BIDENOVO POSLEDNÍ HURÁ PROTI RUSKU A PUTINOVI
BIDENOVO POSLEDNÍ HURÁ PROTI RUSKU A PUTINOVI
Jana Kunšteková
27. 11. 2024
Frustrace se u prezidenta „chromé kachny“ stupňuje
Seymour Hersh hodnotí situaci po volbě nového prezidenta:
V satirické novele Nathanaela Westa z roku 1933 Miss Lonelyhearts je na počátku scéna, která zavání depresí, zoufalstvím a genialitou. Je těžké zapomenout. Hlavní hrdinkou je nešťastně zamilovaná autorka poradenské rubriky pro noviny v New Yorku, která obdrží dopis od dospívající dívky, která o sobě říká, že má předpoklady pro krásu, se štíhlou postavou, po které mnozí šílí, ale ona hořce poznamenává, že nikdy neměla. rande. Může to být, ptá se, protože nemá nos?
Tato scéna se mi vybavila tento týden, když jsem uvažoval o hořkosti prezidenta Joea Bidena, který se zdá být plný zášti, protože skupina hlavounů z Demokratické strany, kteří si byli vědomi toho, že selhává, ho donutila vzdát se plánované kampaně za znovuzvolení a předat boj proti Donaldu Trumpovi viceprezidentce Kamale Harrisové, zášti o to větší, že nedokázala porazit Trumpa, jako se to podařilo Bidenovi v roce 2020.
Prezident už nemluví o své neúspěšné politice na Blízkém východě, ačkoli americké bomby a další zbraně stále proudí do Izraele a jsou smrtelně používány. Biden se nyní snaží zastavit ztráty ve válce Ukrajiny s Ruskem. Před týdnem dal ukrajinské vládě v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským povolení odpálit dlouho žádanou pokročilou americkou balistickou střelu schopnou zasáhnout cíle 190 mil uvnitř Ruska. O několik dní později se rozhodl poskytnout Ukrajině nášlapné miny schopné mrzačit a zabíjet všechny, jejichž cesty se s nimi zkříží, mladé i staré, přátele i nepřátele.
Bylo mi řečeno, že strategické důsledky prezidentovy eskalace – jak Biden, tak ruský prezident Vladimir Putin mají jaderné bomby na dosah ruky – nebyly v Pentagonu plně analyzovány, a že některé důležité úřady, které mají na eskalaci jistě odlišné názory, nikdy nebyly požádány o příspěvek k tématu. Putin na oplátku zareagoval odpálením balistické rakety s možností nosit jadernou zbraň na Ukrajinu a v projevu řekl, že to, co byl regionální konflikt, „nyní získalo prvky globálního charakteru“. The New York Times poznamenal, že tato reakce „měla vyvolat strach v Kyjevě a na Západě“.
Putinovo výslovné varování přišlo den po Bidenově rozhodnutí povolit použití amerických protipěchotních min ve snaze zpomalit ruský postup v oblasti Donbasu. Washington ani Moskva nejsou signatáři mezinárodní smlouvy o zákazu min, kterou podepsalo 164 zemí, ale Bidenovo rozhodnutí použít zbraň bylo široce kritizováno mezinárodními skupinami pro lidská práva.
Mezitím ruská armáda, jejíž frontové jednotky jsou vyčerpané, pokračuje v postupu proti svému nedostatečně početnému a nedostatečně vybavenému nepříteli. Úspěšný průnik Ukrajiny do Kurska, dějiště dramatické německé porážky ve druhé světové válce, je nyní objektem brutálního ruského protiútoku s obrovskými ukrajinskými ztrátami na mužích a technice. Dlouhodobá prognóza pro ukrajinskou armádu zůstává hrozivá.
Proč Putin, zjevně rozzlobený Bidenovu ochotou nechat Zelenského odpálit rakety na ruské cíle, uprostřed svých veřejných řečí o tom, že je nyní ve válce s NATO, nešel naplno proti oslabené ukrajinské armádě a hlavnímu městu Kyjevu?
Odpovědí by mohla být zpráva od Donalda Trumpa, možná předaná prostřednictvím blízkého spolupracovníka, který od svého zvolení nominoval nejméně zkušený a politicky nejradikálnější kabinet v americké historii. Trump často na veřejnosti poukazuje na to, že Amerika nebyla ve válce během jeho prvního funkčního období, které skončilo v lednu 2021, a příhodně zapomíná na tehdy probíhající okupaci Afghánistánu i na vojenské operace USA jinde. Byl důsledným zastáncem Izraele a naprostým zastáncem současné izraelské války proti Hamásu, která se proměnila v kruté cílení na obyvatelstvo Gazy. Všechna jeho dosavadní jmenování v oblasti zahraniční politiky sdílejí horlivý závazek vůči Izraeli a nezpochybnitelnou podporu jeho pokračující válce.
