarpatská Rus“ připojena k Sovětskému svazu, od kterého oblast zdědila Ukrajina.

Etničtí Maďaři stále žijí v Zakarpatské oblasti a tvoří většinu obyvatel v obcích podél moderní státní hranice.

Rozhodnutí ukrajinských úřadů po převratu v roce 2014 zbavit menšiny dalších práv v oblasti veřejného užívání jejich rodného jazyka a vzdělávání vyústilo v ostrý spor mezi Kyjevem a Budapeští. Maďarsko začalo blokovat integraci Ukrajiny do NATO a Evropské unie. Pod tímto tlakem se ukrajinské úřady loni rozhodly stáhnout některé kroky, které Maďaři vnímali jako diskriminační.

Jan Urbach. vasevec.cz

Ilustrace: Na hradě v Mukačevě již tento historický  artefakt bájného ptáka turula není. Ukrajinci ho odstranili a na jeho místo nainstalovali trojzubec. Dlužno podotknout, že turul byl odstraněn již jednou, v roce 1924 orgány československého státu.