Borwin - Werner Měškank
Borwin
Werner Měškank
V roce 1160 zabili Němci obodritského knížete Niklota. Slovanské kmeny, jež si Velkým slovanským povstáním roku 983 ještě jednou na téměř dvě stě let vybojovaly samostatnost, v 12. století definitivně podlehly. Velmi rychle, jak se zdá, se Němcům podařilo zgermanizovat téměř celý polabsko – slovanský kraj. Desítky slovanských kmenů zmizely z národopisné mapy Evropy. S výjimkou Lužických Srbů, ačkoliv ti byli natrvalo podrobeni již od 10. století! Víme, že jazyk Dřevanů (v kraji, který se dodnes nazývá Hannoversches Wendland) na tak říkajíc posledním jazykovém ostrově Polabských Slovanů mimo Lužici umlkl okolo roku 1750. A tím skončila slovanská kapitola těchto končin. Či snad ne docela?
Nedávno jsem do rukou dostal krátký článek z nějakého pestrobarevného německého časopisu. Objevilo se v něm jméno Borwin jako jména syna šlechtické rodiny, která se po sjednocení německých států vrátila ze západu ke svému zděděnému majetku. Rodině jsem napsal o dobrozdání s otázkou, zda to není prastaré slovanské jméno a co otce přimělo dát je svému synovi. Odpověď došla (v německé řeči) a starý pán v ní píše: „Jméno mého syna Borwina je velmi staré rodné jméno meklenburského rodu. Už vnuk našeho praotce Niklota se jmenoval Heindrich Borwin. Meklenburská šlechta, zvěřínský a střelecký rod, jsou Obodrité. Jsme tedy jediná srbská (píše Wendisches Haus) šlechta v Německu. Tak jako se jiné šlechtické rody nazývají Hohenzollerové, Wittelsbachové, Wettinové, Zähringové atd., my jsme Obodrité.“
Mezi dalšími zajímavými materiály jsem od něj mezitím dostal také rodospis rodiny. Mezi jiným z něho vyplývá, že v Německu ještě opravdu existují dvě šlechtické rodiny, které pocházejí přímo od slavného knížete Obodritů, od Niklota. A obě jsou si toho vědomy a jsou hrdy na to, že zároveň nejstarší šlechta v Německu je slovanského původu. Listování ještě trvá.
Z dolní lužické srbštiny přeložil R. Bígl
Přetištěno z Česko –lužického věstníku