Rusko je jiná věc. Trump byl přesný ohledně války mezi Ukrajinou a Ruskem ve své zářijové debatě s Kamalou Harris. A to, co řekl tehdy, je v souladu s tím, co nyní slyším ve svých zprávách.
„Kdybych byl prezidentem,“ řekl Trump, „válka by nikdy nezačala… Putina znám velmi dobře. Nikdy by to neudělal… šel na Ukrajinu a zabil miliony lidí…Zajistím konec války mezi Ruskem a Ukrajinou.” V tu chvíli dodal: „Pokud budu zvoleným prezidentem, udělám to ještě předtím, než se stanu prezidentem… Tohle je válka, která touží po vyřešení.”
Jeden z moderátorů položil přímou otázku ze studené války: „Chcete, aby Ukrajina vyhrála tuto válku? Byla to otázka, na kterou by viceprezident musel odpovědět ano. Trump to neudělal. “Chci, aby válka skončila,” řekl. “Chci zachránit životy lidí, kteří jsou zbytečně…zabíjeny po milionech.” O chvíli později o Putinovi dodal: „Má věc, kterou jiní nemají: má jaderné zbraně.“
Trump mohl být poněkud mimo, co se počtu obětí týče, ale jeho důslednost, zvláště když se na něj zatlačilo, přispívá k důvěryhodnosti toho, co jsem se v posledních týdnech dozvěděl: že se diskutovaly a probíraly mechanismy pro ukončení války, dokonce se i předběžně načrtly mezi neformálními poradci Trumpa a Putina a jejich týmů. Jeden Američan mi řekl, že „linie jsou otevřené“ mezi těmi, kdo zastupují dva muže, s určitými vágními „ujištěními odeslanými a přijatými“.
Odborníci zde ve Washingtonu, kteří mají znalosti o ruských politických záležitostech, mi také řekli, že Putin nechce uzavřít dohodu se Zelenským, „dokud nebude hodný a připravený“ – což znamená, že počká na výsledky v současnosti velmi úspěšných ruských útoků zaměřených na Doněck a Kursk. V Moskvě prý panuje obava z rozsáhlé zpravodajské a operační činnosti na Ukrajině, o níž se předpokládá, že ji organizují americké a britské agentury.
Jeden americký expert mi řekl, že to, co se nyní děje, je pokus změnit dlouhodobou americkou podporu zadržování, ilustrovanou instinktivním pohrdáním Bidenovy administrativy vůči vládám Ruska a Číny, což zmařilo první schůzky s oběma v roce 2021. Čínská delegace na setkání na Aljašce počátkem toho roku veřejně opustila schůzku s ministrem zahraničí Antony Blinkenem poté, co jej a jeho delegaci obvinila z pokusu zasahovat do vnitřních čínských záležitostí.
Biden byl po celou dobu svého veřejného života pohrdavým kritikem Putina a v různých dobách ho nazýval „válečným zločincem“, „vražedným diktátorem“ a „čistým násilníkem“. Na osobním setkání v Moskvě s Putinem v roce 2011 proslavil, že se mu podíval do očí a řekl mu: „Nemyslím si, že máš duši. Putin podle Bidena odpověděl: “Rozumíme si.”
Toto není obhajoba Putina, bývalého sovětského zpravodajského agenta, který je brutální ke svým politickým oponentům a řídí vládu, která rychle zavírá zahraniční novináře do vězení. Mnozí v americké zpravodajské komunitě ho ale také považují za schopného a informovaného vůdce.
Bylo mi řečeno, že Trumpovou agendou bylo najít způsob, jak se po nástupu do úřadu nenechat pronásledovat těmi, kdo nesouhlasí s americkou zahraniční politikou. Proto vznikla myšlenka začít více pracovat na vyjednávání mezi armádami. Jeden Američan mi řekl, že „přednost reality před politikou a historie před mediálními titulky“ by byl nový způsob, jak uzavřít vražednou válku mezi Ruskem a Ukrajinou.
Taková taktika nevyřeší krizi v Izraeli, Gaze a na Západním břehu, ale musí existovat lepší přístup než klanění se izraelské náboženské pravici a Benjaminu Netanjahuovi. To bude test pro nastávajícího prezidenta, jehož výběr rolí v kabinetu ponechal oficiální Washington a novináře v napjatém očekávání. Ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem bude začátek.
Nikdy neexistoval způsob, jak by to Joe Biden dokázal udělat, aniž by bylo prolito mnohem více krve.
pokec24.cz
https://seymourhersh.substack.com/p/bidens-last-hurrah-against-russia?publication_id=1377040&post_id=152192702&isFreemail=false&r=1rd7rc&triedRedirect=true&utm_source=substack&utm_medium=email