Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bez zřetele na USA - Merkelová požádala Rusko, aby urychlilo spuštění Severního proudu

23. 5. 2021

Bez zřetele na USA - Merkelová požádala Rusko, aby urychlilo spuštění Severního proudu

23. 5. 2021 x-true

 

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Německo zažívá silný nedostatek plynu, a požádala, aby byla ukončena výstavba Severního proudu 2 v co možná nejrychlejších termínech. Německá kancléřka v neděli zdůraznila, že Berlín vystupuje za dovršení projektu bez ohledu na sankce USA.

 

Uvedla údaje Ministerstva energetiky Německa, podle nichž země zakouší akutní potřebu plynu, jelikož v poslední době se aktivně zříká uhlí a atomových elektráren. Ministr ekonomiky a energetiky SRN Peter Altmaier zase připomněl, že téměř půlstoletí Rusové exportují modré palivo do Německa a že tato otázka nikdy nebyla "politickou zbraní ve vztazích mezi Východem a Západem".

 

Kvůli mrazivé zimě vzrostly v uplynulé sezóně dodávky plynu z Ruska do Evropy o 30%, ale naplněnost zásobníků plynu v EU se prudce snížila. Samostatně evropské země každý rok těží stále méně paliva. Například těžba na největším evropském nalezišti Groningen v Nizozemsku skončí podle plánu v roce 2022.

 

Ministerský předseda spolkové země Sasko Michael Krečmer dříve prohlašoval, že spuštění Severního proudu 2 může vyřešit problém nedostatku plynu v regionu.

 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář