Boj o Arktidu zesiluje - K jakým geopolitickým důsledkům mohou vést plány Trumpa koupit Grónsko
Viktor Mironov
21.srpna 2019
Trump zrušil cestu do Dánska. Důvodem je odmítnutí dánské premiérky Frederiksenové projednávat prodej Grónska Spojeným státům. Takovou myšlenku nazvala absurdní. Nápadu se podivila i královská rodina a místní politici postup premiérky podpořili. Celá záležitost souvisí se zesílením boje o Arktidu. Americký prezident měl navštívit Kodaň 2. a 3. září. Uvedl, že nezájem o projednávání nákupu ostrova je důvodem odložení návštěvy.
Před několika dny oznámil The Wall Street Journal, že se prý Trump zajímá o koupi tohoto největšího ostrova světa a odvolal se na zdroje z prezidentova okruhu. V komentáři uvedl, že jde o strategický zájem Washingtonu.
Frederiksenová kategoricky odmítla možnost takové dohody a podtrhla, že i přes oznámení amerického prezidenta jeho návštěvu očekávají.
Předseda grónské vlády Kielsen považuje diskusi za absurdní a dal na srozuměnou, že Grónsko prodané nebude a veškerá jednání se ruší. Ovšem na druhou stranu je mnoho jiných otázek, které by chtěli s Trumpem projednat. Třeba posílení spolupráce v Arktidě.
Trump odpověděl Frederiksenové na Twitteru: „Svojí přímostí premiérka ušetřila zdroje i síly jak USA, tak i Dánsku. Děkuji jí za to a netrpělivě očekávám možnost dohodnout se na setkání jindy.“
Na brífingu v Bruselu zástupkyně Evropské komise Natasha Berte Frederiksenovou podpořila: „V problému Grónska Evropská komise plně přijímá a podporuje postoje, které vyjádřila dánská premiérka a vláda Grónska.“
Reakce Dánska
Dánsko je ústavní monarchie, takže Trump byl pozván jménem královny Margarety II. Odložení návštěvy královskou rodinu udivilo. Uvedla to představitelka vládnoucí rodiny Line Ballebu. Na chuť USA koupit si Grónsko reagovali dánští vládní představitelé i politici s nevolí. Jediní dva členové královské rodiny, a to žena bratrance královny prince Valdemara a její syn k Trumpově myšlence řekli: „Návrh k odkoupení je kompliment kouzelnému Grónsku, neboť takové návrhy vyvolávají jen žádaná území“, uvedla princezna. její syn princ Mario prozradil své přání uvidět „jím milovaný lid“ šťastný. Přímo řekl: „Rozhodnutí, které považuji za nejlepší, by se mělo podpořit. Osud si mohou rozhodnout jen Gróňané sami.“
Vedoucí vědecký pracovník Severoevropského Centra Ruské akademie věd Valerij Žuravel uvedl: „Postoj lidí z Grónska v otázce jejich budoucnosti ještě není prostudován. Zatím lze jen konstatovat, že ostrov je autonomií a má určitou nezávislost v rozhodování domácích otázek. Avšak přes existenci Grónského ministerstva zahraničí určuje zahraniční politiku Dánsko. Pro něj je oddělení Grónska nevýhodné, přičemž ekonomika ostrova silně závisí na dotacích z Kodaně.“
Žuravel dále upozorňuje: „Dánsko je členem Arktické rady. Je subarktickým státem jedině proto, že mu náleží Grónsko. Pokud by došlo k dohodě o prodeji ostrova, již v Arktické radě nebude. Země přijde o členství v tomto prestižním mezinárodním klubu a o možnost hájit svůj názor na mnoho důležitých otázek.“
Podle CIA žilo v červenci 2018 v Grónsku 57 691 osob, z toho 7,8 % Dánů a 89,7 % Eskymáků. Odborníci tvrdí, že dvě hlavní politické strany ostrova – Simut a Inuit Atakatigit si přejí rozšiřování autonomie až do úplné nezávislosti, ale nikoliv připojení k USA.
Cena nákupu
Vladimir Bruter z Mezinárodního institutu pro humanitární a politická studia uvedl: „Trump mluvil o vzájemně výhodné dohodě, ale z jeho pohledu, a ta byla nazvána absurdní. On je uražen, když s ním někdo nesouhlasí, pro něho jsou takoví lidé ihned nepřáteli v jednání. Je to následek jeho činnosti v byznysu. Nezdobí ho to. Pokud tak bude postupovat i nadále, mohou se ještě více komplikovat již tak napjaté vztahy USA s evropskými elitami.“
Žuravel říká, že pro Trumpa je myšlenka na zakoupení ostrova důležitá. Svůj zájem nazval strategickým, to znamená, že uvažuje v dlouhodobých perspektivách své země.
Hospodářský význam Grónska bývá obvykle myšlen ve smyslu zásoby ropy a jiných užitečných nerostů, které se kvůli těžkým klimatickým podmínkám netěží. Oteplování ulehčuje ovládnutí regionu po stránce hospodářské i geopolitické.
Pokud by začaly grónské ledovce tát, nejprve to pocítí Evropa. Golfský proud bude chladnější, zvedne se světový oceán a bude zatopena část Evropy. A to je podle Žuravela jedna z příčin, proč postoj Dánska ohledně Grónska jednoznačně podpořila EU.
Boj o Arktidu zesiluje. Je možno počítat s nejneobvyklejšími kombinacemi.
Převzato z RT.com